REKLAMA

Dwa lata temu dwóch takich zwinęło OFE

Krzysztof Kolany2016-02-03 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-03 06:00
Dwa lata temu dwóch takich zwinęło OFE
Dwa lata temu dwóch takich zwinęło OFE
fot. Jerzy Dudek / / Reuters

Dwa lata temu – 3 lutego 2014 roku – obligacje należące do Otwartych Funduszy Emerytalnych zostały „przetransferowane” do ZUS-u i tam „umorzone”. Rząd Donalda Tuska zamienił dług jawny w ukryty, faktycznie demontując przymusowy, kapitałowy II filar emerytalny.

Przepisy mówią, że 3 lutego 2014 r. OFE mają umorzyć 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka otwartego funduszu emerytalnego na 31 stycznia 2014 r. Tego dnia fundusze mają przekazać do ZUS-u aktywa o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych.” – tak dwa lata temu informowała Polska Agencja Prasowa.

Tego dnia z rachunków klientów OFE „wyparowało” 51,5% zgromadzonego kapitału, a obligacje Skarbu Państwa na łączną kwotę 153,15 mld złotych zostały przekazane do ZUS. Ta operacja przekształciła jawny dług publiczny Polski na przyszłe zobowiązania państwa wobec emerytów. Zmienił się też charakter tych zobowiązań z pisemnego kontraktu (obligacje) na niewiele znaczącą i niezbyt konkretną obietnicę, którą obecni lub przyszli politycy mogą zmienić w jeden dzień.

fot. Francois Lenoir / / FORUM

Równocześnie przyznano nam „wybór”: od kwietnia do lipca 2014 roku każdy członek OFE miał prawo zadeklarować, czy chce, aby nadal do OFE wpływała równowartość 2,92% jego pensji brutto. Brak deklaracji oznaczał automatyczne przypisane do ZUS. Była to iluzja wolnego wyboru, ponieważ władza nie pozwoliła na rezygnację z przymusowego „ubezpieczenia” emerytalnego.

W listopadzie 2015 roku Trybunał Konstytucyjny usankcjonował zabór oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE. TK uznał, że „składki emerytalne przekazane do Otwartych Funduszy Emerytalnych to środki publiczne oddane funduszom w zarząd”, co (nie tylko) w mojej ocenie toruje drogę do całkowitej likwidacji Funduszy.  

Jest dość prawdopodobne, że kasa pozostała w OFE posłuży do sfinansowania wydatków socjalnych obiecanych przez nową władzę w zeszłorocznej kampanii wyborczej. Ponad 140 miliardów złotych znajdujących się w Funduszach to akurat tyle, ile potrzeba na sfinansowanie przez trzy lata programu „500 zł na dziecko”, obniżenia wieku emerytalnego i „darmowych” leków dla osób po 75. roku życia.

Nie chciałbym wyjść na obrońcę OFE. Siedem lat temu pisałem, że „każdą złotówkę wpłaconą na konto ZUS lub OFE należy traktować jako złotówkę definitywnie straconą”. „Skok na OFE” był lekcją, czym kończy się zaufanie do państwa. Prawidłowy wniosek jest jeden: oszczędności emerytalne trzeba budować samodzielnie, trzymając je jak najdalej od państwa. Jeśli demontaż OFE zajął Sejmowi 4 dni, to z przycięciem świadczeń z ZUS wyrobi się przed obiadem.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (252)

dodaj komentarz
~Hunter
ja osobiście straciłem 41 tysięcy i mam to na piśmie. Rude bydle ukradło mi 41 tysięcy
~JELE
1. Rewaloryzacja składek wpłacanych do ZUS od momentu reformy emerytalnej wyniosła średnio 6,2 per rok. Dla najlepszego OFE ten wskaźnik wynosi około 5,6%. - Wniosek - najbardziej zyskali emeryci będący tylko w systemie ZUS.

2. W OFE nie było żadnego kapitału, którym można było by swobodnie dysponować. Były
1. Rewaloryzacja składek wpłacanych do ZUS od momentu reformy emerytalnej wyniosła średnio 6,2 per rok. Dla najlepszego OFE ten wskaźnik wynosi około 5,6%. - Wniosek - najbardziej zyskali emeryci będący tylko w systemie ZUS.

2. W OFE nie było żadnego kapitału, którym można było by swobodnie dysponować. Były tam przesyłane w czasowe zarządzanie składki, które i tak miały trafić ostatecznie do ZUS.

3. Przesunięcie Obligacji Skarbu Państwa z OFE do ZUS daje nam wszystkim kolosalne oszczędności. W skrócie można by powiedzieć, że oszczędzamy na odsetkach, które to Skarb Państwa miałby płacić OFE, oczywiście, zanim by te odsetki trafiły na nasze konta OFE obłożyły je odpowiednią marżą.

Tak więc może jednak Tusk nie ukradł, a raczej TROCHĘ KASY URATOWAŁ DLA NIEWDZIĘCZNYCH EMERYTÓW
~azaz
Ale p. Krzysztofie jak pisałem w komentarzu, że to są złodzieje to Pański pracodawca mnie ocenzurował ! Wszędzie podwójna mentalność !
~as
Warto też dodać, że to samodzielne budowanie kapitału na emeryturę za pośrednictwem instytucji finansowych, które radośnie inwestując wyrabiają np. 10% straty w rok (tylko tyle, bo konkurencja straciła 15%!), nie mówiąc już o zaufaniu do tych instytucji ogólnie (widmo "resetu"), to też stąpanie po cienkim Warto też dodać, że to samodzielne budowanie kapitału na emeryturę za pośrednictwem instytucji finansowych, które radośnie inwestując wyrabiają np. 10% straty w rok (tylko tyle, bo konkurencja straciła 15%!), nie mówiąc już o zaufaniu do tych instytucji ogólnie (widmo "resetu"), to też stąpanie po cienkim lodzie. Zostaje bank ziemski, ale trzymanie np. złota fizycznego w domu to też jakieś (czasem niemałe) ryzyko.
~kerak
OK buduj sam kapitał na emeryturę, a co z tym, który przez POwskich zlodziei został zagarniety?!
~franek
P KolanY w OFE nie bylo zadnych pieniedzy-jedynie obligacje Kowalskiego i Kwiatkowskiego przez nich wystawione jako Skarb Panstwa RP.Zatem wg Kolanego glug przyszlych emerytow wg.Kolanego bedzie ich emerytura.P Petru jako wspoltworca Narodowych Funduszy Emerytalnych powienien skonczyc w wiezieniu.Tzw OFE to była maszynka do okradania P KolanY w OFE nie bylo zadnych pieniedzy-jedynie obligacje Kowalskiego i Kwiatkowskiego przez nich wystawione jako Skarb Panstwa RP.Zatem wg Kolanego glug przyszlych emerytow wg.Kolanego bedzie ich emerytura.P Petru jako wspoltworca Narodowych Funduszy Emerytalnych powienien skonczyc w wiezieniu.Tzw OFE to była maszynka do okradania obywateli RP z pieniadzy.Po dziesieciu latach oszczedzania w OFE srednia emerytura wynosila mniej niż 100 zl/mc.Dlaczego dziennikarz nie pisze o tym?Prowizje pobierane przez owe fundusze były lichwiarskie tj ok. 9% od wkladu rocznie.Nie ma takiego precedensu w skali Swiata. W UK to jest do 1% z oplatami za prowadzenie konta emerytalnego.W OFE nie było zadnych pieniedzy gdyz ZUS wyplaca swiadczenia na biezaco.Zatem Skarb Panstwa te 37% skladek do OFE emitowal obligacje RP.Obligacja to jest dlug.Jak trzeba mieć mozg wyprany by twierdzic ze dlug ,tj obligacja oprocentowana ok. 5-7& rocznie przez potecjalnego emeryta Kowalskiego będzie jego emerytura!!!!!Wychodzi na koniec ze Kowaski placil 5-7% kosztow obligacji plus 9% kosztow OFE plus 0.4% kosztow obslugi konta emerytalnego.Sumujac konto ztw OFE Kowalskiego kosztowalo minimum. 15%-18% rocznie.Pod warunkiem ze Kowalski wykupi obligacje,tj dlug. http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/gwiazdowski-o-wyroku-w-sprawie-ofe-decyzja,206,0,1946830.html
~ra
dziwny kraj nikt nie wisi za to!!!
~qw
TUSK nie znalazł się bez przyczyny jako PUE , kto ma rozum wie kogo interesy ten Pan i jego chłopcy z PO dbają. Były wyborca PO z 2 mgr

Powiązane: Rząd Donalda Tuska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki