REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Rada Polityki Pieniężnej ponownie obniża stopy procentowe

Michał Żuławiński2020-05-28 14:50, akt.2020-05-28 16:07analityk Bankier.pl
publikacja
2020-05-28 14:50
aktualizacja
2020-05-28 16:07

Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie po raz trzeci z rzędu obniżyła stopy procentowe. Podstawowa stopa będzie już tylko nieznacznie wyższa od zera.

Rada Polityki Pieniężnej ponownie obniża stopy procentowe
Rada Polityki Pieniężnej ponownie obniża stopy procentowe
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Decyzją RPP stopy procentowe ustanowiono na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej (poprzednio 0,5%)
  • stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej (poprzednio 1%)
  • stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej (poprzednio 0%)
  • stopa redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej (poprzednio 0,55%)
  • stopa dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej (poprzednio 0,6%)

Oznacza to, że po dwóch cięciach z rzędu, najpierw 17 marca, a potem 8 kwietnia 2020 r., RPP ponownie obniżyła koszt pieniądza. Co istotne, takiego scenariusza nie spodziewała się znaczna większość ankietowanych ekonomistów – odmienne przekonanie prezentował jedynie Jakub Borowski z Credit Agricole Bank Polska.

Obniżenie stóp procentowych pociąga za sobą zmiany stawek na rynku międzybankowym, a te określają z kolei oprocentowanie znaczącej części kredytów. Przyjmując, że WIBOR 3M obniżyłby się o 0,40 pp. (z notowanego przed kilkoma dniami poziomu 0,69 proc.), to stawka oprocentowania dla kredytu hipotecznego z 2-punktową marżą spadłaby do 2,29 proc. Rata dla 30-letniego kredytu na 350 tys. zł zmniejszy się z 1417 zł do 1345 zł (czyli o ponad 5 proc.).

Stopa referencyjna wyznacza również górny limit rocznego oprocentowania kredytów i pożyczek. Przy poziomie 0,1 proc., maksymalny pułap narzucany przez regulacje antylichwiarskie wynosi 7,2 proc. (do tej pory – 8 proc.).

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
fot. / / Bankier.pl

RPP wciąż milczy

Dzisiejsza decyzja zapadła na jednodniowym posiedzeniu. Pierwotny harmonogram zakładał, że RPP zbierze się 5-6 maja, jednak w drugiej połowie kwietnia dokonano zmiany. Oznacza to, że gremium decydujące o polskiej polityce monetarnej miało ponad miesiąc przerwy. W tym czasie światło dzienne ujrzało sporo danych makroekonomicznych za kwiecień oraz pierwszy kwartał.

Oczywiście w swoich decyzjach Rada posługuje się także prognozami, jednak kolejny oficjalny dokument NBP z projekcją inflacji i PKB opublikowany zostanie dopiero 13 lipca. Już teraz można śmiało zakładać, że jego treść będzie istotnie różna od projekcji przedstawionych na początku marca, a więc jeszcze przed wprowadzeniem pandemicznych obostrzeń.

Ponownie nie będziemy mieli okazji, aby po posiedzeniu RPP dokładniej poznać stanowisko prezesa Adama Glapińskiego. Podobnie jak w kwietniu, również i tym razem nie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego oraz dwóch innych członków Rady.

Dostępny na stronie NBP harmonogram posiedzeń RPP wskazuje, że kolejne posiedzenie zaplanowano na 2-3 czerwca. Bank centralny zastrzega jednak możliwość zmiany tych terminów.

Złoty w dół

Nieoczekiwana decyzja RPP wywołała błyskawiczną reakcję rynku walutowego. Kurs dolara amerykańskiego momentalnie podskoczył z 4,01 do ponad 4,03 zł. W tym samym czasie euro zdrożało z 4,42 zł do 4,45 zł. Następne minuty przyniosły lekkie zejście w dół, lecz nadal sytuacja na polskiej walucie jest bardzo dynamiczna.

- Dzisiejsze cięcie oznacza jednak, że przeważył argument kursowy. Złoty silnie zyskał w ostatnim czasie. Można zakładać, że RPP przyjęła węgierskie podejście sprzed paru lat. Tamtejszy bank centralny obniżył stopy do takiego poziomu i zwiększał swój bilans prowadząc różne programy luzowania niestandardowego. Z jednej strony miały one na celu ożywienie kredytu dla MSP i zapewnienie krajowego finansowania deficytu budżetowego, a z drugiej celowały w utrzymywanie słabego forinta aby wspomóc węgierską gospodarkę, która mocno traciła konkurencyjność - napisał w komentarzu do dzisiejszej decyzji Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego.

- Naszym zdaniem ta obniżka Rada weszła w obszar, w którym rosną negatywne efekty uboczne niskich stóp w postaci zagrożenia dla stabilności finansowej sektora bankowego. Również doświadczenia innych krajów pokazują, że gdy stopy zbliżają się do zera dostępność kredytu zaczyna się pogarszać, a nie poprawiać - dodał.

Poza walutą, silnie na decyzję RPP zareagowały także notowania banków. Więcej na ten temat w artykule "Gwałtowne spadki banków po decyzji RPP".

„NBP łagodzi skutki pandemii”

Wobec braku konferencji prasowej, komunikat po posiedzeniu RPP jest jedynym dostępnym opisem motywów stojących za dzisiejszą decyzją. Dokument został opublikowany o 16:00.

- Niższa aktywność gospodarcza na świecie, w tym w Polsce, wraz z niższymi cenami surowców na rynkach międzynarodowych będą oddziaływały w kierunku dalszego obniżenia inflacji. W efekcie, utrzymuje się ryzyko spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Biorąc to pod uwagę Rada zdecydowała o ponownym obniżeniu stóp procentowych NBP – czytamy w komunikacie, w którym bank centralny zapewnił też o dalszym prowadzeniu programu skupu aktywów.

- Poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm. W efekcie, przyczynia się do ograniczenia spadku zatrudnienia oraz pogorszenia sytuacji finansowej firm, oddziałując w kierunku szybszego ożywienia gospodarczego po zakończeniu pandemii – napisano.

- Działania NBP ograniczają ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie oraz – poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców – oddziałują w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego – dodano.

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (257)

dodaj komentarz
onurb
Na Żoliborzu w małym domeczku pomiędzy Ludźmi - tak po sąsiedzku... sam, bez teściowej, bez dzieci, żony, mieszkał staruszek pewien zmarszczony... Jako, że kotów hodował parkę, sierścią pokrytą miał marynarkę... oraz w skarpetach i w zębach dziury co dopełniało obraz ponury. Cicho się jakoś po świecie plątał, ni prawa jazdy ni w Na Żoliborzu w małym domeczku pomiędzy Ludźmi - tak po sąsiedzku... sam, bez teściowej, bez dzieci, żony, mieszkał staruszek pewien zmarszczony... Jako, że kotów hodował parkę, sierścią pokrytą miał marynarkę... oraz w skarpetach i w zębach dziury co dopełniało obraz ponury. Cicho się jakoś po świecie plątał, ni prawa jazdy ni w banku konta... z rodziny został sam z siostrzenicą - co WIELOKROTNĄ była dziewicą... Miał ten staruszek do władzy parcie... i o tę władzę walczył zażarcie. Wreszcie na przekór całemu światu wskrzesił z SZUMOWIN Partię FRUSTRATÓW, która na skutek losu przekory w końcu wygrała w Polsce wybory... i bez wątpienia za ich przyczyną , okropnie nam się dziadek "rozwinął". Realizując swój pomysł śmiały, podporządkował sobie Kraj cały... Rozdawał "stołki" i kasą dzielił, tłumacząc reszcie obywateli, że choć jest kiepsko i gorzej będzie, to on ich DOBRO wciąż ma na względzie (nie czerpiąc z tego korzyści żadnych - sam skromny, biedny i nieporadny)... Wtem nagle szarym styczniowym świtem w świat poszły wieści niesamowite: otóż nie tylko dom i dwa koty, lecz jeszcze kilka miliardów złotych... tak pomalutku do grosza grosik smętny dziadunio Polsce zakosił... więc dziś MĄDRZEJSI tym doświadczeniem, na przyszłość czujni bądźmy szalenie... i nauczeni bieżącą chwilą wciąż pamiętajmy: ... POZORY MYLĄ ...
jasiek2017
Cudowny ruch ! Dziękuję w imieniu obecnych kredytobiorców.
Jak ktoś był mądry to kupił kilka lat temu M na kredyt. Nie dość, że znacznie wzrosła wartość M to jeszcze co chwila spada rata kredytu.
tenks
degrengolada
Panie Glapiński wzywam Pana do uczestnictwa w konferencjach prasowych. Kolejny raz Pan odmówiłeś wytłumaczenia się z podjętych decyzji. To niepoważne zachowanie. Pan jest tchórzem? Bądź Pan mężczyzną i wyjdź ze swej bezpiecznej posiadłości przed lud. Czego się Pan boisz ?? my i tak wiemy co nadchodzi, ale szacunek wymaga by to powiedzieć otwarcie.
jasiek2017
Co nadchodzi skoro wiesz? Ja nie wiem więc proszę o info.
degrengolada odpowiada jasiek2017
„Wszyscy myślą, że gotówka nic nie kosztuje, bowiem nie trzeba płacić opłaty interchange, prowizji przy wypłacie z bankomatu itp. W rzeczywistości gotówka kosztuje ponad 1 proc. PKB, to olbrzymi koszt dla gospodarki” – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński. Styczeń 2020.
mwl
to nie on dostal z liscia od JKM?
1a2b
Dla zdezorientowanych: to nie jest jednorazowe teatrum tylko telenowela. Następny odcinek po wyborach. Wtedy spłynie na nas dobrostan.
1a2b
Czy często się zdarza żeby obniżenie stóp procentowych było połączone ze znacznym, ponad 5% umocnieniem waluty? To jest ekonomia czy szulernia?
jurek2001
A waluty idą w dół. O co chodzi?
techs
Liczę, że doprowadzi to do ustabilizowania złotówki na tym obecnym poziomie (trochę słabszym niż przed marcem). Trochę tańsza waluta przyda się firmom eksportującym być bardziej konkurencyjnym na rynkach zagranicznych i lżej odczuć skutki kryzysu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki