REKLAMA

Polski przemysł nadal przyspiesza. Firmy budują zapasy, ciąży im wzrost cen

2022-01-03 09:10
publikacja
2022-01-03 09:10

Ostatni miesiąc roku przyniósł dalszą poprawę koniunktury w polskim przemyśle - wynika z grudniowego odczytu indeksu PMI. Analitycy zwracają uwagę na przyspieszenie wzrostu produkcji i nowych zamówień oraz utrzymującą się wysoką presję cenową.

Polski przemysł nadal przyspiesza. Firmy budują zapasy, ciąży im wzrost cen
Polski przemysł nadal przyspiesza. Firmy budują zapasy, ciąży im wzrost cen
fot. Monkey Business Images / / Shutterstock

W grudniu PMI dla polskiego przemysłu osiągnął wartość 56,1 punktu – poinformowała firma badawcza IHS Markit. Oznacza to odbicie względem listopada (54,4 pkt.), października (53,8 pkt.) oraz września (53,4 pkt.) i jednocześnie wynik wyższy od oczekiwań, ponieważ ekonomiści spodziewali się spadku tego wskaźnika do 54,1 punktu.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

"Rok 2021 zakończył się pomyślnie dla polskiego sektora wytwórczego. Przemysł rozwijał się w przyspieszonym tempie dzięki silniejszemu wzrostowi nowych zamówień oraz produkcji. Zatrudnienie wzrosło w wyniku narastających presji na moce przerobowe, a firmy zaraportowały, że spodziewają się utrzymania pozytywnych trendów w przyszłym roku. Jednak obawy o utrzymywanie się trudności po stronie podaży i wzrostu cen uwidaczniały zwiększoną aktywność zakupową oraz kumulację zapasów - zapasy pozycji zakupów w polskich fabrykach wzrosły w bezprecedensowym tempie" - napisano w komunikacie.

"Poprawa koniunktury opierała się na najsilniejszym od lipca wzroście produkcji oraz najsilniejszym od sierpnia wzroście nowych zamówień" - podkreślono. Pierwszy wzrost od 4 miesięcy zarejestrowano w kategorii zamówienia eksportowe.

Wyzwaniem dla firm pozostawały wyzwania logistyczne i transportowe. Średni czas dostaw ponownie znacznie się wydłużył, choć w najmniejszym stopniu od lutego. Nadal narastały również presje cenowe. Biznes raportował rosnące ceny surowców, gazu i energii elektrycznej.

W grudniowym badania zanotowano największy w historii wzrost zapasów środków produkcji. Firmy gromadziły zapasy w obliczu trudności w zakupie towarów i obaw o utrzymanie ich wyższych cen w nadchodzących miesiącach. Zwiększa to presję na i tak nadwyrężone łańcuchy dostaw.

"Mimo wszystko prognozy dotyczące przyszłej produkcji były wciąż optymistyczne" - napisano w raporcie. Przedsiębiorcy oczekują utrzymania pozytywnych trendów w produkcji i nowych zamówieniach wraz z ustąpieniem pandemii i co za tym idzie, poprawą warunków gospodarczych.

Ponadto, zaległości produkcyjne wzrosły w grudniu piętnasty miesiąc z rzędu, a tempo ekspansji było najszybsze od sierpnia.

Pozytywne prognozy oraz wysokie zaległości produkcyjne sprzyjały wzrostowi zatrudnienia, którego tempo było najlepsze od lipca - podają analitycy IHS Markit.

Wskaźnik PMI kalkulowany jest na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów firm przemysłowych. Proszeni są o porównanie z poprzednim miesiącem wielkości nowych zamówień (30 proc.), produkcji (25 proc.), zatrudnienia (20 proc.), prędkości dostaw (15 proc.) oraz zapasów (10 proc.). Wyniki poniżej 50 punktów sygnalizują spadek aktywności ekonomicznej w badanym sektorze, zaś odczyty powyżej 50 punktów wskazują na ekspansję gospodarczą.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bha
Byle miało kto i za co kupować te towary na rynku wewnętrznym ???.Co niestety nie jest już aż takie pewne,oczywiste i tryskające wśród konsumentów chęcią szczególnie przy narastającej coraz mocniej wszelakiej rynkowej drożyżnie i rosnącej % rynkowej minimalizacji zarobków w ogromie już branż i zawodów !!!.Niestety.
jenak
Komentarzy jak na lekarstwo.

Wali się narracja, że rok rządów PISu i Polska bankrutem. A kiedy to było? Przed pierwszym puczem?
jenak
To chyba są strasznie niedobre informacje dla...............opozycji.
grzegorzkubik
Teraz zawetować klimatyczne bzdury z UE i będzie jeszcze lepiej.
gronostaj
Rząd planuje całkowity lockdown (już w piątek), to na pewno nam poprawi wskaźniki...
samsza
Jest silna narracja, że wzrost stóp procentowych zarżnie gospodarkę. Natomiast gdy mamy podwyżki klimatyczne w EU, a świat po staremu, tylko optymizm, brak obaw o konkurencyjność, o zarżnięcie gospodarki.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki