Mijający tydzień zaczął się z przytupem, a później było już tylko ciekawiej. Poznaliśmy dane o polskim PKB, a także decyzje bankierów centralnych z USA, z Europy i Wysp Brytyjskich. GUS przekazał kolejną porcję danych z Narodowego Spisu Powszechnego, a za oceanem sensacyjne dane z rynku pracy.


W świecie finansów działo się tak dużo, że nawet uważni obserwatorzy rynków mogli poczuć się nieco skołowani. Dlatego w celu uporządkowania wiedzy warto zajrzeć do przygotowanych przez nas wykresów.
1. "Niewiarygodnie słaba" konsumpcja prywatna odbija się na PKB Polski. "Polityka pieniężna działa"
W całym minionym roku polska gospodarka nadal szybko rosła. Ale z kwartału na kwartał dynamika wzrostu PKB wyraźnie zwalniała. W ostatnim kwartale wynik konsumpcji prywatnej był "niewiarygodnie słaby" - ocenili ekonomiści Banku Pekao.


2. Fed zdecydował się na najsłabszą podwyżkę w tym cyklu
Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował się podnieść przedział stopy funduszy federalnych już tylko o 25 pb. Rynek jest przekonany, że to już przedostatnia podwyżka w tym cyklu.


3. EBC nie zwalnia tempa. Stopy procentowe najwyższe od 14 lat
Władze Europejskiego Banku Centralnego po raz drugi z rzędu podniosły stopy procentowe o 50 pb. i wywindowały koszt pieniądza do najwyższego poziomu od grudnia 2008 r. Zapowiedziały również kolejną podwyżkę o "połówkę" w marcu.


4. Sensacyjne wieści z USA. Bezrobocie najniższe od przeszło pół wieku
Styczniowe statystyki z amerykańskiego rynku pracy zszokowały nawet największych optymistów. Jeśli wierzyć danym rządowego Biura Statystyki Pracy, to stopa bezrobocia w USA spadła do najniższego poziomu od 1969 roku.


5. Inflacja w strefie euro wyraźnie hamuje. Już tylko w jednym kraju przekracza 20 proc.
Inflacja w strefie euro okazała się w styczniu znacząco niższa, niż oczekiwali analitycy. Wciąż przyspieszała za to inflacja bazowa z wyłączeniem cen energii i żywności.


6. EuroPKB: Euroland jednak na plusie
Pomimo nieoczekiwanego spadku PKB w Niemczech gospodarce strefy euro udało się uniknąć recesji w ostatnim kwartale 2022 roku – wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. Takie dane wpisują się w rynkowy scenariusz "miękkiego lądowania".


7. Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii najwyższe od 2008 roku
Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów Bank Anglii dokonał kolejnej podwyżki stóp procentowych w wymiarze 50 punktów bazowych. W ten sposób cena pieniądza w Wielkiej Brytanii znalazła się na najwyższym poziomie od 2008 roku.


8. "Obligacje antyinflacyjne" wciąż schodzą jak świeże bułeczki
Mimo że szał na obligacje detaliczne Skarbu Państwa przeminął, to "obligacje antyinflacyjne" nadal cieszą się bardzo wysoką popularnością. Polacy starają się ochronić oszczędności przed błyskawiczną utratą wartości.


9. Jak żyje się Polakom? Indeks Nędzy zawrócił z wieloletniego szczytu
Potwornie wysoka inflacja cenowa sprawiła, że Indeks Nędzy dla Polski osiągnął najwyższą wartość od 17 lat. W kolejnych miesiącach wskaźnik ten powinien jednak znacząco się obniżyć.


10. Liczba urodzeń w Polsce najmniejsza od II wojny światowej
W minionym roku w Polsce przyszło na świat najmniej dzieci od II wojny światowej. Zmarło mniej osób niż w poprzednich dwóch latach, ale wyraźnie więcej niż przed pandemią.


11. Euro a drożyzna. Chorwacja pokazała dane o inflacji
Indeks cen dóbr konsumpcyjnych w Chorwacji w styczniu pozostał na tym samym poziomie co w grudniu – wynika z raportu tamtejszego urzędu statystycznego. Patrząc w szerszym horyzoncie, inflacja pozostała niemal tak samo wysoka zarówno przed, jak i po przyjęciu euro.


12. Popyt na złoto blisko rekordu wszech czasów. Banki centralne na bezprecedensowych zakupach
W 2022 roku nowego właściciela znalazła niemal rekordowa ilość złota. Bezprecedensowych zakupów kruszcu dokonały banki centralne. Aktywni byli też inwestorzy indywidualni.


13. Polska w końcu prześcignęła Chiny
Po raz pierwszy od ponad 40 lat polska gospodarka oficjalnie rosła w pełnym roku kalendarzowym w szybszym tempie niż gospodarka Chin.


14. Ceny paliw znowu w górę. Drożała zwłaszcza benzyna - jest najdroższa od października
Przełom stycznia i lutego przyniósł dalszy wzrost detalicznych cen paliw w Polsce. Podrożała zwłaszcza benzyna Pb95, która w skali całego kraju jest najdroższa od października.


15. Koszty KGHM-u straszą inwestorów. Rekordowe podwyżki, wyższy podatek i wyborcza niewiadoma ws. dywidendy
W 2023 r. akcjonariusze KGHM-u muszą liczyć się ze znaczenie wyższymi wydatkami miedziowej spółki. Ustalona jest już największa podwyżka wynagrodzeń i wraca stara stawka tzw. podatku miedziowego. Coraz większa presja na marżę oraz rok wyborczy każą zastanowić się nad spodziewanymi zyskami miedziowego giganta.


16. Turecka inflacja nie spadła tak, jak tego oczekiwano. Faktycznie może być trzycyfrowa
Styczeń przyniósł spadek rocznej dynamiki wskaźnika cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) w Turcji. Nie zmienia to faktu, że ceny nad Bosforem z miesiąca na miesiąc wciąż szybko rosną, a roczna inflacja CPI należy do jednych z najwyższych wśród dużych gospodarek świata.

