REKLAMA
WEBINAR

Ekonomiści: RPP jeszcze długo nie zmieni stóp procentowych

2020-06-16 08:34
publikacja
2020-06-16 08:34

Większość ekonomistów jest zdania, że niemal zerowe stopy procentowe zostaną z nami przynajmniej do końca 2021 r. Warto jednak pamiętać, że Rada Polityki Pieniężnej lubi ostatnio zaskakiwać.

Ekonomiści: RPP jeszcze długo nie zmieni stóp procentowych
Ekonomiści: RPP jeszcze długo nie zmieni stóp procentowych
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

20 na 20 ośrodków analitycznych ankietowanych przez PAP Biznes uważa, że na koniec 2020 r. referencyjna stopa procentowa w Polsce wyniesie 0,1 proc. Co więcej, aż 19 z nich jest zdania, że ze stopami na obecnym poziomie pozostaniemy do końca 2021 r.

Bardziej zróżnicowane są prognozy na 2022 r. 9 badanych uważa, że podstawowa stopa NBP nadal wynosić będzie 0,1 proc., lecz 5 przedstawionych prognoz zakłada ich wzrost (od 0,25 proc. do 1,1 proc.).


Prognozy z czerwca Prognozy z maja

Stopa proc. Liczba głosów Stopa proc. Liczba głosów
Stopa na koniec 2020
0,10% 20 0,50% 180,05% 2

Stopa na koniec 2021 0,35% 1 1% 1

0,10% 19 0,75% 10,50% 170,05% 1

Stopa na koniec 2022
1,10% 1 1,50% 1

1% 1 1% 1

0,50% 1 0,50% 9

0,35% 1


0,25% 1


0,10% 9

Źródło: PAP Biznes

Analizując przewidywania ekonomistów warto pamiętać, że przed majowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej panował niemal pełny konsensus wobec pozostawienia stóp procentowych na poziomie 0,5 proc. Tak się jednak nie stało, przez co Rada zmusiła rynek do radykalnego przeformułowania prognoz – wcześniej większość uważała, że 0,5 proc. obowiązywać będzie do końca 2021 r. lub nawet 2022 r.

Monetarne milczenie

Być może przewidywania ekonomistów byłyby nieco inne, gdyby RPP była bardziej skłonna do komunikacji z rynkiem. W ostatnich tygodniach jedyne źródło informacji stanowiły nieliczne wywiady z poszczególnymi członkami, natomiast nie odbywały się regularne konferencje prasowe i to nawet mimo tego, że RPP raz za razem cięła stopy procentowe. Ostatnia konferencja prasowa odbyła się 4 marca, a więc jeszcze przed uruchomieniem w Polsce licznych antykryzysowych środków, w tym samych obniżek stóp procentowych.

Również i dziś nie mamy co liczyć na spotkanie przewodniczącego oraz dwóch członków RPP z dziennikarzami. Nie znamy nawet godziny, o której RPP zakomunikuje swoją dzisiejszą decyzję. Można natomiast oczekiwać, że komunikat po posiedzeniu Rady opublikowany zostanie o 16.00.

fot. / / Bankier.pl

W obliczu milczenia RPP większego niż zwykle znaczenia nabrać mogą projekcje makroekonomiczne NBP. Ich kolejny zestaw poznamy 13 lipca. Z kolei następne, ostatnie przed wakacjami posiedzenie decyzyjne Rady zaplanowano na 8 lipca.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
po_co
Czyli mam przez to rozumieć, że ekonomista to wróżbita Maciej ?
W maju twierdzi, że będę zarabiał 5000 zł miesięcznie, a 30 dni później zmienia mu się zdanie i twierdzi, że jednak 1000 zł.

To jaki jest sens wierzyć w ich prognozy, biorąc pod uwagę sytuację na rynku nie trzeba być ekonomistą aby dojść do podobnych wniosków,
Czyli mam przez to rozumieć, że ekonomista to wróżbita Maciej ?
W maju twierdzi, że będę zarabiał 5000 zł miesięcznie, a 30 dni później zmienia mu się zdanie i twierdzi, że jednak 1000 zł.

To jaki jest sens wierzyć w ich prognozy, biorąc pod uwagę sytuację na rynku nie trzeba być ekonomistą aby dojść do podobnych wniosków, co więcej patrząc na płynność wnioskowania nasze szacunki będą równie wiarygodne.

Gdybym ja w swojej pracy tak zmieniał zdanie to po pierwsze ludzie raczej szybko by ginęli bo różnica między 20 V, a 100 V (ten sam poziom odniesienia) jest na tyle istotna że może zabić, a po drugie wyleciałbym na zbity pysk.
open_mind
Świat jest właśnie w fazie zmiany systemu ekonomicznego, to widać to słychać to czuć.
open_mind
A miałem napisać: Że elity są właśnie w fazie rabowania ekonomicznego świata, a lud w tym czasie ma tłuc się rabować i palić po ulicach świata. Ech tak mi się wymsknęło nieostrożnie. Przepraszam, przecież wiem że rządy zawsze są po naszej stronie.
open_mind
Ciekawe kiedy Polska policja będzie klękać przed ludem tak jak na zachodzie i USA - taka moda się tam rozprzestrzenia. Po prostu lubię to. Np. zatrzymuje cie policjant a ty mu, - Na Kolanko proszę.
po_co
Jedno co jest w świecie stałe to ciągła zmiana, więc system ekonomiczny zmienia się nie "właśnie" tylko po prostu i zawsze.
meryt
open_mind "Świat jest właśnie w fazie zmiany systemu ekonomicznego, to widać to słychać to czuć."

Widać teorie.
Słychać głos konkurencji.
Czuć znój pracy.
I tak od wieków.
open_mind odpowiada meryt
Racja, poprzednia teoria podobna w skali do dzisiejszej to była o możliwości wybuchu 2giej wojny światowej. Przecież zapewniano nas oficjalnie jakie to silne pakty mamy z zachodem, czy znowu się mylę – jak myślisz ekspercie od teorii?
marianpazdzioch
Silnie ujemne stopy zostaną dopóki będzie rządził PiS. Czyli najdalej do końca kadencji obecnego parlamentu. RPP jak większość instytucji w tym kraju jest marionetką Kaczyńskiego, więc robi mu dobrze. Kiedy zmieni się władza nastąpi odwrócenie polityki o 180 st. Może być to też wcześniej na skutek kryzysu walutowego albo bankowego,Silnie ujemne stopy zostaną dopóki będzie rządził PiS. Czyli najdalej do końca kadencji obecnego parlamentu. RPP jak większość instytucji w tym kraju jest marionetką Kaczyńskiego, więc robi mu dobrze. Kiedy zmieni się władza nastąpi odwrócenie polityki o 180 st. Może być to też wcześniej na skutek kryzysu walutowego albo bankowego, a najpewniej jednego i drugiego. Wtedy będą nerwowe ruchy, jak zwykle w tego typu przypadlach.
kerad_
Ja nawet myślę, że FED i EBC to marionetki Kaczyńskiego!
fakty odpowiada kerad_
Ile wynosi inflacja w strefie Euro ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki