REKLAMA

Obajtek: Uważam, że ceny paliw będą się stabilizować. Działamy w tym kierunku

2021-11-08 19:58
publikacja
2021-11-08 19:58
Obajtek: Uważam, że ceny paliw będą się stabilizować. Działamy w tym kierunku
Obajtek: Uważam, że ceny paliw będą się stabilizować. Działamy w tym kierunku
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Rafineria w Możejkach jest w pełni zabezpieczona, dostawy ropy są zdywersyfikowane - mówił w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Ocenił, że ceny ropy będą się stabilizować.

"Staramy się by rafineria w Możejkach cały czas pracowała " - wskazał w TVP Info prezes Orlenu, pytany o to, czy wojna hybrydowa ma wpływ na działalność i aktywa spółki. Zaznaczył, że oddalony 300 km od granicy z Białorusią zakład jest w pełni zabezpieczony, a zdywersyfikowane dostawy umożliwiają produkcję i eksport. Wskazał, że dostawy surowca do Możejek odbywają się głównie drogą morską przez w Butyngę, gdzie znajduje się terminal ropy naftowej należący do Orlenu. "Niedawno zakupiliśmy też bazę w Moskawie na granicy polsko-litewskiej. Ta baza nas zabezpiecza, żeby można było transportować paliwa również w kierunku Ukrainy" - powiedział.

Pytany o ceny paliw, Obajtek podkreślił, że stawki za litr benzyny w Polsce są jednymi z najniższych w Europie, m.in. dzięki temu, że Orlen zakupił w ubiegłym roku pakiet praw do emisji CO2 po "znacznie niższych" cenach niż te, które obowiązują obecnie. Jak mówił w Polsce cena benzyny to 5,98 zł, gdy tymczasem na Łotwie za litr trzeba zapłacić 6,89 zł a w Holandii to równowartość 9,56 zł.

"Uważam, że ceny paliw będą się stabilizować. Bardzo prężnie działamy w tym kierunku" - wskazał.

PKN Orlen SA jest międzynarodową grupą kapitałową, która działa w sektorze paliwowo-energetycznym. Jest to jedyna firma na polskim rynku, która produkuje monomery i polimery. Konsorcjum przetwarza też ropę naftową na tworzywa sztuczne, benzynę bezołowiową, paliwo lotnicze i oleje: opałowy oraz napędowy. Do prac przeprowadzanych przez spółkę PKN Orlen należy ponadto poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów. Koncern posiada sieć około 2700 stacji paliw rozsianych po całej Europie Środkowej.

autorka: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (22)

dodaj komentarz
klepsiska
Kazdy chyba by chcial, zeby te ceny sie ustabilizowały. Ale obwinianie o to Obajtka, jest dla mnie smieszne,nie on ustala ceny paliw w Europie, a warto zauwazyc, ze wszedzie ceny poszły w góre
kiniaa
Nie ma co narzekać, w końcu mamy inflacje i wszystko idzie w górę. A tu chociaż na tle europy wypadamy bardzo dobrze i jeszcze długo u nas będzie opłacało się tankować do pełna
edwinn
I ciężko się z tym nie zgodzić, bo prace mam taką, że prawie codziennie tankuję i od dłuższego czasu ceny sa bez zmian. No a co lepsze to na Orlenie pod moim domem, w dodatku ma za 95 za litr o kilka groszy ale poniżej 6 złotych
arowana14a
przyznam szczerze, że bardzo liczę na to że w końcu będzie taniej, bo coraz bardziej po kieszeni czuć ceny, oby pan prezes sie nie mylił
3456
a co tam cena benzyny , przecież my Polacy i tak jeździmy IZERĄ , tanie autko dla każdego polaka . jak zrobił to kiedyś Adolf z WW .
mrbeast
Następny Glapiński... jak mogłeś dopuścić do zrujnowania Polskiego rynkupaliwowego?!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
po_co
Proszę państwa będzie stabilne 9 zł.
Za litr LPG i 19 zł za litr benzyny. Stabilnie, gwarantujemy że utrzymamy ten stan przez kolejne 4 lata bez względu na spadające ceny ropy na rynkach światowych!
jarekzbyszek
Obajtek kłamie jak Pinokio. Ceny w Holandii to z najdroższych stacji przy autostradach a w Polsce z najtańszych. Ceny ON pomija, gdyż różnice są niewielkie.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki