REKLAMA

Drożej w hipotecznych promocjach. Sprawdzamy oferty

Michał Kisiel2021-08-04 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-04 06:00
Drożej w hipotecznych promocjach. Sprawdzamy oferty
Drożej w hipotecznych promocjach. Sprawdzamy oferty
fot. Sergey Nivens / / Shutterstock

Sierpniowe edycje promocji kredytów hipotecznych stoją pod znakiem podwyżek stawek. Dotyczy to zarówno zmiennego, jak i stałego oprocentowania. Bankier.pl sprawdza, w których bankach trwają specjalne akcje wspierające sprzedaż.

Rekordowe zainteresowanie kredytami hipotecznymi zbiegło się w czasie z sezonem urlopowym w bankach. Efekt to wydłużające się kolejki oczekujących na otrzymanie decyzji kredytowej. W takich okolicznościach nie dziwi, że lista banków proponujących promocyjne warunki nie ulega zmianom już kolejny miesiąc.

Stała stopa, mniejszy kredyt. Wybór hipoteki wpłynie na zdolność

Od początku miesiąca kredytobiorcy mogą wybierać ze znacznie dłuższej listy kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem. Taka formuła w niektórych bankach oznacza jednak niższą maksymalną zdolność kredytową, wynika z analizy Bankier.pl.

Na rynku mamy nadal dwa banki regularnie odświeżające promocyjne propozycje (ING Bank Śląski i mBank) oraz dwóch „długoterminowców” – Alior Bank i Bank BPS, gdzie akcje przez kolejne półrocze.

Wzrosły marże w „zmiennoprocentowej” promocji mBanku

mBank zaprezentował kolejną edycję promocji kredytów hipotecznych bazujących na zmiennej stopie procentowej. Akcja nosi nazwę „Wreszcie u siebie” i trwać będzie do 9 września 2021 r. Minimalna kwota kredytu dla klientów, którzy nie są zaliczani do segmentu Intensive, to 100 tys. zł. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania. Klient musi przystąpić do ubezpieczenia na życie i opłacać składki przez co najmniej 5 lat. Składka pobierana jest co miesiąc w wysokości 0,045 proc. salda zadłużenia. Warunki akcji są zróżnicowane w zależności od statusu klienta.

Do segmentu Intensive zaliczani są klienci, którzy:

 • posiadają rachunek osobisty mKonto Intensive, na który wpływa co najmniej 7 tys. zł miesięcznie.
 • Mają kredyt odnawialny lub kartę kredytową na minimum 10 tys. zł lub depozyty z minimalnym saldem 50 tys. zł.
 • Minimum 15 razy w miesiącu płacą kartą płatniczą.

Klienci z segmentu Intensive mogą liczyć na stawki marży wynoszące: 2,10 pp. (dla LTV równego 80 proc. lub mniejszego) i 2,80 pp. (dla LTV powyżej 80 proc.). W nowej edycji promocji obowiązują wyższe niż poprzednio wartości (o 0,05 pp.) w obu wersjach wkładu własnego.

Do segmentu Active zalicza się klientów, którzy:

 • mają dowolny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w mBanku, na które wpływa min. 5 000 zł miesięcznie.
 • Mają kredyt odnawialny lub kartę kredytową na minimum 1 000 zł lub depozyty z minimalnym saldem 25 000 zł.
 • Minimum 15 razy w miesiącu płacą kartą płatniczą.

Klienci Active mogą liczyć na promocyjne stawki marży kredytu hipotecznego, które wynoszą odpowiednio 2,30 pp. (dla wkładu własnego co najmniej równego 20 proc., wzrost o 0,05 pp. w stosunku do poprzedniej edycji) i 3,05 pp. (więcej o 0,05 pp. niż w lipcu).

Osoby, które nie są klientami banku lub nie należą do segmentu Active lub Intensive, mogą liczyć na marżę obniżoną do poziomu:

 • 2,60 pp. – przy wkładzie własnym równym co najmniej 20 proc.,
 • 3,50 pp. – przy wkładzie własnym poniżej 20 proc.

Stawki są w ich przypadku wyższe o 0,10 pp. w porównaniu z dostępnymi w zakończonej 3 sierpnia promocji.

mBank promuje także hipoteki ze stałym oprocentowaniem

Od 4 sierpnia do 9 września w mBanku trwać będzie druga akcja promocyjna dotycząca produktu, który pojawił się w lipcu w ofercie kredytodawcy – kredytu hipotecznego z okresowo stałym oprocentowaniem. Pod hasłem „Wymarzone M z okresowo stałym oprocentowaniem 2” kryje się konstrukcja podobna do promocji „zmiennoprocentowej”. Klienci różnych segmentów mogą liczyć na obniżone stawki oraz zerową prowizję.

Kredytobiorcy z grupy Intensive mogą liczyć na promocyjne, niższe o 2 pp. od standardowego oprocentowanie w pierwszych 5 latach spłaty. Wynosi ono 3,67 proc. dla kredytów z wkładem własnym równym 20 proc. lub wyższym oraz 4,37 proc. dla pozostałych zobowiązań. Po 5 latach marża wynosić będzie odpowiednio 2,10 pp. i 2,80 pp. Dotyczy ona sytuacji, gdy klient nie zdecyduje się ponownie na okres stałego oprocentowania.

W porównaniu z poprzednią edycją promocji stawki stałego oprocentowania wzrosły o 0,27 pp., a marże po 5 latach o 0,05 pp.

Kredytobiorcy Active otrzymują nieco mniej atrakcyjną propozycję. W pierwszych 5 latach oprocentowanie wynosić będzie 3,87 proc. (dla wkładu co najmniej 20 proc.) lub 4,62 proc. (dla niższego wkładu własnego). Marża po 5 latach w przypadku przejścia na oprocentowanie zmienne wyniesie odpowiednio 2,30 pp. lub 3,05 pp. Również w ich przypadku odnotowaliśmy wzrost stawek, analogiczny jak dla wyższego segmentu.

Dla pozostałych grup klientów promocyjne oprocentowanie wyniesie 4,17 proc. (przy wkładzie własnym co najmniej 20 proc.) lub 5,07 proc. (niższy wkład własny). Po 5 latach marża wynosić będzie odpowiednio 2,60 pp. lub 3,50 pp. Skala podwyżek w porównaniu z lipcową promocją jest większa. Stawki wzrosły o 0,32 pp. dla stałego oprocentowania i 0,10 pp. dla marż.

Klienci nie spełniający wymogów dla segmentu Active lub Intensive mogą w ciągu 6 miesięcy od dnia uruchomienia kredytu złożyć wniosek o obniżenie oprocentowania. Warunkiem jest spełnienie wymienionych wcześniej wymagań dotyczących aktywności.

Promocja w ING Banku Śląskim

Do 15 lipca trwać będzie nowa edycja promocji kredytów hipotecznych w ING Banku Śląskim. Bank zaproponował stawki nieco wyższe niż w poprzedniej akcji, która zakończyła się 11 lipca.

Kredyty hipoteczne w ING dostępne są dla osób, które wniosą co najmniej 20-procentowy wkład własny. Kwota kredytu hipotecznego objętego promocją musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Klient powinien także posiadać lub założyć przed podpisaniem umowy o finansowanie rachunek osobisty w banku z deklaracją comiesięcznych wpływów w kwocie 2 tys. zł. Dodatkowo co najmniej jedna osoba powinna zawrzeć umowę ubezpieczenia indywidualnego za pośrednictwem ING Banku Śląskiego.

W przypadku wyboru oprocentowania zmiennego klienci mają do wyboru dwie wersje produktu:

 • „Łatwy start” – z marżą 2,29 pp. i zerową prowizją,
 • „Lekka rata” – z marżą 2,09 pp. i prowizją 1,5 proc.

W porównaniu z warunkami obowiązującymi poprzednio są nieco wyższe. W wariancie „Łatwy start” marża jest niższa o 0,04 pp. O tyle samo zmieniła się marża w opcji „Lekka rata” przy niezmienionej stawce prowizji.

W przypadku kredytów ze stałą stopą procentową przez 5 lat oprocentowanie na 3 sierpnia wynosiło odpowiednio 3,98 proc. w wariancie „Łatwy start” i 3,78 proc. w opcji „Lekka rata” (z prowizją 1,50 proc.).

W Alior Banku trwa promocja dla wybranych miast

W Alior Banku przedłużono akcję promocyjną pod hasłem „Własne M w wielkim mieście”. Specjalne warunki przygotowano dla kredytobiorców, którzy do 31 grudnia 2021 r. zamierzają sfinansować zakup:

 • domu lub lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym, garażowym lub garażem,
 • położonego w granicach administracyjnych miast: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa lub Wrocław,
 • kwota kredytu mieści się w przedziale od 100 do 700 tys. zł.

Kredytobiorcy muszą uzyskiwać dochody z umowy o pracę na czas nieokreślony lub z tytułu kontraktu menedżerskiego, emerytury lub renty. Najpóźniej w dniu zawarcia umowy kredytowej należy również posiadać otwarty rachunek w banku i kartę debetową. W drugim wariancie promocji konieczne jest przystąpienie do ubezpieczenia na życie.

Alior Bank proponuje klientom obniżenie marży o:

 • 0,5 pp. dla korzystających z rachunku i karty debetowej (stawka wyjściowa 2,9-3,1 pp.),
 • 1,5 pp. dla korzystających z rachunku i karty debetowej oraz ubezpieczenia na życie (stawka wyjściowa 3,35-3,55 pp.).

Najlepsze warunki, na jakie mogą zatem liczyć klienci, to marża 2,4 pp. dla wariantu pierwszego oraz 1,85 pp. dla wariantu drugiego. W pierwszym wariancie stawka prowizji wynosi 2 proc., a w drugim – 1 proc.

Przedłużona promocja kredytu hipotecznego w Banku BPS

Do odwołania, ale nie dłużej niż do końca 2021 r., trwać będzie promocja „Intensywnie zielona” kredytu hipotecznego „Mój Dom” w Banku BPS. Kredytodawca proponuje kilka wariantów oferty, w tym specjalny bonus dla kupujących lub budujących nieruchomość, której roczne zapotrzebowanie na energię (do ogrzewania i wentylacji) nie przekracza 40 kWh/m kw.

W pierwszym scenariuszu wymagane jest posiadanie przez cały okres kredytowania konta osobistego VIP Konto oraz karty kredytowej Mastercard World i wykupienie pakietu ubezpieczenia nieruchomości. Marża wynosi 2,09 pp., a prowizja 0 proc. Ekologiczny bonus to zerowe oprocentowanie przez pierwsze pół roku kredytowania.

W drugim scenariuszu dodatkowo kredytobiorca opłaca ubezpieczenie na życie z oferty banku przez minimum pięć lat. Marża kredytowa wynosi 1,98 pp., a prowizja 0 proc. Ekologiczny „dodatek” działa na takiej samej zasadzie jak w pierwszym w wariancie.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
POZNAJ NOWE BMW X1

POZNAJ NOWE BMW X1

Komentarze (3)

dodaj komentarz
dareku87
Niestety, a będzie coraz gorzej, dlatego stara prawidłowość – warto kupować mieszkania jak najszybciej – ma miejsce i teraz. Nic nowego, ja osobiście dziękuję sobie, że nie skorzystałem z porad z początku pandemii, żeby przeczekać – tak bym nie mógł powiedzieć, że za parę miesięcy zamieszkam na os. Praga Arte w Warszawie, bo już Niestety, a będzie coraz gorzej, dlatego stara prawidłowość – warto kupować mieszkania jak najszybciej – ma miejsce i teraz. Nic nowego, ja osobiście dziękuję sobie, że nie skorzystałem z porad z początku pandemii, żeby przeczekać – tak bym nie mógł powiedzieć, że za parę miesięcy zamieszkam na os. Praga Arte w Warszawie, bo już teraz nie byłoby mnie stać.
ravauw
no to pięknie, to są chyba najwyższe marże w ostatnich 10 latach,
To bardzo przypomina rok 2008, gdy banki hurtem ładowały ludzi w CHFy, utrudniając jednocześnie kredyty w PLNach. W bankach ludziom tłumaczą, że i tak mają niskie oprocentowanie, a stopy procentowe to jakies odległe fanaberie
deseczka18
No przecież Glapa mówi, że nie podniosą. To można brać w opór.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki