Rubla czeka załamanie

Rubel straci do dolara 9 proc., zapowiada Jarosław Kosaty z PKO BP, który kurs rosyjskiej waluty prognozował najtrafniej spośród ankietowanych przez Bloomberga specjalistów.

(fot. Ilya Naymushin / Reuters)

W drugim kwartale rubel umocnił się wobec amerykańskiej waluty o 3,8 proc., co było najlepszym wynikiem wśród 32 ważniejszych walut świata. Spośród specjalistów ankietowanych przez agencję Bloomberg ten rajd najtrafniej przewidział Jarosław Kosaty, strateg walutowy PKO BP, który jednak teraz oczekuje odwrócenia tej tendencji. Do końca roku rubel osłabi się wobec dolara o 9 proc., a przyczyni się do tego przejście Banku Rosji do łagodzenia polityki pieniężnej, zapowiada specjalista.

– Negatywny wpływ, jaki na rubla będą miały obniżki stóp w Rosji, przeważy nad korzyściami wynikającymi z łagodzenia polityki Fedu – zapowiada Jarosław Kosaty w rozmowie z Bloombergiem.

Rubel, który w 2018 r. stracił do dolara 17 proc., od początku tego roku odrabiał straty dzięki powrotowi kapitału zagranicznego na rynek rosyjskich obligacji skarbowych. Udział zagranicznych inwestorów na tym rynku wzrósł z 24,4 proc. do 30 proc., czemu towarzyszyły ustępowanie obaw przed zaostrzeniem nałożonych na Rosję sankcji oraz oczekiwanie na łagodzenie polityki Fedu, napędzające popyt na bardziej ryzykowne aktywa.

Teraz jednak Jarosław Kosaty jest najbardziej negatywnie nastawiony do perspektyw rubla spośród wszystkich ankietowanych przez Bloomberga specjalistów. W lipcu Bank Rosji może obciąć główną stopę procentową nawet o 50 punktów bazowych, a w najbliższym czasie walutom z rynków wschodzących przestaną sprzyjać czynniki globalne. Wojna handlowa i słabość gospodarek strefy euro utrzymują się, a USA powinny utrzymać relatywnie lepszą kondycję w porównaniu z innymi gospodarkami świata, wylicza strateg PKO BP.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 matthew60

I sprawdziło się, dobrze ze sprzedalem bo Rubel jest już prawie 66, a jak się ten artykuł pojawił to był 62, do końca roku do 69 jest jeszcze trochę czasu, ale wszystko wskazuje na to ze Kosaty znowu miał racje, sprawdziłem go i koles ma regularnie pierwsze miejsce w rankingach Bloomberg itd i to cyklicznie, czy ten cały Kosaty to nie jest jakiś żydek

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 stokrotka890

JEZELI RUBEL CALKIEM STRACI-- TO ZNACZY KUPOWAC ?

! Odpowiedz
6 11 open_mind

Ekonomicznym problem zachodu jest to że włączył im się system nieśmiertelności finansowej pomimo przekraczania wszelkich barier. To tak jak by na drodze ciągle wyprzedzali na „czołówkę” To się musi rozpier-papier.! I trąbią na wszystkich” z drogi śledzie bo finansowy rekin jedzie.

! Odpowiedz
16 10 open_mind

Autor-ku załamanie do czego ? Do najbardziej zdewaluowanej i przedrukowanych walut jakim są Dolar i Euro ! To tak jak by ktoś powiedział że ktoś stracił zaufanie u szefa mafii.

! Odpowiedz
7 16 jes

talmud na posterunku ale gdzie ajwajek? Na urlopie?

! Odpowiedz
13 9 open_mind

Weź się chłopie puknij w czoło a usłyszysz takie echo jak byś walnął w księżyc.Tacy jak ty są wrogami naszej ojczyzny . Zrozumcie to patafiany wreszcie.

! Odpowiedz
8 8 znawca_inwestor

Tak jest analityk z pko bp najlepiej wie co czeka Rosję

! Odpowiedz
15 20 talmud

niech biora przyklad z ameryki - wszystko jest "przejrzyste uczciwe konkurencyjne" nie ma "manipulacji danych" ciagle jest "boom gospodarczy" & "inwestorzy" ktorzy "wybieraja albo maja opcje"........BUAHAHA HAHAAA HAA HAHAH
wszystko to sa bzdury dla "maluczkich" . ...ciekawe jak dlugo jeszcze ten system "pogardy & klamstwa" pociagnie......ciezko bedzie sie przyzwyczaic do nowych realiow & ciekawe co beda pisali "zwolennicy" amerykanskiego kapitalizmu.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 10 open_mind

Trudno się z twoim wpisem nie zgodzić, jednocześnie przerażają ci co zalewają cię czerwienią. Przecież Rosja odchodzi od zachodniego skorumpowanego modelu finansowego opartego na ZAUFANIU w PAPIER, i dokonuje wymiany w prawdziwych walorach. Szkoda że mamy tyle kiepów ekonomicznych mamy. Ale co zrobić tak wychowano lud który z ochotą finansuje zachodnie gry i zabawki wojskowe, potrzebne nam jak łysemu grzebień. Pozdrawiam gościu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 sel

A jak krety ryją złoto na Alasce? nie patrząc na żadne przepisy i środowisko?wszystkie rzeki rozryte aż do źródeł., a złota mniej jak w Uzbekistanie .. to już na Syberii lepiej to wygląda..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,75% 3,9369
2019-08-19 17:52:00
EUR/PLN 0,89% 4,3687
2019-08-19 17:52:00
EUR/USD 0,06% 1,1097
2019-08-19 17:52:00
CHF/PLN 0,67% 4,0137
2019-08-19 17:52:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil