REKLAMA

Protesty na Balearach przeciw przymusowi wynajmowania mieszkań biednym

2021-03-05 14:12
publikacja
2021-03-05 14:12
Protesty na Balearach przeciw przymusowi wynajmowania mieszkań biednym
Protesty na Balearach przeciw przymusowi wynajmowania mieszkań biednym
fot. vulcano / / Shutterstock

Decyzja socjalistycznego rządu regionu Balearów, aby przymusowo „wywłaszczyć” na wynajem socjalny na okres 7 lat pierwsze 56 mieszkań należących do tzw. „wielkich właścicieli”, wywołała protesty opozycji i sektora mieszkaniowego.

Opozycja i sektor mieszkaniowy nazwali taką próbę rozwiązania braku mieszkań socjalnych na Balearach „chavezową” i „szkodzącą wizerunkowi kraju jako przyjaznego inwestycjom”.

Decyzja o przymusowym wynajmie socjalnym mieszkań prywatnych została ogłoszona w miniony wtorek, ale jeszcze nie ukazała się w Dzienniku Ustaw, nie wiadomo więc, kiedy właściciele będą mogli odwołać się do sądu przeciwko czasowemu wywłaszczeniu lub przeciwko wysokości rekompensaty.

Obecnie 10 inspektorów regionalnego rządu Balearów „skanuje” ulice na wyspach w celu poszerzenia katalogu mieszkań nadających się do wynajmu socjalnego – poinformował w czwartek dziennik „El Mundo”.

Na pierwszym etapie reformy mieszkaniowej prawo do użytkowania 56 mieszkań na okres 7 lat zostało odebrane dużym bankom, funduszom i deweloperom. W tym czasie dotychczasowi właściciele nadal nimi formalnie pozostaną i otrzymają z budżetu państwa jednorazowo wypłacony czynsz za wynajem, ale w wysokości średnio o 40 proc. niższy od ceny rynkowej.

Władze Balearów przeznaczą mieszkania na wynajem socjalny, odpłatnie, jednak beneficjent nie zapłaci więcej niż 30 proc. swoich dochodów. Ewentualne różnice w kosztach zostaną pokryte z budżetu regionalnego rządu.

Skupiające ponad 2 tys. członków stowarzyszenie pracodawców sektora mieszkaniowego Asval stwierdziło, że jest to „atak na zapisaną w konstytucji własność prywatną” i „na bezpieczeństwo prawne potrzebne dla rozwoju rynku wynajmu, na wzór innych krajów europejskich”.

Według Asval, podjęte środki są nieefektywne, gdyż spowodują zmniejszenie oferty na rynku wynajmu ze względu na brak bezpieczeństwa prawnego. Na dłuższą metę takie środki podważą dostęp biednych rodzin do mieszkań, co w teorii ten rząd chce zabezpieczyć – stwierdzili przedstawiciele sektora mieszkaniowego. To nie jest właściwy sposób na rozwiązanie problemu braku mieszkań socjalnych w Hiszpanii” - podkreślili.

Lider największej opozycyjnej partii prawicowej PP, Pablo Casado uznał za "niedopuszczalne" wywłaszczenie mieszkań. „To zamach na własność prywatną, na bezpieczeństwo prawne i wolność osobistą” – napisał na Twitterze.

„Trzeba przeznaczyć więcej gruntów publicznych (pod budowę mieszkań socjalnych), promować ubezpieczenie czynszu, ulgi podatkowe i gwarancje publiczne, a także zwalczać nielegalne okupowanie mieszkań przez dzikich lokatorów” – napisał.

Sekretarz PP ds. komunikowania, Pablo Montesinos zauważył, że „problemu dostępu do mieszkań nie rozwiązuje się za pomocą populistycznych środków w najczystszym chavezowym stylu”. „Do Hiszpanii przybyło wywłaszczenie w stylu Chaveza przy milczącej zgodzie szefa rządu, socjalisty Pedro Sancheza” – powiedział, cytowany w czwartek przez „La Razon”.

Jorge Campos z partii Vox na Balearach ostrzegł: „Dziś występują przeciwko tym, których nazywają +wielkimi właścicielami+, a jutro ten komunistyczny rząd zabierze dom komukolwiek”.

Zwrócił uwagę, ze „cała ta operacja nie jest jasna, gdyż w rzeczywistości mogłaby być korzystna dla banków i funduszy spekulacyjnych, które podczas pandemii nie mają żadnych korzyści z posiadania ogromnej puli mieszkań”.

„Rząd Balearów zagwarantuje właścicielom 56 mieszkań prawie 2 mln euro dochodu ze środków publicznych przez 7 lat, bez utraty prawa własności. W ten sposób, dzięki socjalistom, to banki i fundusze spekulacyjne byłyby w rzeczywistości beneficjentami” – stwierdził Campos.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ jo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
zubr93
Zwalczanie przedsiębiorczości - czas, start. Skończy się na tym że właściciele prywatnych mieszkań nie będą mieli wolnych mieszkań tak samo jak nie ma ich samorząd. :)
meryt
"hiszpańskie prawo stanowi, że jeśli nie minie 48 godzin od wtargnięcia intruzów to takich okupas może usunąć siłą policja. Ale jeśli przebywają w mieszkaniu powyżej 48 godzin to właściciel nie może ich usunąć inaczej niż tylko na drodze długotrwałego cywilnego postępowania sądowego. Do tego obciążają "hiszpańskie prawo stanowi, że jeśli nie minie 48 godzin od wtargnięcia intruzów to takich okupas może usunąć siłą policja. Ale jeśli przebywają w mieszkaniu powyżej 48 godzin to właściciel nie może ich usunąć inaczej niż tylko na drodze długotrwałego cywilnego postępowania sądowego. Do tego obciążają go także nadal opłaty za eksploatację mieszkania"
meryt
"W Barcelonie funkcjonuje jawnie firma doradcza z siecią współpracowników, oferująca konsultacje prawne i wsparcie polityków lewicowych, którzy do swojej agendy wciągnęli „uwolnienie przestrzeni” oraz „alternatywne modele mieszkania”"

"Dzicy lokatorzy znają luki
"W Barcelonie funkcjonuje jawnie firma doradcza z siecią współpracowników, oferująca konsultacje prawne i wsparcie polityków lewicowych, którzy do swojej agendy wciągnęli „uwolnienie przestrzeni” oraz „alternatywne modele mieszkania”"

"Dzicy lokatorzy znają luki prawne"
and00
Demokracja, można powiedzieć ze ludowa :)
Następna powinna być reforma rolna oraz rozkułaczenie bogatego chłopstwa
jpelerj
Rewelacyjny ruch. A ujadanie pod niebo, bo "Na pierwszym etapie reformy mieszkaniowej prawo do użytkowania 56 mieszkań na okres 7 lat zostało odebrane dużym bankom, funduszom i deweloperom." Jak się deweloperce i bankom dobiera do du..y, to zawsze krzyk i lobbiści pracują na trzy zmiany. Dla wynajmujących w PL to Rewelacyjny ruch. A ujadanie pod niebo, bo "Na pierwszym etapie reformy mieszkaniowej prawo do użytkowania 56 mieszkań na okres 7 lat zostało odebrane dużym bankom, funduszom i deweloperom." Jak się deweloperce i bankom dobiera do du..y, to zawsze krzyk i lobbiści pracują na trzy zmiany. Dla wynajmujących w PL to pewnie byłoby nazwane programem wsparcia dla kamieniczników.
scuti1986
hahaha, piękne !!! brawo !!! Mieszkania są do mieszkania, a nie spekulacji i inwestowania !!! w końcu krok w stronę rozumu !!! pomysł do zastosowania w PL wobec wszystkich bizmesmemów mających swoje mieszkanko na wynajem
blablak
A komuchy są do odstrzału a nie motania w życiu pracowitych ludzi.
qwertas
To jeszcze demokracja czy już komunizm? Oby nie skończyli na pustych półkach i cenzurze w gazetach.
jes
Tak skończą bo już uczą ludzi, że lepiej się wychodzi jak nie pracujesz niż gdy pracujesz. Idziesz do pracy to zabiorą ci darmowe mieszkanie, zasiłki i zapomogi.
meryt
qwertas "Oby nie skończyli na pustych półkach "

Pustych mieszkaniach :)

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki