ZAPISZ SIĘ

WYKRESY TYGODNIANatarcie bankierów centralnych, demograficzna katastrofa i sensacja zza oceanu

Michał Litorowicz2023-02-04 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-04 06:00

Mijający tydzień zaczął się z przytupem, a później było już tylko ciekawiej. Poznaliśmy dane o polskim PKB, a także decyzje bankierów centralnych z USA, z Europy i Wysp Brytyjskich. GUS przekazał kolejną porcję danych z Narodowego Spisu Powszechnego, a za oceanem sensacyjne dane z rynku pracy.

Natarcie bankierów centralnych, demograficzna katastrofa i sensacja zza oceanu
Natarcie bankierów centralnych, demograficzna katastrofa i sensacja zza oceanu
fot. MIKE THEILER / /  Reuters / Forum

W świecie finansów działo się tak dużo, że nawet uważni obserwatorzy rynków mogli poczuć się nieco skołowani. Dlatego w celu uporządkowania wiedzy warto zajrzeć do przygotowanych przez nas wykresów.

1. "Niewiarygodnie słaba" konsumpcja prywatna odbija się na PKB Polski. "Polityka pieniężna działa"

W całym minionym roku polska gospodarka nadal szybko rosła. Ale z kwartału na kwartał dynamika wzrostu PKB wyraźnie zwalniała. W ostatnim kwartale wynik konsumpcji prywatnej był "niewiarygodnie słaby" - ocenili ekonomiści Banku Pekao.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

2. Fed zdecydował się na najsłabszą podwyżkę w tym cyklu

Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował się podnieść przedział stopy funduszy federalnych już tylko o 25 pb. Rynek jest przekonany, że to już przedostatnia podwyżka w tym cyklu.

Rezerwa Federalna

3. EBC nie zwalnia tempa. Stopy procentowe najwyższe od 14 lat

Władze Europejskiego Banku Centralnego po raz drugi z rzędu podniosły stopy procentowe o 50 pb. i wywindowały koszt pieniądza do najwyższego poziomu od grudnia 2008 r. Zapowiedziały również kolejną podwyżkę o "połówkę" w marcu.

Bankier.pl na podstawie danych EBC

4. Sensacyjne wieści z USA. Bezrobocie najniższe od przeszło pół wieku

Styczniowe statystyki z amerykańskiego rynku pracy zszokowały nawet największych optymistów. Jeśli wierzyć danym rządowego Biura Statystyki Pracy, to stopa bezrobocia w USA spadła do najniższego poziomu od 1969 roku.

5. Inflacja w strefie euro wyraźnie hamuje. Już tylko w jednym kraju przekracza 20 proc.

Inflacja w strefie euro okazała się w styczniu znacząco niższa, niż oczekiwali analitycy. Wciąż przyspieszała za to inflacja bazowa z wyłączeniem cen energii i żywności.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

6. EuroPKB: Euroland jednak na plusie

Pomimo nieoczekiwanego spadku PKB w Niemczech gospodarce strefy euro udało się uniknąć recesji w ostatnim kwartale 2022 roku – wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. Takie dane wpisują się w rynkowy scenariusz "miękkiego lądowania".

Eurostat

7. Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii najwyższe od 2008 roku

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów Bank Anglii dokonał kolejnej podwyżki stóp procentowych w wymiarze 50 punktów bazowych. W ten sposób cena pieniądza w Wielkiej Brytanii znalazła się na najwyższym poziomie od 2008 roku.

BIS

8. "Obligacje antyinflacyjne" wciąż schodzą jak świeże bułeczki

Mimo że szał na obligacje detaliczne Skarbu Państwa przeminął, to "obligacje antyinflacyjne" nadal cieszą się bardzo wysoką popularnością. Polacy starają się ochronić oszczędności przed błyskawiczną utratą wartości.

Bankier.pl na podstawie danych KDPW

9. Jak żyje się Polakom? Indeks Nędzy zawrócił z wieloletniego szczytu

Potwornie wysoka inflacja cenowa sprawiła, że Indeks Nędzy dla Polski osiągnął najwyższą wartość od 17 lat. W kolejnych miesiącach wskaźnik ten powinien jednak znacząco się obniżyć.

Bankier.pl

10. Liczba urodzeń w Polsce najmniejsza od II wojny światowej

W minionym roku w Polsce przyszło na świat najmniej dzieci od II wojny światowej. Zmarło mniej osób niż w poprzednich dwóch latach, ale wyraźnie więcej niż przed pandemią.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

11. Euro a drożyzna. Chorwacja pokazała dane o inflacji

Indeks cen dóbr konsumpcyjnych w Chorwacji w styczniu pozostał na tym samym poziomie co w grudniu – wynika z raportu tamtejszego urzędu statystycznego. Patrząc w szerszym horyzoncie, inflacja pozostała niemal tak samo wysoka zarówno przed, jak i po przyjęciu euro.

12. Popyt na złoto blisko rekordu wszech czasów. Banki centralne na bezprecedensowych zakupach

W 2022 roku nowego właściciela znalazła niemal rekordowa ilość złota. Bezprecedensowych zakupów kruszcu dokonały banki centralne. Aktywni byli też inwestorzy indywidualni. 

13. Polska w końcu prześcignęła Chiny

Po raz pierwszy od ponad 40 lat polska gospodarka oficjalnie rosła w pełnym roku kalendarzowym w szybszym tempie niż gospodarka Chin.

Bankier.pl na podstawie danych Banku Światowego oraz urzędów statystycznych Polski i ChRL

14. Ceny paliw znowu w górę. Drożała zwłaszcza benzyna - jest najdroższa od października

Przełom stycznia i lutego przyniósł dalszy wzrost detalicznych cen paliw w Polsce. Podrożała zwłaszcza benzyna Pb95, która w skali całego kraju jest najdroższa od października.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

15. Koszty KGHM-u straszą inwestorów. Rekordowe podwyżki, wyższy podatek i wyborcza niewiadoma ws. dywidendy

W 2023 r. akcjonariusze KGHM-u muszą liczyć się ze znaczenie wyższymi wydatkami miedziowej spółki. Ustalona jest już największa podwyżka wynagrodzeń i wraca stara stawka tzw. podatku miedziowego. Coraz większa presja na marżę oraz rok wyborczy każą zastanowić się nad spodziewanymi zyskami miedziowego giganta.

Bankier.pl

16. Turecka inflacja nie spadła tak, jak tego oczekiwano. Faktycznie może być trzycyfrowa

Styczeń przyniósł spadek rocznej dynamiki wskaźnika cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) w Turcji. Nie zmienia to faktu, że ceny nad Bosforem z miesiąca na miesiąc wciąż szybko rosną, a roczna inflacja CPI należy do jednych z najwyższych wśród dużych gospodarek świata.

Źródło:
Michał Litorowicz
Michał Litorowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej związany z portalami Gazeta.pl i Warszawa.naszemiasto.pl. Telefon: 71 748 95 08

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bha
Cóż....Raczej Natarcie coraz mocniej i mocniej coraz szerzej i szerzej obłudnej, krótkowidzącej wciąż i wciąż i etc. Nienasyconej na Mamonę i Zyski przepadziste zyski, naganiającej non stop nie bez celu. Do tego coraz szerzej i szerzej w ogromie zawodów wyzyskującej i żerującej coraz bardziej nie tylko na pracy innych!. Zadłużającej Cóż....Raczej Natarcie coraz mocniej i mocniej coraz szerzej i szerzej obłudnej, krótkowidzącej wciąż i wciąż i etc. Nienasyconej na Mamonę i Zyski przepadziste zyski, naganiającej non stop nie bez celu. Do tego coraz szerzej i szerzej w ogromie zawodów wyzyskującej i żerującej coraz bardziej nie tylko na pracy innych!. Zadłużającej codziennie kraje, społeczeństwa po uszy na wieki wieków!!! świadomie bez skrupułów zachłanności ludzkiej bez umiaru - zaczynając od szczytów i wierzchołków Gór. Niestety nic dobrego ona większości % osób na świecie raczej w już niedalekiej przyszłości nie przyniesie, a wręcz przeciwnie. Niestety
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bha
Raczej coraz większe bogacenie się garstki % na wierzchołkach i szczytach Gór.Zdecydowana większość % osób Niby od dekad już coraz godniej zarabia w ogromie już zawodów szczególnie niby godnie??? w statystykach raczej całkowicie oderwanych od realnej rzeczywistości rynkowej rzeczywistości niestety nie tylko na coraz mocniej wyzyskującej Raczej coraz większe bogacenie się garstki % na wierzchołkach i szczytach Gór.Zdecydowana większość % osób Niby od dekad już coraz godniej zarabia w ogromie już zawodów szczególnie niby godnie??? w statystykach raczej całkowicie oderwanych od realnej rzeczywistości rynkowej rzeczywistości niestety nie tylko na coraz mocniej wyzyskującej i żerującej na pracy innych. Cóż... w białych rękawiczkach obłudy udającej jarząbka nie bez celod wielu już lat. Niestety
infinityhost
A jaka dynamika urodzeń w tym wspaniałych USA?
bha
Emigracyjna sekretna raczej wysoko.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki