REKLAMA

Santander zamknie 450 placówek

Michał Kisiel2016-04-04 10:13analityk Bankier.pl
publikacja
2016-04-04 10:13

Właściciel Banku Zachodniego WBK przymierza się do poważnych zmian w swojej sieci dystrybucji. Z hiszpańskiego rynku ma zniknąć 13 proc. placówek banku. Restrukturyzacja dotknie przede wszystkim najmniejsze oddziały i jest częścią planu koncentracji na bankowości elektronicznej oraz wzmocnienia zyskowności biznesu.

Hiszpania jest jednym z krajów o największym nasyceniu placówkami bankowymi. Na 100 tysięcy mieszkańców przypada tam 70 oddziałów. W Polsce wskaźnik ten jest o połowę niższy, a w najbardziej zaawansowanych w rozwoju zdalnych kanałów dystrybucji krajach skandynawskich zbliża się do poziomu 15 placówek.

Santander zamknie 450 placówek / fot. Reuters / FORUM

W opublikowanym w zeszłym tygodniu raporcie Citi Research wskazywano, że w najbliższej przyszłości z tamtejszego rynku może zniknąć nawet 70 proc. oddziałów. Wygląda na to, że prognozy zaczynają się sprawdzać. Jak donosi „The Wall Street Journal”, Banco Santander poinformował związki zawodowe i pracowników o zamiarze zamknięcia 450 placówek.

Santander posiada bardzo rozbudowaną sieć dystrybucji składającą się z niemal 3500 punktów w całej Hiszpanii. Część z nich to niewielkie oddziały zatrudniające od jednego do trzech pracowników. To właśnie tego typu placówki padną w pierwszej kolejności ofiarą restrukturyzacji.

W informacji przekazanej pracownikom banku Rami Aboukhair wskazał, że przyczyną cięć są „rosnące koszty związane z regulacjami” oraz konieczność skoncentrowania się na rozwoju bankowości elektronicznej. Rezygnacja z najmniejszych oddziałów ma być także wstępem do skupienia się na rozwoju sieci większych i lepiej wyposażonych placówek. Do końca roku Santander planuje odnowić lub otworzyć 350 tego rodzaju oddziałów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~obiektywnie
Przy tylu zainwestowanych to bardzo mało. Banki w polsce mają zyski na poziomie niższym niż 1% posiadanych aktywów.
~pracownikbzwbk
No i dobrze, jak widać mają w d..ie ludzi, patrzą tylko na zysk i kasę dla siebie, wali się dochód z Brazylii i Polsce, trzeba tylko pamiętać o kiesie dla udziałowców i dla siebie, ale to ma krótkie nogi bo santander powoli sie kończy i lada moment odczują to pracownicy i klienci w Polsce bo to będzie jedyna ostoja No i dobrze, jak widać mają w d..ie ludzi, patrzą tylko na zysk i kasę dla siebie, wali się dochód z Brazylii i Polsce, trzeba tylko pamiętać o kiesie dla udziałowców i dla siebie, ale to ma krótkie nogi bo santander powoli sie kończy i lada moment odczują to pracownicy i klienci w Polsce bo to będzie jedyna ostoja upadającego santadera, Morawiecki wiedział kiedy odejść i wiedział dlaczego odchodzi. Na pewno nie zrobił tego dlatego że tak chciał tylko dlatego że nie mógł patrzeć na upadek "swojego dziecka"
~Król_Jagiełło
Tylko patrzeć jak w Polsce zaczną robić to samo. I już wiadomo czemu "uzdrowiciel" Morawiecki uciekł z WBK_u.
~Igła
MILIARD zysku rocznie to widać za mało by się biznes opłacił. Trzeba ciąć koszty :)
~MISWAWA
bankserka na socjalu .... :)
~sebolsit
Kilka tysięcy ludzi, którzy znajdą się na Państwowym socjalu, nie kupią nieruchomości, aut, nie skonsumują wakacji etc.
Zastąpią maszyny i kanały bankowości elektronicznej...przy poziomie kredytów w bilansach hiszpańskich bankach...obcinanie gałęzi na której się siedzi.
Wszyscy w Europie liczą , że ECB zasypie
Kilka tysięcy ludzi, którzy znajdą się na Państwowym socjalu, nie kupią nieruchomości, aut, nie skonsumują wakacji etc.
Zastąpią maszyny i kanały bankowości elektronicznej...przy poziomie kredytów w bilansach hiszpańskich bankach...obcinanie gałęzi na której się siedzi.
Wszyscy w Europie liczą , że ECB zasypie dziurę powstałą po toksycznych kredytach....mrzonka w nieskończoność-podstawą współczesnej ekonomii.
~Kasia
za to kupią ci, z których santander nie ściągnie gotówki

Powiązane: Bankowość 3.0 - Aktualności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki