Obywatele Chin handlowali bursztynem, nie zapłacili ponad 440 tys. zł podatku

Blisko 3 tony bursztynowego surowca oraz kilkaset sztuk gotowych wyrobów jubilerskich zabezpieczyli w Warszawie pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie z mazowieckimi policjantami. Spółka, która handlowała bursztynem, nie zapłaciła ponad 440 tys. zł podatku.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Przeszukania dokonano w jednym z warszawskich lokali zamieszkiwanym przez obywateli Chin, wśród których był też prokurent spółki, wskazywany jako odpowiedzialny za cały proceder.

"Ujawniono dokumenty, z których wynikało, że objęta śledztwem spółka uzyskiwała przez ostatnie trzy lata znaczne obroty z handlu przetworzonym i nieprzetworzonym bursztynem, nie wykazując tego w składanych deklaracjach podatkowych" - poinformował podinsp. Piotr Tałałaj z Krajowej Administracji Skarbowej.

Kwotę uszczupleń VAT powstałą w wyniku przestępczego procederu, oszacowano na co najmniej 440 tys. zł.

W piwnicy domu znaleziono maszyny do obróbki bursztynu oraz drobnego bursztynu, przechowywanego w workach i luzem w pryzmach na podłodze. Na parterze mieścił się sklep jubilerski, w których znajdowały się bardzo duże ilości wyrobów jubilerskich z bursztynu, oprawionego w części pozłacanym metalem lub srebrem.

Łącznie ujawniono przeszło 2,7 tony bursztynu oraz kilkaset gotowych wyrobów jubilerskich, których wartość ustali biegły rzeczoznawca. Pochodzenie zabezpieczonego bursztynu nie było udokumentowane. Towary handlowe wstępnie zatrzymano jako dowód w sprawie.

Podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli również gotówkę w kwocie ponad 65 tys. dolarów (ok. 256 tys. zł zł), którą zabezpieczono tytułem uiszczenia części uszczuplonego podatku VAT.

Prokurentowi spółki, obywatelowi Chin, postawiono zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju, zatrzymania paszportu, poręczenia majątkowego oraz dozoru policji.

Sprawę prowadzi Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

ilp/ wkt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~niepelnosprawny_org

obywatele z azji inwestowali w polsce?...

! Odpowiedz
0 1 ~chinczyk

czy to ten chinczyk co wszedl w spolke efenergii na nc ?

! Odpowiedz
0 4 ~imre

nie zamknęli gościa bo chodzi o to by facet spokojnie wyjechał z kraju i nie ujawnił wspólników, a potem będzie larum i zamknięcie postępowania, przecież to jest tak czytelne

! Odpowiedz
1 2 ~niepelnosprawny_org

czy w tytule propaganda? myślałęm, że artykuł o Chinach, a nie o polskiej kontrbandzie...

! Odpowiedz
0 12 ~md

W Wólce Kosowskiej gdy kupujesz u Chińczyków nie ma możliwości otrzymania faktury, a jeżeli jest to trzeba dopłacić do zakupów 23proc. A tam są miliardy obrotu, a nie jakieś setki tysięcy jak w tym sklepiku, mimo to nie ma na nich mocnej służby, bo Chińczycy używają najskuteczniejszej broni przeciw nim - łapówek.

! Odpowiedz
2 6 ~Sławek

Bardzo dobrze , to jest nagminne u chinczyków.

! Odpowiedz
0 4 ~Hun_Cwot

Znam jednego Sławka z Chin.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.