REKLAMA

Prezes PFR: Niedobrze, że opóźnia się reforma OFE i upowszechnienie IKE

2021-04-20 15:44
publikacja
2021-04-20 15:44
Prezes PFR: Niedobrze, że opóźnia się reforma OFE i upowszechnienie IKE
Prezes PFR: Niedobrze, że opóźnia się reforma OFE i upowszechnienie IKE
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Dywersyfikacja źródeł zabezpieczenia na starość jest krytycznie istotna dla bezpieczeństwa finansowego Polaków - napisał we wtorek na Twitterze prezes PFR Paweł Borys. Jego zdaniem niedobrze, że opóźnia się reforma OFE i upowszechnienie IKE.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, zdecydowała o nieprzeprowadzaniu we wtorek trzeciego czytania, czyli głosowania, projektu ustawy dotyczącego likwidacji OFE. Zgodnie z pierwotną wersją kolejności głosowań, Sejm miał tego dnia głosować nad projektem. Odrzucenia projektu chcą kluby: KO i Koalicji Polskiej, a za przyjęciem jest Prawo i Sprawiedliwość.

"Dywersyfikacja źródeł zabezpieczenia na starość jest krytycznie istotna dla bezpieczeństwa finansowego Polaków. To proces na wiele lat. Pierwszy duży krok to wdrożenie Moje PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe - PAP). Kolejny reforma OFE i upowszechnienie IKE. Niedobrze, że tak ważna reforma się opóźnia" - napisał Borys na Twitterze.

Następne posiedzenie Sejmu zaplanowano na 19-20 maja br.

Projektowana ustawa ma - co do zasady - wejść w życie z dniem 1 czerwca 2021 r. Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości.

Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na IKE przy pobraniu z nich 15 proc. w formie - jak to określa rząd - opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano wartość aktywów OFE na ok. 131,7 mld zł.

Zgodnie z projektem powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE staną się towarzystwami funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE przekształcą się w SFIO. Aktywa netto OFE zostaną przekazane na IKE prowadzone w SFIO przez TFI.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (3)

dodaj komentarz
marina22
Dajcie już spokój z tym OFE. Co bylo to bylo. Temat trzeba zamknąć i isc dalej. Zwłaszcza ze jak wspomniał facet z pfr sa nowe mozliwosci. Po to wprowadzili ppk zeby juz mozna bylo dzialac i zeby kazdemu sie to opłacało zwlaszcza tym co zarabiaja najmniej
lebero654
A dlaczego pieniądze z OFE mają trafić do PFR, a nie do ZUS. Przecież to są środki emerytalne. Co ma PFR wspólnego z ZUS. Brawo Ziobro (choć go nie lubię, to ma rację).
barysza51
Marzy się korytko. Zostawcie OFE w spokoju. Ta reforma to nic innego jak okradzenie ludzi. 15% na starcie a następnie dramatycznie zmniejszona stawka przekazywana do tego nowego OFE.

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki