Obywatele Chin handlowali bursztynem, nie zapłacili ponad 440 tys. zł podatku

2017-04-14 10:32
publikacja
2017-04-14 10:32

Blisko 3 tony bursztynowego surowca oraz kilkaset sztuk gotowych wyrobów jubilerskich zabezpieczyli w Warszawie pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie z mazowieckimi policjantami. Spółka, która handlowała bursztynem, nie zapłaciła ponad 440 tys. zł podatku.

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Przeszukania dokonano w jednym z warszawskich lokali zamieszkiwanym przez obywateli Chin, wśród których był też prokurent spółki, wskazywany jako odpowiedzialny za cały proceder.

"Ujawniono dokumenty, z których wynikało, że objęta śledztwem spółka uzyskiwała przez ostatnie trzy lata znaczne obroty z handlu przetworzonym i nieprzetworzonym bursztynem, nie wykazując tego w składanych deklaracjach podatkowych" - poinformował podinsp. Piotr Tałałaj z Krajowej Administracji Skarbowej.

Kwotę uszczupleń VAT powstałą w wyniku przestępczego procederu, oszacowano na co najmniej 440 tys. zł.

W piwnicy domu znaleziono maszyny do obróbki bursztynu oraz drobnego bursztynu, przechowywanego w workach i luzem w pryzmach na podłodze. Na parterze mieścił się sklep jubilerski, w których znajdowały się bardzo duże ilości wyrobów jubilerskich z bursztynu, oprawionego w części pozłacanym metalem lub srebrem.

Łącznie ujawniono przeszło 2,7 tony bursztynu oraz kilkaset gotowych wyrobów jubilerskich, których wartość ustali biegły rzeczoznawca. Pochodzenie zabezpieczonego bursztynu nie było udokumentowane. Towary handlowe wstępnie zatrzymano jako dowód w sprawie.

Podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli również gotówkę w kwocie ponad 65 tys. dolarów (ok. 256 tys. zł zł), którą zabezpieczono tytułem uiszczenia części uszczuplonego podatku VAT.

Prokurentowi spółki, obywatelowi Chin, postawiono zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju, zatrzymania paszportu, poręczenia majątkowego oraz dozoru policji.

Sprawę prowadzi Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

ilp/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
obywatele z azji inwestowali w polsce?...
~chinczyk
czy to ten chinczyk co wszedl w spolke efenergii na nc ?
~imre
nie zamknęli gościa bo chodzi o to by facet spokojnie wyjechał z kraju i nie ujawnił wspólników, a potem będzie larum i zamknięcie postępowania, przecież to jest tak czytelne
~niepelnosprawny_org
czy w tytule propaganda? myślałęm, że artykuł o Chinach, a nie o polskiej kontrbandzie...
~md
W Wólce Kosowskiej gdy kupujesz u Chińczyków nie ma możliwości otrzymania faktury, a jeżeli jest to trzeba dopłacić do zakupów 23proc. A tam są miliardy obrotu, a nie jakieś setki tysięcy jak w tym sklepiku, mimo to nie ma na nich mocnej służby, bo Chińczycy używają najskuteczniejszej broni przeciw nim - łapówek.
~Sławek
Bardzo dobrze , to jest nagminne u chinczyków.
~Hun_Cwot
Znam jednego Sławka z Chin.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki