REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

RPP trzyma stopy na zerze i nie zamierza się tłumaczyć

2020-10-07 15:10
publikacja
2020-10-07 15:10
Dodaj Bankier.pl w Google

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać reżym praktycznie zerowych stóp procentowych. Podobnie jak przez poprzednie pół roku polskie władze monetarne prawdopodobnie nie przeprowadzą konferencji prasowej.

RPP trzyma stopy na zerze i nie zamierza się tłumaczyć
RPP trzyma stopy na zerze i nie zamierza się tłumaczyć
fot. Jaap Arriens / / ZUMA Press

Decyzją RPP na październikowym posiedzeniu pozostawiono stopy procentowe na poziomach ustanowionych pod koniec maja. Poszczególne stopy procentowe NBP kształtują się następująco:

  • stopa referencyjna: 0,10 proc. w skali rocznej
  • stopa lombardowa: 0,50 proc. w skali rocznej
  • stopa depozytowa: 0,00 proc. w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli: 0,11 proc. w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli: 0,12 proc. w skali rocznej

Jest to czwarte z rzędu posiedzenie Rady, na którym nie zmieniono stóp procentowych. Wiosną RPP zafundowała nam trzy cięcia stóp: 17 marca, 8 kwietnia oraz 28 maja. Październikowa decyzja polskich władz monetarnych wpasowała się w oczekiwania ekonomistów, którzy gremialnie uważają, że stopy procentowe jeszcze długo (minimum do końca 2021 r.) pozostaną na obecnym poziomie.

Od marca nie odbyła się ani jedna konferencja prasowa, w której trakcie dziennikarze mogliby zapytać o szczegóły podejmowanych działań. Zasadniczo oznacza to brak jakiejkolwiek jawnej komunikacji Rady z rynkiem finansowym i opinią publiczną. Takie konferencje, z udziałem przewodniczącego i dwóch innych członków, odbywały się zawsze po poprzednich posiedzeniach, kiedy Rada przez ponad 5 lat utrzymywała stopy bez zmian.

NBP uzasadniał brak organizowania konferencji prasowych utrzymującym się stanem pandemii. Pod tym względem polski bank centralny różni się od wielu innych odpowiedników (w tym Fedu i EBC), które w czasie pandemii prowadziły z rynkiem komunikację, najczęściej w formie zdalnej.  Także wtorkowy komunikat NBP sugeruje, że informacja po posiedzeniu RPP ukaże się na stronie internetowej NBP. W poprzednich miesiącach taki komunikat oznaczał brak konferencji prasowej.

Wakacje na giełdzie

Szczegółowy opis decyzji RPP zazwyczaj ukazywał się na stronach NBP o 16:00 i był odczytywany przez prezesa na rozpoczęcie konferencji prasowej. Od czasu wybuchu pandemii tego typu wydarzenia jednak się nie odbywają – dziś najprawdopodobniej się to zmieni.

Zgodnie z ogłoszonym w sierpniu nowym harmonogramem RPP, do końca tego roku posiedzenia decyzyjne zostaną skrócone z dwóch do jednego dnia. Odwołane zostaną natomiast comiesięczne posiedzenia jednodniowe, na których nie podejmowano decyzji o stopach.

Według harmonogramu dostępnego na stronach NBP, kolejne posiedzenie RPP odbędzie się 4 listopada. Ostatnie tegoroczne spotkanie Rady zaplanowane jest na 2 grudnia.

KK/MZ

Źródło:
Tematy

Komentarze (21)

dodaj komentarz
incitatus
I prawidłowo. Suwerena trzeba trzymać na krótkiej smyczy i w kagańcu - z biegiem czasu przyzwyczai się do swojej sytuacji i przestanie ujadać
jas2
Na tym forum jest sporo ludzi, którzy myślą, że jakby tak wszyscy leżeli do góry brzuchem i trzymali pieniądze w bankach a banki wypłacały im wysokie odsetki, to Polska by rosła w siłę a ludziom żyło się dostatnio.
Po co realna gospodarka? Po co Inwestycje? Po co rolnik ma uprawiać pole i hodować zwierzęta, skoro mięso i warzywa
Na tym forum jest sporo ludzi, którzy myślą, że jakby tak wszyscy leżeli do góry brzuchem i trzymali pieniądze w bankach a banki wypłacały im wysokie odsetki, to Polska by rosła w siłę a ludziom żyło się dostatnio.
Po co realna gospodarka? Po co Inwestycje? Po co rolnik ma uprawiać pole i hodować zwierzęta, skoro mięso i warzywa można kupić w sklepie? Po co przedsiębiorcy mają się męczyć i produkować cokolwiek, skoro można wszystko importować z Chin? Po co nam autostrady i lotniska, skoro takie same są już w Niemczech? Po co komu dzieci, skoro można mieć psa lub kota? Trzymajmy pieniądze w bankach a RPP niech podniesie stopy procentowe. Będą co miesiąc duże odsetki. Będzie dobrze. Po co pracować?
jas2
Wreszcie mamy profesjonalistów: Prezesa NBP i całą RPP.
Oby żyli 100 lat.
jasiek2017
I bardzo mi to odpowiada. Tak trzymac !
rysiek58
Pan Glapiński był od dawien dawna jednym z najbliższych współpracowników Pana Jarosława Kaczyńskiego. To on miał odpowiadać za finansowo-medialne zaplecze zakonu PC. Zatem bądźmy poważni. Komu miałby się tłumaczyć. Jest na to za wysoko.
specjalnie_zarejestrowany2
Tłumaczy się w radiu maryja.
trolley
Ciekawe czy bankom też się nie tlumaczy :)
jes
A po co się tłumaczyć lepszemu sortowi ??? Dostają łapówę, pińcseta i inne bony to mają siedzieć cicho i głosować.
prs
Hipotetyczne pytanie wnuka do dziadka:

Dziadek, co robiles jak stopy byly zerowe?..



scuti1986
Ludzie stracą pracę, a przez ich niskie stopy inflacja poleci do góry, mieszkania zdrożeją i dalej będą się dziwić czemu nikt nie bierze kredytu... przecież stopy niskie, kredyt tani. Bierzcie i wydawajcie to wszyscy! I d i o t s

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki