REKLAMA

Płace mocno wzrosły, ale realnie i tak wyraźnie spadły

Krzysztof Kolany2023-03-20 10:00, akt.2023-03-20 10:33główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-20 10:00
aktualizacja
2023-03-20 10:33

Luty przyniósł dynamiczny wzrost nominalnych płac w sektorze przedsiębiorstw – wynika z najnowszych danych GUS. Nie zmienia to faktu, że płace wciąż rosną wolniej niż ceny dóbr konsumpcyjnych. Ten wynik zaskoczył ekonomistów jeszcze mocniej niż spadek zatrudnienia.

Płace mocno wzrosły, ale realnie i tak wyraźnie spadły
Płace mocno wzrosły, ale realnie i tak wyraźnie spadły
fot. Michal Rogala / Forum / / Forum Polska Agencja Fotografów

Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych w lutym 2023 roku wyniosło 7065,56 zł brutto i było nominalnie (tzn. bez uwzględnienia inflacji) o 13,6 proc. wyższe niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Bankier.pl na podstawie GUS

To spore zaskoczenie, ponieważ ekonomiści spodziewali się wzrostu „średniej krajowej” o 12,0% w skali roku w ujęciu nominalnym. Czyli wyraźnie mniej od 13,5% odnotowanych w styczniu oraz więcej niż w grudniu, gdy za sprawą przesunięć w wypłatach premii płace wzrosły średnio „tylko” o 10,3 proc. rdr po wzroście o 13,9% rdr w listopadzie. Natomiast w lipcu padł nominalny rekord, gdy „średnia krajowa” wzrosła nominalnie aż o 15,8%.

Ten zaskakująco wysoki wzrost płac w ujęciu nominalnym „zawdzięczamy” hojnym premiom i podwyżkom w sektorach kontrolowanych przez polityków. - Najwyższy wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto odnotowano w sekcji „Górnictwo i wydobywanie” (o 42,2%), gdzie wynagrodzenia wyniosły 12 801,92 zł (miesiąc wcześniej 8 999,74 zł) oraz „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” (o 10,4%), gdzie wynagrodzenia wyniosły 10 946,98 zł (miesiąc wcześniej 9 918,65 zł).

Przypomnijmy, że w związku z negocjacjami ze związkami zawodowymu ustalono, że pensje pracowników KGHM wzrosną od stycznia o 13,2 proc. Podobnie rzecz się ma w JSW. Górnicy zatrudnieni przez jastrzębską spółkę w zeszłym roku otrzymali nagrody, a w tym roku w trybie sporu zbiorowego wystąpili we wtorek do zarządu firmy o 25-procentową podwyżkę wynagrodzeń.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Równocześnie warto przypomnieć, że cały czas piszemy tu o wynagrodzeniach przed potrąceniem podatków od pracy (składek na ZUS i NFZ oraz zaliczki na PIT). Faktycznie liczy się to, ile pracownik otrzyma „na rękę” oraz ile wynosi tzw. koszt pracodawcy – wyliczyć to można, korzystając z Kalkulatora Płacowego Bankier.pl.

Bankier.pl na podstawie GUS

Jednakże przy tak wysokiej inflacji analizowanie dynamiki płac nominalnych zatraciło swój sens. W lutym GUS oszacował wzrost cen koszyka dóbr konsumpcyjnych na 18,4%, co było najwyższym wynikiem od ponad 26 lat. W tym kontekście trzeba dodać, że od przeszło pół roku ceny w sklepach rosną więc szybciej niż średnia płaca. Oznacza to, że realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw siódmy miesiąc z rzędu była ujemna i wyniosła -4,06%. To trzeci najgłębszy realny spadek realnych płac w Polsce w sięgającej 2005 roku historii porównywalnych danych.

Kto tyle zarabia i jak GUS to liczy?

Opublikowany dziś ten dotyczy tylko firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników. Statystyki te obejmują więc niespełna 40 proc. pracujących. Dodatkowo z innych badań wiemy też, że ok. 2/3 zatrudnionych otrzymuje pensje niższe od tzw. średniej krajowej.

Nieco lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko raz na 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada i dotyczyły stanu na październik 2020 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 4702,66 zł brutto, czyli około 3403 zł netto (tzn. na rękę).

Dane, na podstawie których GUS oblicza statystyki przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, pochodzą z „Meldunku o działalności gospodarczej” (DG-1). W ramach tego sprawozdania podmioty o liczbie pracujących 50 lub więcej osób badane są metodą pełną, a podmioty o liczbie pracujących od 10 do 49 osób – metodą reprezentacyjną. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Kto tak dużo zarabia? Wynagrodzenia w Polsce – jak GUS to liczy? [Tłumaczymy]”.

Zatrudnienie nieoczekiwanie spadło

Liczba zatrudnionych (w przeliczeniu na pełne etaty) w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2023 roku wyniosła 6526,3 tys. i była o 3,8 tys. niższa niż miesiąc wcześniej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Bankier.pl na podstawie GUS

Przekłada się to na wzrost zatrudnienia już tylko o 0,8% względem lutego 2022 roku – dodaje GUS. To pewne rozczarowanie, ponieważ ekonomiści spodziewali się wzrostu o 1,0% rdr.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (41)

dodaj komentarz
reinonak
Myślałem, że społeczeństwo dorosło do momentu w którym opór przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej ze śląska gwarantuje dodatkowe poparcie, a tu jednak dalej żyjemy w postkomunie dla której górnik jest symbolem walki o prawa pracownicze.
po_co
Ja też kiedyś sądziłem, że ludzie dorośli są inteligentni niestety są tylko dorośli.
Żaden z górników, który pracuje na dole, nie zarabia takich pieniędzy bez względu czy mówimy o czystej pensji czy o pensji z deputatem.
Nawet sztygarzy mogą pomarzyć o tych 12 tys. zł, nie wszyscy ale większość.

Mityczni młodzi emeryci
Ja też kiedyś sądziłem, że ludzie dorośli są inteligentni niestety są tylko dorośli.
Żaden z górników, który pracuje na dole, nie zarabia takich pieniędzy bez względu czy mówimy o czystej pensji czy o pensji z deputatem.
Nawet sztygarzy mogą pomarzyć o tych 12 tys. zł, nie wszyscy ale większość.

Mityczni młodzi emeryci to ludzie w wieku ok. 52 lat, większość z nich nie dożyje 60 roku życia bo umrze na choroby związane z ich zawodem.
Zanim ty dożyjesz emerytury, większość tych którym wypominasz ich świetne warunki życia już będzie martwych.

Co więcej jeżeli twierdzisz, że zarabiają 12 tys. zł, a 60% społeczeństwa zarabia coś koło 4 tys. zł brutto to znaczy, że Ci górnicy płacą znacznie większe składki ZUS, większe nawet od zarobków netto 60% społeczeństwa, mimo że nigdy z tych składek nie skorzystają - bo umrą.

Reasumując, ludzie o których wspominasz doskonale wiedzą jak zarządzać państwem i budżetem tylko zaskakująco często mają problem z własnym budżetem, a winy za to upatrują się wszędzie tylko nie we własnej głupocie.
mknowak
Jakoś szybko zniknął artykuł o podwyżkach w górnictwie czyżby przyszly instrukcje z góry ze ma zniknąć..... coś było o 42% średnio.....
prawdziwynierobot
serio? no to kurde ja już nic tu nie kumam...
bunga
No tak, jak nic nikomu nie dawali i pense staly w miejscu to bylo dobrze.
A teraz jak rozdaja i pense rosna to jest zle :D
Typowe polaczki
bha
Żeby powiedzieć prawdę że mocno na rynku pracy, w gospodarce niby wszystkim co rusz wzrostają płacę, stawki? to musiałyby być one wyliczane, podawane i wyciągane co m-c z dwóch płacowych kapeluszy. Zamiast z jednego od lat wygodnie uśrednianego statystycznego raczej stworzonego dla zamydlenia coraz smutniejszej dla wielu wielu wielu Żeby powiedzieć prawdę że mocno na rynku pracy, w gospodarce niby wszystkim co rusz wzrostają płacę, stawki? to musiałyby być one wyliczane, podawane i wyciągane co m-c z dwóch płacowych kapeluszy. Zamiast z jednego od lat wygodnie uśrednianego statystycznego raczej stworzonego dla zamydlenia coraz smutniejszej dla wielu wielu wielu od lat rynkowo płacowej, stawkowej rzeczywistości. Jeden kapelusz płacowy powinien być wyliczany, powinien dotyczyć by" podawany dla wszystkich pracowników do kierowników włącznie. A drugi tej reszty czyli wyższego menedżmentu dyrektorzy, prezesi itd. Wtedy było by to bardziej przejrzyste bliższe prawdy komu płace rzeczywiście od wielu lat najmocniej % rosną, wzrosły w gospodarce, bo raczej nie niby wszystkim w ogromie branż i zawodów i to nawet licząc w skali roku!!!. A tak to mamy co jakiś czas rynkowe płacowe uśrednione wygodnie w jednym kapeluszu udawanie jarząbka że od wielu lat niby jest dla wszystkich płacowo-stawkowe rosnące stałe Niby coraz Godniejsze OK????? . NIBY.
luckyrich
Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała ją składka zdrowotna 9%. Pensja niższa o kilka złotych. Dziekuję. Proszę rządzących, aby więcej nie obniżali mi podatków. Ceny wyższe, a pensje niższe. Mamy Polski bezład. Tu dali, tam zabrali i wyszło na zero lub na minus. W TVP mówi się tylko o tym, co dali. Tylko księgowi i urzednicy mają więcej roboty. Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy i na urzędach nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, biura, samochody i mieszkania służbowe, darmowe loty, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
andriej_duda
Życie z PISem jest nowelą, Górnicy cie piedolą, Lekarze cię cfelą, czasem chcesz się pozalić ale rolnik nie sluchaaaaa... Zycie z Pisem jest nowelą, Leśnicy już się nawet z ciebie smieją, kiedyś miałeś 500 plusa, teraz nie stać cię nawet na busa... Zycie z pisem jest nowelą nawet nauczyciele też się smieją a wszyscy mówią ze to wina Tuskaaaaa
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki