"Polska jest zainteresowana zakupem szczepionki na koronawirusa"

2020-07-31 19:57
publikacja
2020-07-31 19:57
fot. Cottonbro / Pexels

Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził w piątek, że Polska jest zainteresowana zakupem szczepionki na COVID-19 w ramach zamówień unijnych. Poinformował, że Polska była w gronie siedmiu państw, które negocjowały wstępną umowę w tej sprawie z firmą Sanofi.

Komisja Europejska porozumiała się z firmą Sanofi w sprawie zakupu dla krajów UE 300 mln dawek przyszłej szczepionki przeciwko Covid-19. Poinformowała też, że kontynuuje intensywne rozmowy z innymi producentami szczepionek. Planowana jest możliwość zakupu szczepionki przez wszystkie państwa członkowskie UE. Przewidziano, że gdy badania dowiodą, iż szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko Covid-19, to KE na podstawie umowy ramowej będzie miała możliwość zakupu 300 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził w rozmowie z Polsat News, że Polska jest zainteresowana zakupem szczepionki na koronawirusa. "Nie tylko skorzystamy, ale przedstawiciel Polski był w tym elitarnym gronie siedmiu państw, które negocjowały tą wstępną umowę. Byliśmy w gronie Niemiec, Włoch, Holandii i paru innych krajów. Uczestniczyliśmy aktywnie w tym procesie" - powiedział szef MZ.

Pytany ile dawek szczepionek może otrzymać Polska, Szumowski odparł, że regulacje w tej sprawie są otwarte. "Można zwiększyć budżet i kupić więcej niż wychodzi z tego przelicznika populacyjnego, to będzie po prostu sprawiedliwy przelicznik - ile osób mieszka w danym kraju, tyle tych szczepionek dany kraj otrzyma" - wyjaśnił minister.

Zastrzegł, że nie wiadomo kiedy szczepionki trafią do naszego kraju. "To jest wstępne porozumienie, w związku z tym oczywiście wiele elementów się może w tym porozumieniu zmienić, ale jest to taki ciekawy, obiecujący i bardzo pozytywny sygnał" - ocenił Szumowski.

Sanofi liczy na to, że Europejska Agencja Leków (EMA) dopuści szczepionkę do obrotu w czerwcu 2021 r.

KE stawia sobie również za cel zagwarantowanie dostępu do szczepionki wszystkim potrzebującym jej ludziom na całym świecie, nie tylko obywatelom Unii. W tym celu zebrano w ramach globalnej kampanii niemal 16 mld euro, które zostaną przeznaczone na zapewnienie powszechnego dostępu do testów, leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi, a także na działania zwalczające gospodarcze skutki pandemii.

KE jest również gotowa zbadać – wraz z partnerami międzynarodowymi – czy znaczna liczba krajów zgodziłaby się na połączenie zasobów, aby wspólnie zarezerwować w firmach farmaceutycznych dawki przyszłych szczepionek, które pokryłyby zapotrzebowanie tych państw, a także krajów o niskich i średnich dochodach. Państwa o wysokich dochodach mogłyby działać jako międzynarodowa grupa nabywców, przyspieszając w ten sposób opracowanie bezpiecznych i skutecznych szczepionek oraz maksymalizując dostęp do nich dla wszystkich, którzy ich potrzebują na całym świecie.

17 czerwca KE przedstawiła europejską strategię przyspieszenia rozwoju, produkcji i stosowania skutecznych oraz bezpiecznych szczepionek przeciwko Covid-19. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionek w konkretnym terminie UE sfinansuje – na podstawie umów ramowych – część kosztów, które producenci szczepionek muszą ponieść na początkowym etapie ich opracowywania. Przekazane środki będą traktowane jako zaliczka na poczet szczepionek, których zakupu faktycznie dokonają państwa członkowskie.

Umowy te umożliwią sfinansowanie badań, które bez nich nie doszłyby do skutku, ponieważ wysokie koszty i możliwość niepowodzenia sprawiają, że decyzje o rozwijaniu szczepionek obarczone są dużym ryzykiem inwestycyjnym.

autor: Marta Rawicz

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
innowierca
Moze nie kupowac za duzo. Okolo 80% ludnosci nie zaszczepi sie dobrowolnie , tak wiec mozna oszczedzic pieniadze.
carlito1
nie znam prawię nikogo co by chciał się szczepić..... znowu SzuMowina invest musi kasę zrobić:?
prs
Powiedzmy, przeszedlem wirusa bezobjawowo..
Zanim zaczna nas hurtowo szczepic, beda ogolnodostepne, darmowe badania serologiczne na posiadanie przeciwcial?..

(Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG i IgM, test immunochromatograficzny. Identyfikacja przeciwciał IgM i IgG specyficznych dla koronawirusa SARS-CoV-2.)
takeda83
polska czyli kto ? bo z moich znajomych mało kto jest zainteresowany , do tego należy dodać jak ma to wyglądać bo jak szczepienie niemowląt szczepionkami do których powinno być przeprowadzone badanie kwalifikacyjne oraz wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu medycznego a każdy rodzic wie że to nie istnieje. Na końcu lekarz polska czyli kto ? bo z moich znajomych mało kto jest zainteresowany , do tego należy dodać jak ma to wyglądać bo jak szczepienie niemowląt szczepionkami do których powinno być przeprowadzone badanie kwalifikacyjne oraz wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu medycznego a każdy rodzic wie że to nie istnieje. Na końcu lekarz prowadzący powinien podpisać się o prawidłowo przeprowadzeniu badań kwalifikacyjnych do zabiegu medycznego co też nie istnieje w republice bananowej a nie robią tego ponieważ jak by dziecko dostało silnego nopa to lekarz nie ponosi odpowiedzialności gdyż patrz pkt. wcześniej(badania kwalifikacyjne nie istnieją, chyba że zaliczamy do nich ważenie dziecka)
jasiek2017
Najlepszą cenę będzie miał instruktor narciarski, kolega Szumowskiego. Wiemy już, że rozpoczął produkcję w piwnicy swojego bloku. Dzięki zatrudnianiu na czarno tylko 6 ukraińców ma niskie koszty działalności i jedna szczepionka będzie kosztowała tylko 399 pln.
1as
Mnie proszę nie liczyć do grona chętnych.
Nie będę królikiem doświadczalnym dla NWO.
michalshk
Nie masz wyboru, maseczka którą jesteś zmuszony nosić pokazuje Ci jak ważne jest Twoje zdanie.
pstrzezek
Ale po co?! Przecież Andrzej mówi że się szczepić nie trzeba a Mateusz że już po epidemi.
Sami się plączecie w tych zaprzeczeniach i podwójnych standardach. Ale nic nie bój wierni mierni zawsze za wami
jes
Jeżeli Szumowski Investments będzie pośredniczył to obawiam się, że budżet tego nie wytrzyma :(
awenturyn1
Jakim prawem chcą kupić szczepionki dla wszystkich skoro nie wiedzą ile ludzi jest chętnych by ją wziąć? Łatwo wydawać nieswoje pieniądze i to na wirusy, które bez przerwy mutują. Ciekawi mnie ilu desperatów da sobie to wstrzyknąć???

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki