Państwa UE nie poparły regulacji zmierzającej do zniesienia opłat roamingowych

Komitet Łączności Elektronicznej nie wydał pozytywnej opinii dla aktu wprowadzającego zasady tzw. polityki uczciwego korzystania oraz mechanizmu zrównoważonego rozwoju (sustainability), czyli jednej z dwóch regulacji, które miały na celu zniesienie opłat roamingowych w UE od 15 czerwca 2017 roku - podał UKE w komunikacie.

Państwa UE nie poparły regulacji zmierzającej do zniesienia opłat roamingowych
Państwa UE nie poparły regulacji zmierzającej do zniesienia opłat roamingowych (YAY Foto)

Głosowanie w tej sprawie odbyło się 12 grudnia na posiedzeniu Komitetu Łączności Elektronicznej (COCOM) w Brukseli.

Polska wstrzymała się od głosu.

"(...)Stoi na stanowisku, że regulacja jest potrzebna, ale wymaga jeszcze dopracowania. Powinna bowiem być jasna, przejrzysta i w sposób jednoznaczny możliwa do wdrożenia przez wszystkie kraje UE. Naszym zdaniem proponowane zapisy takiej gwarancji nie dają" - napisano w komunikacie.

Podobnego zdania jest również osiem innych dużych krajów, które podobnie jak Polska wstrzymały się od głosu. W sumie 16 państw nie poparło dokumentu, który przedłożyła Komisja Europejska. Siedem głosowało przeciw. Za przyjęciem aktu było dwanaście państw.

Wynik głosowania oznacza, że Komitet Łączności Elektronicznej nie wydał pozytywnej opinii. Dalsze procedowanie projektu w obecnym jego kształcie będzie się więc odbywać z inicjatywy Komisji Europejskiej. W przypadku braku pozytywnej bądź negatywnej opinii Komitetu może ona, ale nie musi pracować dalej nad dokumentem w zaproponowanym kształcie. KE planuje, że do 15 grudnia zakończy wewnętrzne procedury i przyjmie akt wykonawczy.

W komunikacie napisano, że wynik głosowania to również efekt dużej liczby uwag i wątpliwości interpretacyjnych, jakie kraje członkowskie miały do projektowanego dokumentu, a które nie zostały uwzględnione przez Komisję.

"Komisja Europejska w trakcie prac w bardzo nieznacznym stopniu uwzględniała uwagi państw członkowskich, a w niektórych przypadkach zmiany wręcz szły w stronę niezgodną z oczekiwaniami większość krajów" - napisano.

"W świetle niejasności proponowanych zapisów zasady korzystania z roamingu mogą być w każdym kraju inne, co negatywnie wpływa na pewność prawa i przewidywalność po stronie konsumentów. Jest również sprzeczne z zasadami jednolitego rynku cyfrowego" - dodano.(PAP)

gsu/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~tym

Bo nie było to po myśli T-Mobile

! Odpowiedz
1 1 ~Wojtek

Ahaha, czemu wiedziałem że tak będzie? Co roku nas mamią, że "od przyszłego roku" roaming będzie zniesiony i co roku przesuwają termin. Cała ta Unia to jest fikcja.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 8 ~Dno

No i mamy na talerzu prawdę objawiona, lobby finansowe trzyma za grdyke tzw przedstawicieli ucisnionego ludu, zeby wspolnie z nimi ograbic maluczkich, kolejny proobywatelski projekt unii uwalony

! Odpowiedz
0 8 ~daoi

telkomy posmarowaly gdzie i komu trzeba, zeby nachapac sie jeszcze kasy

! Odpowiedz
0 5 ~JANUSZ

No to spółki telkomu w górę

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.