REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

MEDIARosja modernizuje bazy broni jądrowej. Także w obwodzie królewieckim

2025-06-21 13:45
publikacja
2025-06-21 13:45
Dodaj Bankier.pl w Google

Rosja modernizuje bazy broni jądrowej, w tym w obwodzie królewieckim - wynika ze zdjęć satelitarnych amerykańskiej firmy Planet Labs, opublikowanych w poniedziałek przez szwedzką telewizję publiczną SVT.

Rosja modernizuje bazy broni jądrowej. Także w obwodzie królewieckim
Rosja modernizuje bazy broni jądrowej. Także w obwodzie królewieckim
fot. Arina Antonova / /  Zuma Press / Forum

Z zaprezentowanego porównania fotografii tego samego obiektu w obwodzie królewieckim z lat 2016-2018 z tymi z 2025 r. wynika, że jeden z trzech podziemnych bunkrów został zmodernizowany oraz zabezpieczony potrójnym ogrodzeniem. Doprowadzono także kabel służący do zasilania lub komunikacji, a także odnowiono znajdujący się w pobliżu tajemniczy budynek służący za wejście.

Jak zauważono, jest to ten sam rodzaj konstrukcji, jaką uchwycono na zdjęciach w rosyjskiej bazie w rejonie miasta Osipowicze na Białorusi, gdzie składowana jest broń jądrowa; tam również zaobserwowano nowe inwestycje.

Telewizja SVT przypomina wypowiedź szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że Rosja w obwodzie królewieckim zlokalizowała 100 taktycznych głowic nuklearnych.

Rosyjska enklawa, z którą graniczy Polska oraz Litwa, znajduje się 270 km od należącej do Szwecji wyspy Gotlandia.

Wakacje na giełdzie

Zmiany zaobserwowane na zdjęciach zrobionych w różnym czasie pokazują również rosyjskie inwestycje w bazie broni jądrowej na wyspach Nowa Ziemia na Morzu Arktycznym, gdzie według ekspertów odbywają się najważniejsze testy i próby. Ponadto na Półwyspie Kolskim wybudowano 50 bunkrów do przechowywania pocisków batalistycznych przeznaczonych dla okrętów podwodnych, a także nabrzeże do załadunku.

Minister obrony Szwecji Pal Jonson zapewnił SVT, że jego kraj jest świadomy problemu i śledzi od dłuższego czasu rozwój sytuacji. "Chodzi zarówno o rosyjskie inwestycje w potencjał broni jądrowej, jak i opracowywanie nowej doktryny" - podkreślił Jonson. Dodał, że Rosja od początku inwazji na pełną skalę na Ukrainę w 2022 r. na różnych szczeblach politycznych groziła użyciem tego rodzaju broni 200 razy.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (11)

dodaj komentarz
itso_egg
lepiej zmodernizowane niż miało by się rozpaść
sterl
Ponad setkę dzieci z ukraińskiej listy porwanych przez Rosjan znaleziono w Niemczech...
to_i_owo
Patrząc na starcie ruskiej technologii przeciwlotniczej (nowoczesnej S-400, ruskie sami lepszych nie mają) w Iranie z Amerykańską technologią lotniczą w Izraelu pokazuje że biedaczki są praktycznie bezbronni w tym zakresie
rafifi
rosja dziadowskie agresywne nazistowskie państwo karmiące się jedynie wojną
sterl
Czym to się różni od Ukrainy czy Izraela?
itso_egg odpowiada sterl
Ukraina została najechana nie pchała się do grona imperialnego towarzystwa
sterl odpowiada itso_egg
Banderowcy obalili legalnie wybranego prezydenta i rząd, i przejęli siłą władzę, na co całe południe i część w całym kraju wypowiedziało się protestami i oddzieleniem południa od banderowskiej Ukrainy, za co zostało w większości spacyfikowane siłą (z pomocą kilku państw dostarczających nowoczesną śmiercionośną broń) przez banderowców Banderowcy obalili legalnie wybranego prezydenta i rząd, i przejęli siłą władzę, na co całe południe i część w całym kraju wypowiedziało się protestami i oddzieleniem południa od banderowskiej Ukrainy, za co zostało w większości spacyfikowane siłą (z pomocą kilku państw dostarczających nowoczesną śmiercionośną broń) przez banderowców i od 2014r ginęło regularnie tysiące przeciwników banderowców...aż wkroczyła Rosja z pomocą dla pro rosyjskich Ukraińców ?
sterl odpowiada sterl
Ukraina to nie są tylko banderowcy, sporo jest jak nie większość opozycji, też Rosjan, resztki Polaków i Żydów..itd..jako całość byli bardziej pro rosyjscy i za ZSRR niż sama Rosja i przez kilkadziesiąt lat rządzili ZSRR i całym blokiem wschodnim, Trocki, Chruszczow, Breżniew z ekipami..? Trzeba pytać opozycję co o tym myśli nie Ukraina to nie są tylko banderowcy, sporo jest jak nie większość opozycji, też Rosjan, resztki Polaków i Żydów..itd..jako całość byli bardziej pro rosyjscy i za ZSRR niż sama Rosja i przez kilkadziesiąt lat rządzili ZSRR i całym blokiem wschodnim, Trocki, Chruszczow, Breżniew z ekipami..? Trzeba pytać opozycję co o tym myśli nie tylko banderowców.. z tym że rozpad na pewno im się nie podoba , ale może nie ma innego wyjścia ? W małej Szwajcarii jest 5 języków, a tu teraz może być tylko jeden?.
rofedox odpowiada sterl
Bandyta Janukowycz sam uciekł do Rozzji zabierając przy tym 42 miliardy dolarów zrabowanych ukraińskiemu narodowi.

Powiązane: Broń atomowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki