REKLAMA
BADANIE

Liczba urodzeń w Polsce najmniejsza od II wojny światowej

Maciej Kalwasiński2023-01-30 10:15analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-30 10:15

W minionym roku w Polsce przyszło na świat najmniej dzieci od II wojny światowej. Zmarło mniej osób niż w poprzednich dwóch latach, ale wyraźnie więcej niż przed pandemią.

Liczba urodzeń w Polsce najmniejsza od II wojny światowej
Liczba urodzeń w Polsce najmniejsza od II wojny światowej
fot. Michal Stefan Janicki / / Shutterstock

Zaledwie 305 tys. dzieci urodziło się w Polsce w 2022 r. - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. To o ponad 26 tys. mniej niż w 2021 r. i najmniej w powojennej historii. Liczba urodzeń stopniowo spada od 2018 r. 

Jeszcze w latach 50. nad Wisłą przychodziło na świat ponad 700 tys. dzieci rocznie. Pod koniec kolejnej dekady liczba ta spadła do ponad pół miliona, by odbić i w 1983 r. sięgnąć przeszło 720 tys. Dołek urodzeń przypadł 20 lat później - w 2003 r. było to raptem 351,1 tys. W 2020 r. było o włos od pobicia tego niechlubnego rekordu. Rok później już się to niestety "udało", a miniony rok przyniósł dalszy spadek.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

"Od około 30 lat utrzymuje się zjawisko depresji urodzeniowej – niska liczba urodzeń nie zapewnia prostej zastępowalności pokoleń" - piszą statystycy. "Współczynnik dzietności obniżył się z 1,39 w 2020 r. do 1,33 w 2021 r., co oznacza, że na 100 kobiet w wieku rozrodczym (15–49 lat) przypadało 133 urodzonych dzieci (zarówno w miastach, jak i na wsi)" - wskazują. "Optymalna wielkość tego współczynnika, określana jako korzystna dla stabilnego rozwoju demograficznego, to 2,10–2,15, tj. gdy w danym roku na 100 kobiet w wieku 15–49 lat przypada średnio co najmniej 210–215 urodzonych dzieci" - tłumaczą.

"Obserwowane od początku transformacji ustrojowej zmiany postaw i priorytetów życiowych młodych ludzi (osiągnięcie określonego poziomu wykształcenia i stabilizacji ekonomicznej) spowodowały przesunięcie wieku zakładania rodziny. Obecnie najwyższa płodność cechuje kobiety w wieku 27–31 lat, co oznacza podwyższenie wieku najczęstszego rodzenia dzieci średnio o 6–8 lat w stosunku do początku lat transformacji oraz o ok. 4 lata w stosunku do początku XXI wieku. W konsekwencji, w 2021 r. mediana wieku kobiet rodzących dziecko wyniosła prawie 31 lat (wobec 26 lat w 1990 r. i 2000 r.)" - dodaje GUS.

Kluczowy wpływ na liczbę urodzeń ma oczywiście wielkość grupy kobiet w wieku rozrodczym, ale demografowie wskazują także inne czynniki sprzyjające spadkom: zmiany kulturowe, wzrost dochodów czy likwidacja dofinansowania in vitro. W tym roku duży wpływ mogły mieć również szybko rosnące koszty życia i niepewne perspektywy gospodarcze. W danych za listopad czy grudzień widoczny jest także wpływ obaw o rozwój sytuacji po ataku Rosji na Ukrainę. W listopadzie na świat przyszło 23 tys. dzieci, co było najniższym miesięcznym wynikiem od ponad 70 lat, natomiast miesiąc później liczba urodzeń spadła do niespełna 22 tys. - wynika ze wstępnych szacunków GUS. Z drugiej strony za część urodzeń odpowiadały uchodźczynie z Ukrainie.

Tymczasem liczba zgonów utrzymała się na wyższym poziomie niż przed pandemią, choć spadła w porównaniu do 2020 i 2021 r. Zmarło ok. 448 tys. osób, o 72 tys. mniej niż rok wcześniej.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (210)

dodaj komentarz
incitatus
To jest kolejny niebywały sukces rządu. Dzięki tak niskiej dzietności PKB per capita rośnie w tak ekspresowym tempie, że przy kontynuacji wzmożonych wysiłków sprowadzenia dzietności do 0, do 2050 roku prześcigniemy w tym wskaźniku przodujący Luksemburg.
newsman
to jest efekt ze polskie kobiety nie chca rodzic w tym kraju i jak maja tylko okazje to chetnie zapladniaja sie z cudzoziemcami ,co ma na to wplyw? polityka narodowego socjalizmu niedlugo Polska to bedzie taki kalifat gdzie kobiety beda skarbem narodowym
jas2
Gdyby był kalifat, dzietność byłaby wysoka.
pagodzik
Na szczescie rzad wprowadzil 500+ i liczba urodzen juz za chwile wzrosnie ze ho-ho!
jenak
Jeźdźcy Apokalipsy zrobili i robią swoje. To nie rekord Polski, ale całego zachodu. Baa, zachód bije rekord za rekordem od dokładnie 50 lat.


Na niewiele się zdają inżyniery. Może tylko, aby przypudrować trupa.
felek543
Nareszcie ludzie troszczą się o siebie a nie idee
drusix odpowiada felek543
Tak, właśnie dlatego panuje zamordyzm klimatyczny i rządy mają jeszcze większą kontrolę nad obywatelami niż kiedykolwiek w historii. Zachód to świat miodem i mlekiem płynący raj.
felek543 odpowiada drusix
To, że nie pozwalam sąsiadowi kopcić z komina nie jest żadnym zamordyzmem.
jas2
Niech ktoś wymyśli logiczne wyjaśnienie, dlaczego bezdzietne kobiety przechodzą na emeryturę wcześniej niż mężczyźni, mimo, że żyją 8 lat dłużej niż mężczyźni?

Te co mają dzieci, to oczywiste: Najpierw wychowywanie dzieci, a po 60-tce wychowywanie wnuków.
Ale bezdzietne chyba wnuków nie mają?
felek543
Z krótszej pracy szybszy wiek emerytalny dla siedzących w domu z dziećmi? To dopiero logiczne.

Bezdzietne Ok - płaciły składki całe życie, to idą.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki