REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych. Kredytobiorcy mogą odetchnąć, choć marzec może to zmienić

Maciej Kalwasiński2023-02-08 14:55, akt.2023-02-08 16:29analityk Bankier.pl
publikacja
2023-02-08 14:55
aktualizacja
2023-02-08 16:29

Większość członków Rady Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła ekonomistów i po raz piąty z rzędu opowiedziała się przeciwko podwyżce stóp procentowych. Niepewność powróci na kolejnym posiedzeniu.

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych. Kredytobiorcy mogą odetchnąć, choć marzec może to zmienić
Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych. Kredytobiorcy mogą odetchnąć, choć marzec może to zmienić
fot. Joanna Składanek / / FORUM

Zgodnie z oczekiwaniami analityków RPP utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Pozostałe stopy procentowe banku centralnego również nie zostały zmienione i będą nadal kształtować się następująco:

  • stopa referencyjna: 6,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,75 proc.),
  • stopa lombardowa: 7,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 7,25 proc.),
  • stopa depozytowa: 6,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,25 proc.),
  • stopa redyskonta weksli: 6,8 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,8 proc.),
  • stopa dyskontowa weksli: 6,85 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,85 proc.).
Reklama

Stopy procentowe NBP w 2022 r.

W minionym roku Rada Polityki Pieniężnej kontynuowała najbardziej agresywny cykl podwyżek stóp procentowych zapoczątkowany w październiku 2021 r. Po 11 ruchach w górę z rzędu w październiku 2022 r. większość RPP (za wyjątkiem trójki wybranej przez Senat) opowiedziała się przeciw kolejnym podwyżkom kosztu pieniądza i od tamtej pory stopy procentowe NBP pozostają na niezmienionych poziomach. W informacjach publikowanych po zakończeniu posiedzeń gremium nie znalazł się jednak formalny komunikat o zakończeniu cyklu zacieśnienia. Również prezes Adam Glapiński kilkukrotnie podkreślał na konferencjach prasowych, że to nie koniec, lecz pauza w cyklu.

Bankier.pl na podstawie danych NBP

Podwyżki teoretycznie mogą zatem powrócić. Na poprzednich posiedzeniach taki krok popierało trzech członków Rady wybranych przez Senat - Joanna Tyrowicz, Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk. W styczniu Henryk Wnorowski zasygnalizował, że byłby gotów zmienić zdanie, gdyby inflacja CPI przekroczyła 20 proc. Analitycy rynkowi i inwestorzy - wnosząc po spadku rynkowych stóp proc. - widzą już jednak na horyzoncie luzowanie polityki pieniężnej. Pierwszych obniżek można się spodziewać w ostatnim kwartale bieżącego roku bądź na początku kolejnego.

Większość RPP opowiada się przeciw kolejnym podwyżkom stóp procentowych, mimo że inflacja CPI utrzymuje się w Polsce na bardzo wysokim poziomie, a prognozy ekonomistów oraz projekcja NBP wskazują, że wskaźnik nie wróci do celu banku centralnego (2,5 proc.) aż do 2025 r. Nadal przyspiesza również inflacja bazowa (ceny dóbr konsumpcyjnych z wyjątkiem energii i żywności). W teorii to ten wskaźnik ma mierzyć skalę inflacji „krajowej”, wynikającej z siły popytu krajowego pośrednio kontrolowanego przez politykę pieniężną banku centralnego, więc to jego odczyty i prognozy powinny determinować nastawienie Rady.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Więcej światła na decyzję RPP rzuci w czwartek Adam Glapiński. Prezes NBP zabierze głos po godz. 15:00.

Komunikat RPP: Dynamika inflacji będzie stopniowo słabnąć, ale jej powrót do celu będzie stopniowy

W ocenie RPP, w ostatnich miesiącach 2022 r. obniżyły się ceny surowców oraz PPI, spadły również zaburzenia w globalnych sieciach podażowych, co wraz z oczekiwanym spowolnieniem PKB, będzie stopniowo osłabiać dynamikę CPI, ale powrót do celu będzie stopniowy - podano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

"W ostatnich miesiącach 2022 r. obniżyły się ceny surowców i inflacja PPI, a zaburzenia w globalnych sieciach podażowych były wyraźnie mniejsze niż wcześniej, co wraz z oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym będzie oddziaływać w kierunku stopniowego osłabiania dynamiki cen konsumpcyjnych" - wskazuje RPP, modyfikując poprzednie brzmienie komunikatu.

Rada wskazała, że osłabienie (poprzednio wskazywano na spodziewane osłabienie) koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki, wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne, będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców.

"Pogorszenie koniunktury światowej działa także w kierunku obniżenia dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania wcześniejszych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, w krótkim okresie inflacja pozostanie wysoka, a powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo" - pisze RPP, podtrzymując wcześniejszą retorykę.

Rada powtórzyła także, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki, a NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego.

RPP powtórzyła, że jej dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę.

Ponownie wskazano, że NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji.

Według RPP, w Polsce napływające dane potwierdzają spowolnienie aktywności gospodarczej.

"Zgodnie z wstępnym szacunkiem GUS, w 2022 r. dynamika PKB obniżyła się do 4,9 proc., co wskazuje, że w IV kw. ub. r. roczna dynamika PKB najprawdopodobniej ponownie się obniżyła" - dodano.

Rada wskazuje, że mimo osłabienia wzrostu, utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym na niskim poziomie kształtuje się stopa bezrobocia.

Rada odnotowała, że dane z sektora przedsiębiorstw wskazują, że nominalny roczny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w grudniu 2022 r. spowolnił wobec poprzedniego miesiąca.

Piwotalne posiedzenie RPP już za miesiąc

Przed wybuchem pandemii koronawirusa Rada Polityki Pieniężnej zbierała się na posiedzeniach dwudniowych. Od połowy marca 2020 r. posiedzenia były jednodniowe, na co narzekali niektórzy członkowie RPP. W styczniu sytuacja wróciła do normy. Kolejne posiedzenie Rady zaplanowano na wtorek i środę 7-8 marca 2023 r.


Terminy posiedzeń RPP w 2023 r.
miesiącposiedzenia decyzyjne
dwudniowe
styczeń 3-4 (wtorek-środa)
luty 7-8 (wtorek-środa)
marzec 7-8 (wtorek-środa)
kwiecień 4-5 (wtorek-środa)
maj 9-10 (wtorek-środa)
czerwiec 5-6 (poniedziałek-wtorek)
lipiec 5-6 (środa-czwartek)
sierpień 21 (poniedziałek)*
wrzesień 5-6 (wtorek-środa)
październik 3-4 (wtorek-środa)
listopad 7-8 (wtorek-środa)
grudzień 5-6 (wtorek-środa)
* - posiedzenie niedecyzyjne

Marcowe posiedzenie RPP może dostarczyć więcej emocji. Członkowie Rady będą mieli okazję zapoznać się przed podjęciem decyzji z nową projekcją inflacji.

Poprzednia projekcja inflacji z listopada pokazała, że wzrost cen ma gwałtownie hamować, ale pozostać powyżej celu NBP. Marcowa aktualizacja ścieżki CPI może utwierdzić większość RPP w przekonaniu, że dotychczasowe podwyżki stóp proc. są wystarczające do wyraźnej redukcji inflacji z jednej strony, a z drugiej nie doprowadzą do recesji i sporego wzrostu bezrobocia. Z ewentualną decyzją o luzowaniu polityki Rada i tak zapewne wstrzyma się do czasu publikacji kolejnej - lipcowej projekcji. Być może inflacja okaże się jednak jeszcze bardziej uporczywa, co da dodatkowe argumenty "jastrzębiom" i przemówi do reszty Rady. Wtedy można się spodziewać - zapewne nieznacznej - reakcji. Szanse na realizację tego scenariusza są jednak niewielkie.

Ekonomiści NBP mają tym razem utrudnione zadanie. Marcowa projekcja powinna ujrzeć światło dzienne przed publikacją danych GUS o lutowej inflacji oraz rewizji danych za styczeń na podstawie nowego koszyka inflacyjnego (statystycy co roku rewidują jego skład).

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (161)

dodaj komentarz
management_consultant
taniej nie będzie, kiedy byłem tapczaniarzem usłyszałem to od zamożnej koleżanki. Przekazuję informację dalej.
mordechaj-blumsztajn
Kredyciarze po wyborach liny i taborety w ruch
300_pala
Kaczyński dla swojej wizji państwa poświecił gospodarkę
friedens
To jest 'Wolska Wielki Projekt Rabowania Oszczędności Obywateli i Pompowania Ich Gotówki Na Partyjne Konta i Wille!'.
jas2
Na forum Bankiera dominują dwie grupy:
1. Emeryci, którzy uzbierali w skarpecie 4,5 tysiąca złotych i martwią się inflacją.
2. Chętni na nieruchomości, którzy od 17 lat zbierają się do kupna nieruchomości i zastanawiają się czy kupić, czy może jeszcze zaczekać, bo ceny spadną?
frankmaster
Trzecia grupa to: deweloperzy budowlani, pośrednicy handlu nieruchomościami oraz fliperzy. Urwał im się rynek zasilany tanim kredytem przez ostatnie 7 lat przez pisowskich złodziei, stąd wylewanie przez nich frustracji w różnej formie - od wypisywania wyssanych z palca absurdów po wyzwiska, chamstwo i buractwo.
jas2 odpowiada frankmaster
Fliperzy powiadasz...
Ja też jestem fliperem.
Kupiłem taki stary automat do gier (przez sentyment do starych dobrych lat osiemdziesiątych) i czasem, jak nam się znudzi bilard to gramy z kolegami we filppera.
.
dziadekjarek
Phi Jarek 50 tys. to w kopercie przyjmuje Co go tam 4,5 tys. jakiegoś emeryta
obajtek_bez_majtek
wbił na forum kristolex czyli mentalne szambo

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki