REKLAMA
BADANIE

"Obligacje antyinflacyjne" wciąż schodzą jak świeże bułeczki

Maciej Kalwasiński2023-02-02 11:40analityk Bankier.pl
publikacja
2023-02-02 11:40

Mimo że szał na obligacje detaliczne Skarbu Państwa przeminął, to "obligacje antyinflacyjne" nadal cieszą się bardzo wysoką popularnością. Polacy starają się ochronić oszczędności przed błyskawiczną utratą wartości.

"Obligacje antyinflacyjne" wciąż schodzą jak świeże bułeczki
"Obligacje antyinflacyjne" wciąż schodzą jak świeże bułeczki
fot. Kazyaka Konrad / / Shutterstock

W styczniu Ministerstwo Finansów pozyskało ze sprzedaży obligacji oszczędnościowych ok. 2,4 mld zł - wynika z danych z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. To wynik wyższy niż w grudniu czy listopadzie, ale niższy niż w miesiącach poprzednich i to nie tylko w trakcie "wakacyjnego boomu" po zmianie oferty. Odbiciu sprzyjały zapewne odnowione od nowego roku limity IKE.

Bankier.pl na podstawie danych KDPW

Relatywnie niewielki wynik sprzedaży rządowych papierów detalicznych jest w niemałej części efektem spadku zainteresowania Polaków obligacjami trzymiesięcznymi, które przez niemal cztery lata od momentu wprowadzenia do oferty resortu finansów pełniły rolę alternatywy dla lokat bankowych. Odkąd Ministerstwo przestało podnosić ich oprocentowanie, a oszczędzających zaczęły kusić banki, popyt na te papiery niemal całkowicie wyparował - w ostatnich trzech miesiącach sprzedaż nie przekraczała 100 mln zł wobec blisko 2 mld zł miesięcznie średnio w 2021 r. Oczywiści gros inwestowanych środków stanowiły wówczas pieniądze rolowane - pochodzące z wykupu zapadających serii obligacji trzymiesięcznych.

Reklama

Tymczasem niesłabnącą popularnością cieszą się "obligacje antyinflacyjne". Papiery cztero- i dziesięcioletnie w styczniu znów stanowiły ok. 75 proc. obligacji detalicznych nabytych przez inwestorów. Nie ma w tym nic zaskakującego - inflacja utrzymuje się w pobliżu 20 proc., a według prognoz ekonomistów może pozostać powyżej 2,5-proc. celu NBP nawet do końca 2025 r.

Niestety nawet tzw. "obligacje antyinflacyjne" nie gwarantują pełnej ochrony przed erozją kapitału. Ich oprocentowanie w pierwszym roku jest bowiem stałe (sięga 7 proc. w przypadku 4-latek i 7,25 proc. dla 10-latek), a w kolejnych okresach wskaźnik inflacji GUS-u jest powiększany o niewielką marżę (1 proc. albo 1,25 proc.). Tymczasem od zysku odprowadzany jest 19-proc. podatek Belki. Inwestor musi się więc liczyć, że w warunkach wysokiej inflacji poniesie niewielką realną stratę. W przypadku tak prostej i bezpiecznej inwestycji nie jest to w obecnych czasach przesadnie zły wynik. Ponadto, być może doczekamy się zmian w podatku od zysków kapitałowych, które przynajmniej częściowo zwolnią obligacje oszczędnościowe z daniny.

Dane Ministerstwa Finansów wskazują, że w ostatnich miesiącach istotnie - i być może trwale - wzrosła liczba nabywców obligacji detalicznych. Od czerwca do grudnia utrzymywała się powyżej poziomu 50 tys. osób miesięcznie, podczas gdy w 2021 r. było to średnio ok. 33 tys. osób. Nowi inwestorzy są młodsi i chętniej kupują przez internet. Udział osób do 35 rż. wyniósł w grudniu 8,8 proc.wobec 4,8 proc. rok wcześniej, a internetu - do 58 proc. z 31 proc.

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa i ich charakterystyka. Papiery lutowe sprzedawane są na takich samych warunkach jak październikowe. Można je również nabyć w oddziałach Banku Pekao (z wyjątkiem obligacji rodzinnych). Kliknij w tabelę, aby ją powiększyć.

Kliknij, aby powiększyć tabelę (Bankier.pl)
Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (21)

dodaj komentarz
aod
Według obecnej nowomowy pisze się Polki i Polacy a nie sami Polacy. Bankierze popraw się!;-)
jas2
Może nie są idealne, ale trudno znaleźć lepsze.
zene
"Obligacje antyinflacyjne"

-to kopalnie diamentów, zlota, Mamutów jak Balbina, braci Slowian
Zezwolenie na rycie "po zloto" Syberii nie jest drogie,
Ile tego tam jest wyszlo,
kiedy z samolotu polecialy sztaby, a pilota ukarali za
zanieczyszczanie srodowiska i brak migacza
jarunia
oby rząd w jak największym stopniu zadłużał się u obywateli nie zagranicą
simonsoft8
jakieś konkrety, jakieś sumy, wyjdzie gdzieś 4 bn złotych na rachunku bieżącym
samsza
Rzeczywiście, styczeń to głównie zakupy IKE (brak podatku Belki), a tam jedyna opcja to 10-latki.
Nawet jak ktoś planuje zakończenie inwestycji w IKE za 5-6 lat, to i tak jest sens jedynie dla 10-latek.
stain
Na IKE możesz kupować dowolne obligacje. Warunkiem dla braku Belki jest jedynie ich rolowanie aż do ukończenia 60 roku życia.
kch002 odpowiada stain
Mozna kupowac dowolne, ale lepiej oplaca sie generalnie EDO, gdyz jak uzyskamy uprawnienia w wieku 60 lat, to nie placimy za ich wczesniejszy wykup, wiec tak na prawde nie sa one wcale 10-letnie, jak mamy np. teraz 55 lat to bedziemy musieli je trzymac tylko przez 5 lat.
stain odpowiada kch002
Oczywiście, że najbardziej się opłaca EDO, ale pisałem, że można i inne. Sama zasada bezprowizyjnego wykupu też dotyczy każdego rodzaju obligacji umarzanych po osiągnięciu 60.

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki