Nowe mieszkanie za 2500 zł/mkw. - czy to możliwe?

W przypadku polityki mieszkaniowej, poprzedni rząd stawiał na program MdM. Uzupełnieniem dla MdM miał być Fundusz Mieszkań na Wynajem. Gabinet Prawa i Sprawiedliwości ma inną koncepcję zaspokajania potrzeb mieszkaniowych obywateli. Jedną z ważnych obietnic wyborczych PiS-u jest budowa tanich mieszkań (koszt: 2500 zł/mkw. - 3000 zł/mkw.) na gruntach z publicznego zasobu. Ten pomysł na razie jest bardzo ogólnie zarysowany. Można jednak wskazać przeszkody, które z pewnością utrudnią jego realizację.

Jedną z ważnych obietnic wyborczych PiS-u jest budowa tanich mieszkań na gruntach z publicznego zasobu
Jedną z ważnych obietnic wyborczych PiS-u jest budowa tanich mieszkań na gruntach z publicznego zasobu (fot. Viktor Cap / YAY Foto)

Rozwiązania wprowadzone po 2016 r. mogą się różnić od obietnic

Budowa tanich mieszkań czynszowych dzięki wsparciu państwa, nie jest zupełnie nowym postulatem PiS-u. Opis takiego rozwiązania znajdziemy w opracowaniu zatytułowanym jako „Program Prawa i Sprawiedliwości 2014”. Zgodnie z dokumentem opublikowanym dwa lata temu, PiS ma „wdrożyć program budowy mieszkań dla osób średnio i nieco mniej niż średnio zarabiających”. Ta obietnica później pojawiała się na konwencjach przedwyborczych. Jej najbardziej nośnym akcentem był zadeklarowany koszt lokali wybudowanych dzięki zaangażowaniu państwa. Jeden metr kwadratowy tych mieszkań ma kosztować około 3000 zł (z uwzględnieniem wykończenia). W programie PiS-u z 2014 r. znajdziemy jeszcze niższą stawkę - 2500 zł/mkw.

Niski koszt budowy lokali powstających dzięki pomocy państwa ma zostać osiągnięty dzięki nieodpłatnemu przekazaniu gruntów (np. przez PKP, kopalnie, Pocztę Polską, agencje wojskowe, agencje rolne) i zaangażowaniu środków Unii Europejskiej do uzbrojenia działek z publicznego zasobu – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Zgodnie z aktualnymi założeniami, budową tanich mieszkań czynszowych mają się zająć TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe oraz gminne spółki. W realizacji programu będzie też uczestniczyć jedna ze spółek Skarbu Państwa. Niezależnie od podmiotu budującego mieszkania, po 20 - 30 latach spłaty wyższego czynszu, najemca będzie mógł otrzymać lokal na własność.  

Nawet po odliczeniu wydatków związanych z gruntem i zastosowaniu rozwiązań obniżających koszty (np. brak wind i mała liczba kondygnacji), budowa wykończonych lokali za 2500 zł/mkw. - 3000 zł/mkw. nie byłaby łatwym zadaniem. Dane SEKOCENBUD wskazują bowiem, że średni koszt wybudowania 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku wielorodzinnego o niskiej zabudowie (do 4 kondygnacji), oscyluje na poziomie około 2500 zł. Ta stawka dotyczy jednak całej powierzchni użytkowej bloku, a nie tylko mieszkań. W przeliczeniu na 1 mkw. samych lokali, analogiczna wartość byłaby wyższa. Co więcej, średni koszt według obliczeń SEKOCENBUD-u, oprócz zakupu działki nie uwzględnia również wydatków związanych z:

  • wykonaniem przyłączy
  • zagospodarowaniem działki
  • dokumentacją projektową
  • nadzorem inwestorskim oraz autorskim
  • marżą instytucji prowadzącej inwestycję (PiS zakłada jednak, że budowa będzie prowadzona na zasadach „non - profit”)

Jeśli dodatkowo uwzględnimy wydatki związane z wykończeniem lokali, to okaże się, że bardziej realna stawka za wybudowanie 1 mkw. mieszkania wyniosłaby 3500 zł/mkw. - 4000 zł/mkw. Taka wartość jest już mniej atrakcyjna w porównaniu do aktualnych cen metrażu (zwłaszcza na terenie mniejszych miast oraz Łodzi i Katowic). Powstaje również pytanie, czy Skarb Państwa dysponuje odpowiednimi działkami w okolicy metropolii przyciągających młodych Polaków. W tej kwestii raczej trudno będzie liczyć na pomoc samorządów. Władze największych miast posiadają ograniczony zasób większych działek budowlanych i niechętnie pozbywają się gruntów stanowiących rezerwę finansową – tłumaczy analityk portalu RynekPierwotny.pl. Dobrym przykładem jest Warszawa. Na poniższej mapie zaznaczono wszystkie niezabudowane działki o powierzchni powyżej 20 arów, które stołeczny magistrat zakwalifikował jako przeznaczone do zbycia lub zaplanowane do zbycia. Na początku lutego 2016 roku, w całej Warszawie można było znaleźć tylko siedem takich gruntów.

Na razie kolejnym problemem jest płynność założeń przyjmowanych przez rząd. Jeszcze niedawno mogliśmy się dowiedzieć, że mieszkania czynszowe będą budowane głównie na gruntach należących do samorządów. Brak ostatecznych ustaleń wynika z kwestii finansowych i odłożenia budowy tanich mieszkań na kolejne lata. W listopadzie ubiegłego roku, Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa zakładał, że nowy program mieszkaniowy pilotażowo ruszy do grudnia 2016 r. Przeszkodą okazał się napięty budżet. Warto pamiętać, że obecnie priorytetem dla rządzących jest program „500 plus”.

Kasy mieszkaniowe to kolejny i bardziej konkretny pomysł rządu

Wypowiedzi przedstawicieli rządu sugerują, że prócz budowy tanich mieszkań czynszowych, rozważane jest też inne rozwiązanie. Mowa o uruchomieniu kas mieszkaniowych, które zapewniają członkom niewielką dopłatę do oszczędności oraz preferencyjne warunki zaciągnięcia kredytu hipotecznego. System takich kas ma bogatą tradycję w Niemczech i Austrii. Sukcesem zakończyło się jego wprowadzenie na terenie Czech oraz Słowacji. We wszystkich wymienionych krajach, państwo dopłaca niewielką kwotę osobom oszczędzającym na cele mieszkaniowe. Taka rządowa premia wynosi:

  • Niemcy - 8,8% zgromadzonych oszczędności (do 45,06 euro/rok dla singla i 90,11 euro/rok dla partnerów)
  • Austria - 1,5% zgromadzonych oszczędności (do 18 euro/rok)
  • Czechy - 10,0% zgromadzonych oszczędności (do 2000 koron/rok)
  • Słowacja - 5,0% zgromadzonych oszczędności (do 66,39 euro/rok)

Ceny transakcyjne mieszkań - III kw. 2015 r. [Raport]

Ceny transakcyjne mieszkań - III kw. 2015 r. [Raport]

Ceny, za jakie Polacy kupowali mieszkania w przedostatnim kwartale 2015 roku, były nawet o 17 proc. niższe niż rok wcześniej. Rosnąca podaż na rynku nieruchomości w końcu przełożyła się na obniżki, gwarantując nabywcom lepsze warunki cenowe. W niektórych miastach wybrane kategorie metrażowe zyskały jednak na popularności na tyle, że stawki poszybowały w górę o niemal 30 proc.

Warto wiedzieć, że kasy mieszkaniowe prawie 20 lat temu miały zostać wprowadzone w Polsce. Po uchwaleniu ustawy z 5 czerwca 1997 roku, nie opracowano jednak odpowiednich przepisów wykonawczych. Temat kas mieszkaniowych powrócił w ostatnim czasie, pomimo krytycznej opinii Narodowego Banku Polskiego. System działający u naszych zachodnich i południowych sąsiadów, na pewno nie jest pozbawiony wad (m.in. wymaga względnie stałego dopływu nowych oszczędzających). Przykład Czech i Słowacji dowodzi jednak, że rozwiązanie zapożyczone z Niemiec można udanie przenieść do krajów „nowej unii”.  

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~Wojtek

Zajmuje się zawodowo kosztorysowaniem obiektów kubaturowych - mieszkaniówki
Budynek 4 pietrowy z windami i garażem podziemnym można wybudować za ok 3150 zł/ m2 - stan deweloperski. Bez garażu można cene obniżyć do ok 2800 zł/ m2. Oczywiście bez ceny gruntu, Budynek z garażem 2- kondygnacyjnym - 2, cena ok 3800 zł.
Ceny dla Warszawy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~oszzzzz

"Jeśli dodatkowo uwzględnimy wydatki związane z wykończeniem lokali, to okaże się, że bardziej realna stawka za wybudowanie 1 mkw. mieszkania wyniosłaby 3500 zł/mkw. - 4000 zł/mkw".

Ciekwe, żę w Zielonej Górze (na obrzeżach), gdzie grunty kosztują ok. 150zł/m2 stawka za 1m2 mieszkania wykończonego z zagospodarowanym terenem wynosi od 2970 do 3550 złotych.moigę więc z e 100-procentową pewnościąnapisać, żę autor artykułu po prostu kłamie i manipuluje przeciw rządowi. To jest karalne, jakby jeszcze o tym nie wiedział.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~FlasH

Wszyscy przeciwko temu biednemu rządowi.
A jaka kara jest za "manipulacje przeciw rządowi"?

! Odpowiedz
0 10 ~Andrzej

Czy zdajecie sobie sprawę jak działają przeróżne dopłaty na developerów? Myślicie, że dopłaty są ulgą dla kupujących mieszkanie? Dopłaty nie pomagają. Developerzy tak ustalają ceny mieszkań a banki tak ustalają prowizje i odsetki aby oni zarabiali jak najwięcej. Dopłaty nie są dla nas lecz dla banków i developerów. Gdyby nie dopłaty to ceny byłyby niższe. W związku z tym, że developerzy i pośrednicy wywęszyli kasę, to podnieśli ceny, a najbardziej na tym cierpią ci, którzy nie kwalifikują się na MDM i inne dziwne "udogodnienia".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~warszawiak

Dokładnie, system MdM był patologiczny, dobrze aby dla wszystkich stało się to jasne. Prowadził do wzrostu cen mieszkań, zachęcał Polaków do bardzo ryzykownych kredytów hipotecznych i, przede wszystkim, pompował zyski bankom z publicznych pieniędzy. I bardzo proszę, nie mieszajmy w to polityki oraz własych preferencji wyborczych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 5 ~Real

Jak zwykle, menele, co taszczą tonami dary z miejskiej opieki społecznej, kościelnej (wszystkie kościoły jakie funkcjonują w danym mieście, nie tylko te rzymsko-katolickie), z fundacji, stowarzyszeń dobroczynnych etc. Po co menelom tony żarcia? Ano po to, żeby na melinie zamienić na spirytualia, uzdatniane z płynów do mycia szyb, spirytusów przemysłowych etc, czyli ze świństwa, którego normalny człowiek nie wypije.
Normalni ludzie o niskich dochodach często wstydzą się iść do opieki. Menele nigdy.
Po te mieszkania wyciągną łapska w pierwszej kolejności menele. I jak znam życie dostaną je.
Niech to będą mieszkania socjalne, a nie menelskie. Menele dostają wyremontowane mieszkanka, albo całkiem nowe i za pół roku są one zdewastowane, zagrzybione i smrodem jedzie z tych mieszkań na 10 km.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 0 ~Kamil

Szkoda, że pieniędzy z MdM starczy tylko do maja:/ a potem koniec z finansowaniem młodych http://www.housemarket.pl/rynek_mieszkaniowy/101/pieniedzy_na_doplaty_z_mdm_wystarczy_do_maja,4663.html

! Odpowiedz
0 3 ~lume

Też żałuję, nic na to nie poradzę a mieszkanie muszę kupić tak czy inaczej. tyle tylko że teraz stać mnie jedynie na Bemowo i może Lazurową 168 jak dobrze pójdzie.

! Odpowiedz
3 6 ~gierek

Socjalizm żyje i ma sie dobrze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne