REKLAMA

Ranking spółek Bankier.pl - wrzesień 2015

Adam Torchała2015-10-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-10-01 06:00
gpw.pl

Wrześniowa edycja rankingu spółek Bankier.pl przyniosła w końcu zmianę na podium. Okupującego od marca miejsce w pierwszej trójce producenta "Wiedźmina 3" zastąpił targany problemami Kerdos.

Przez ostatnie pół roku podium w naszych rankingach wyglądało niezmiennie. Zawsze na koniec miesiąca w pierwszej trójce znajdowały się na nim te same spółki: KGHM, JSW oraz CD Projekt. Pierwsza z nich utrzymała w tym miesiącu pozycję lidera i tym samym tytuł najpopularniejszej spółki wśród użytkowników Bankier.pl. Problemy Chin i idąca za nimi kontynuacja zawirowań na notowaniach miedzi sprawiały, że akcje lubińskiego kombinatu były podatne na duże wahania, co zwiększało zainteresowanie spółką.

Na brak zainteresowania ze strony czytelników Bankier.pl nie mogła narzekać także JSW. Spółka z Jastrzębia we wrześniowym rankingu popularności zaliczyła skok o jedną pozycję, głównie za sprawą tematu obligacji. Górnicza firma wprawdzie nie spłaciła zobowiązania wobec ING, jednak udało jej się nie tylko przedłużyć okres spłaty, ale przede wszystkim dogadać się z górnikami w sprawie oszczędności. Niestety taniejący węgiel powoduje, że perspektywy dla JSW nadal nie są różowe, co odzwierciedla seria spadków i negatywnych rekomendacji, które pojawiły się pod koniec września.

Ranking spółek Bankier.pl - wrzesień 2015

Spółka Ticker Stopa zwrotu we wrześniu 2015* Miejsce w poprzednim rankingu
1 KGHM KGH 0,72% 1
2 JSW JSW 0,00% 3
3 Kerdos KRS -45,16% 39
4 Hawe HWE 38,16% 4
5 CD Projekt CDR 8,44% 2
6 PZU PZU -7,30%** 11
7 Polimex PXM 18,18% 13
8 Bioton BIO 8,45% 5
9 PGE PGE -13,90%** 12
10 Energa ENG -13,33% 16
Źródło: Bankier.pl *Stan na 29.09.2015 **Notowania zaburzone dywidendą

Z nierozłącznego tercetu wyłamał się CD Projekt. Zmiana ta wisiała w powietrzu od kilku tygodni, ponieważ napędzająca popularność spółki premiera "Wiedźmina" odbyła się przecież jeszcze w maju, a więc ponad cztery miesiące temu. Wydaje się, że sierpniowa prezentacja sprawozdania finansowego zamknęła główny etap "wiedźminomanii". Obecnie na rynku coraz częściej słyszy się dyskusje o nowych projektach - trzecim "Sniperze" CI Games czy ostatnio "Layers of Fear" Bloobera.

"Wiedźmina" w rankingu przeskoczyły dwie spółki, które mają ze sobą wiele wspólnego. Zarówno Kerdos, jak i Hawe, przeżywają obecnie ciężkie chwile. Pierwsza ze spółek pikuje dobita przez własnego prezesa, który widząc na horyzoncie fiasko negocjacyjne, wyprzedał swoje akcje. Druga wciąż negocjuje z wierzycielami i ma nadzieję na uniknięcie upadłości. W obu tych przypadkach notowaniami zaczęła rządzić czysta spekulacja, która buja kursem raz w jedną, raz w drugą stronę.

Forumowy rekord i nielot z NewConnect

Popularność Hawe najlepiej obrazują statystyki forumowe. Jeżeli chodzi o liczbę postów, to we wrześniu światłowodowa spółka nie miała sobie równych, na jej forum pojawiło się aż 9376 postów. Oznacza to więc, że w ciągu ostatnich 30 dni post dotyczący Hawe pojawiał się średnio raz na pięć minut (wliczając w to weekendy i noce).

Ranking spółek Bankier.pl - wrzesień 2015

Spółka Ticker Liczba postów
1 Hawe HWE 9376
2 Fly.pl FLY 5567
3 JSW JSW 3529
4 Kerdos KRS 3461
5 CD Projekt CDR 2970
Źródło: Bankier.pl

W pierwszej piątce najpopularniejszych spółek na forum znalazły się też znane z czołówki głównego rankingu: Kerdos, CD Projekt i JSW. Nowością jest okupujące drugie miejsce Fly.pl. Jednak ta notowana na NewConnect spółka eufemistycznie mówiąc kiepsko radzi sobie z budowaniem giełdowej wartości. Jest na tyle źle, że jej zarząd wystosował nawet raport bieżący odnoszący się do pikującego kursu. Aby zrozumieć skalę problemu, warto porównać sobie dwie liczby - cenę akcji z 13 lipca 2015 roku, czyli 11 zł, i cenę z 29 września 2015 roku, czyli 20... groszy.

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. Zestawienie na bieżąco mogą śledzić użytkownicy Bankier.pl. Ranking forumowej popularności jest z kolei dostępny w sekcji giełda.

<< Ranking za sierpień 2015

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~obiektywny
90 procent spółek notowanych na GPW nigdy nie powinny pojawić się na giełdzie akcji-0 jedyny ich cel to wyłudzenie gotówki od naiwnych...GPW to jedna \z nagorszych giełd na świecie-lepiej omijać szerokim łukie tą szulernię..
~rawwww
RAWLPLUG to porządna spółka.
~krasnal
Cały ten warszawski syf to jedna wielka spekulacja, tyle ,że każdy kto potrafi myśleć ma go gdzieś...!!!
~zombiefield
Niektórzy nawet na tym zarabiają.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~helol
Czy to prawda,ze mowili w tv..ze kgh..znalazl dimanty warte.miliardy idzis akcje pojda 500%w gore?
~Rooo
lol - liczysz na zamieszanie:P

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki