REKLAMA

Sierpniowe spowolnienie na rynku pracy

2018-09-18 10:10
publikacja
2018-09-18 10:10
YAY Foto

Dynamika wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach spadła poniżej 7 proc. – poinformował GUS. Dane z rynku pracy nieco rozczarowały ekonomistów.

Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach zatrudniających przynajmniej 10 osób wyniosło w sierpniu 4798,27 złotych. To o 6,8 proc. więcej niż rok wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Podwyżki okazały się więc nieco słabsze od oczekiwanych przez ekonomistów (7 proc.). W lipcu GUS oszacował tempo wzrostu płac na 7,2 proc., zaś w czerwcu na 7,5 proc. Poprzedni odczyt dynamiki rocznej poniżej siódemki przypadł na marzec (6,7 proc.).

/ Bankier.pl na podstawie GUS

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku spodziewać możemy się pierwszego w historii wyniku powyżej 5000 zł. Rekordowy poziom przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw (4973,73 zł) odnotowano w Polsce w grudniu 2017 r. Jak wyraźnie widać na wykresie, ostatnie miesiące roku zazwyczaj wypadają o wiele lepiej od innych.

Zatrudnienie też rozczarowało

Z kolei zatrudnienie w sierpniu wyniosło w liczbach bezwzględnych 6229,1 tys., co oznacza nieznaczny spadek względem lipca (6231,1 tys.). Wzrost zatrudnienia w ujęciu rocznym (3,4 proc.) okazał się gorszy od oczekiwań analityków (3,5 proc.). To kolejna negatywna niespodzianka – w danych za lipiec ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 3,6 proc., podczas gdy GUS zaraportował 3,5 proc.

Warto odnotować, że dane zaprezentowane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego. Zatem dane z sektora przedsiębiorstw obejmują niespełna 37% pracowników.

Z kolei lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada i dotyczyły stanu na październik 2016 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 3510,67 zł brutto, czyli około 2512 zł netto (tzn. "na rękę").

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
2kbb
Postkomunie i mediom zagranicznym udało się przypiąć PIS -owi łatę nieporadności i obciachu w czasie w którym ten wypruwa sobie żyły próbując odbudować pozycję Polski po upodleniu naszego kraju podczas zaborów i później II WŚ aż do okresu Okupacji Sowieckiej a także panowania postkomuny w Polsce po dziś dzień.Postkomunie i mediom zagranicznym udało się przypiąć PIS -owi łatę nieporadności i obciachu w czasie w którym ten wypruwa sobie żyły próbując odbudować pozycję Polski po upodleniu naszego kraju podczas zaborów i później II WŚ aż do okresu Okupacji Sowieckiej a także panowania postkomuny w Polsce po dziś dzień...
Partii PO przebacza się największe afery i przekręty a PIS-owi wyciąga się jako katastrofę najmniejsze potknięcia ..... Czas prawdy dla Polaków przyjdzie w nadchodzących wyborach 21.10.2018
janusz_tracz
No to zaczynamy jazdę w dół.
niepelnosprawny_org
kolejny miesiac bedzie lepszy...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki