W PUP-ach najgorzej od 2003 roku

W urzędach pracy jest najmniej ofert pracy od 2003 roku – alarmują Pracodawcy RP. Jest źle, propozycji dla bezrobotnych jest mniej o 26% niż rok temu. Co ciekawe, winą za ten stan rzeczy obarcza się przepisy, które zniechęcają przedsiębiorców do zgłaszania swoich ofert do urzędów pracy.

W pierwszym półroczu br. do urzędów pracy trafiło 403 tys. ofert pracy. To o 26% mniej niż rok temu. Zdaniem Pracodawców RP winne temu są złe przepisy. Otóż, od nowego roku przedsiębiorcy, którzy szukają nowych pracowników i chcą złożyć swoje oferty do urzędów pracy, muszą je zgłosić w formie pisemnej. Wcześniej wystarczyło, że zadzwonili lub wysłali e-mail. Teraz wszystko musi być na piśmie – oczywiście istnieje możliwość wysłania zgłoszenia drogą elektroniczną, ale wymagać to będzie podpisu elektronicznego.

Pracodawcy RP przekonują, że za mniejszą liczbę ofert pracy winne są również cięcia Funduszu Pracy – w tym roku na subsydiowanie miejsc pracy urzędy otrzymały ok. 3,2 mld zł, czyli ponad 50% mniej środków niż rok temu.. Rządzący uznali ten sposób kreacji nowych miejsc pracy za krótkotrwały i nieefektowny. Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,8% wobec 12,2% w maju. Od lutego systematycznie spada o ok. 0,4% miesięcznie. Być może to prawda, że mniejsza liczba ofert w urzędach pracy to problem, ale raczej dla samych urzędów niż dla bezrobotnych poszukujących pracy oraz przedsiębiorców poszukujących pracowników.

Bariera, której nie maPracodawcy RP sugerują, że konieczność złożenia pisemnego zgłoszenia oferty w urzędzie pracy stanowi barierę dla przedsiębiorców. Jednak po przyjrzeniu się, w jaki sposób firmy szukają pracowników, można odnieść wrażenie, że to nie procedura zniechęca do korzystania z usług PUP-ów, ale ich skuteczność. Zmniejszona liczba ofert w urzędach pracy nie świadczy o tym, że zmniejszyła się ogólna liczba dostępnych ogłoszeń o pracę. Po prostu trafiają one do zainteresowanych za pomocą innych kanałów.

Mając mniejszy budżet na dofinansowanie miejsc pracy lub staży, faktycznie ich rola w kojarzeniu pracodawców z bezrobotnymi ogranicza się tylko do „tablicy informacyjnej”. Niestety okazuje się „ona” zbyt skomplikowana w obsłudze.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 lukasz.piechowiak

Słuszna uwaga. Polecam wywiad z pewnym dyr. urzędu pracy w Polityce sprzed paru tygodni. Człowiek, chociaż urzędnik bardzo trzeźwo ocenił sytuację.

! Odpowiedz
0 0 ~Pośrednik

Pracodawcy z zasady unikają pisemnego potwierdzania informacji zawartych w składanych ofertach. Bardzo często co innego mówią o warunkach pracy i płacy pośrednikowi, a całkiem co innego skierowanemu poszukującemu pracy i - zawsze winny jest urząd pracy!
Teraz jak muszą oświadczyć, że nie są karani za naruszenie przepisów prawa pracy i potwierdzić prawdziwość składanej oferty pisemnie - to wielkie larum! A ,że jest mniej środków Funduszu Pracy i nie płacimy za każde zgłoszone miejsce pracy , to i lepiej - podatnicy mniej zapłacą za pseudo nowe miejsca pracy!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zamet

i tu nalezy zadac pytanie czy urzedy pracy sa do czegos potrzebne czy stac nas na utrzymywanie tych molochow

!
Polecane
Najnowsze
Popularne