REKLAMA

Prawie 30 mld zł obrotów branży faktoringowej

Łukasz Piechowiak2011-08-10 07:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2011-08-10 07:00
Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w drugim kwartale 2011 roku wzrosły o prawie 20% w stosunku do analogicznego okresu rok temu i wyniosły blisko 30 mld złotych. Zdaniem PZF tak duży wzrost wynikał z widocznego ożywienia gospodarczego i coraz lepszej sytuacji przedsiębiorstw.

Sytuacja firm poprawia się, ale wciąż jednym z największych problemów niespłaconych należności. Niektóre firmy odnotowują coraz większe opóźnienia w regulowaniu zobowiązań przez swoich kontrahentów. To naturalnie jest przyczyną poszukiwania rozwiązań zabezpieczających ich przed negatywnymi skutkami wynikającymi z opóźnień. Innymi słowy, rośnie zapotrzebowanie na zabezpieczenie ryzyka spłaty należności, a faktoring jest tutaj idealnym rozwiązaniem – czytamy w komentarzu Polskiego Związku Faktorów.

Co to jest faktoring?


Faktoring jest to jeden ze sposobów zapewnienia przedsiębiorstwu stałego finansowania. Oznacza nabycie na podstawie cesji, praw do pieniężnej wierzytelności handlowej przed wystąpieniem terminu tej płatności. Skierowany jest on do firm, które sprzedają towary i usługi z odroczonym terminem płatności. Jeżeli od momentu sprzedaży do zapłaty mija bardzo długi czas, np. 90 dni, to naturalnie w firmie mogą pojawić się problemy z płynnością.

Korzystając z usług faktora, zapłata całości lub części faktury następuje praktycznie natychmiast. Innymi słowy, jest to forma współpracy pomiędzy trzema stronami, która prowadzona we właściwy sposób przynosi wszystkim korzyści. Faktor jest to firma pośrednicząca, najczęściej bank, który „przejmuje” od innego przedsiębiorstwa (faktoranta) fakturę za sprzedany towar lub usługę, wystawioną innemu podmiotowi gospodarczemu, w tym wypadku nazywanego „dłużnikiem”. Faktor szybko wypłaca należność faktorantowi pomniejszoną o swoją prowizję, dzięki czemu ten nie musi się obawiać o opóźnienia dłużnika. Z kolei dłużnik nie musi płacić natychmiast – pieniądze wpłaca faktorowi zgodnie z terminem wskazanym na fakturze. O tym co to dokładnie jest faktoring, jego rodzaje oraz kiedy najlepiej z niego korzystać przeczytają Państwo w cyklu Porównaj i zyskaj: FAKTORING.

Wzrasta popularność


Z danych prezentowanych przez PZF wynika, że wzrastają obroty firm faktoringowych, a co za tym idzie, sama usługa cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie w PZF zrzeszonych jest 17 członków, z czego największy udział w obrotach, bo aż 24%, posiada Raiffeisen Bank Polska. W 2Q 2010 roku bank ten z usług faktoringowych notował obroty rzędu 5,8 mld złotych – w 2011 roku są one już o ponad 1,3 mld złotych większe. Drugie miejsce z 16% udziałem ma Coface Poland Faktoring, a trzecie z wynikiem 14% ING Commercial Faktoring. ING w zeszłym z 21% udziałem zajmowało drugą pozycję, ale z danych wynika, że obroty tej spółki spadły z 5,2 mld zł do 4,4 mld zł.

Procentowy udział w obrotach poszczególnych członków PZF
Kliknji, aby powiększyć

 

 

 źródło: Polski Związek Faktorów

Niemniej ogólnie obroty firm faktoringowych wzrastają. Na 14 firm uwzględnionych w rankingu, obroty wzrosły w 9. Co ciekawe, wzrasta zainteresowanie małych firm tego typu usługami. „Mniejsze firmy przekonują się do tej formy finansowania działalności i poprawiania swojej płynności” – powiedział Paweł Kacprzak, dyrektor ds. faktoringu w Raiffeisen Bank Polska.

Z danych GUS wynika, że z usług firm faktoringowych w zeszłym roku korzystało 5,6 tys. przedsiębiorstw. Wśród tej grupy 34,5% zajmowało się przemysłem, 30% handlem, 7,8% usługami i 7,2% transportem. Najprawdopodobniej zwiększyła się liczba klientów, ale wzrost obrotów wynika także z większego wykorzystywania limitów przez dotychczasowych klientów.

Faktoring często określany jest jako lekarstwo na problemy z płynnością. Nie każdy jego rodzaj daje 100% zabezpieczenie przed nieuczciwymi lub niewypłacalnymi kontrahentami. Taką możliwość daje tylko pełny faktoring, ale niestety jest on również stosunkowo drogi i nie każdemu się opłaca.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl


 
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bank dla firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki