REKLAMA

EuroPKB: strefa euro jednak na plusie

Krzysztof Kolany2023-01-31 11:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-31 11:00

Pomimo nieoczekiwanego spadku PKB w Niemczech gospodarce strefy euro udało się uniknąć recesji w ostatnim kwartale 2022 roku – wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. Takie dane wpisują się w rynkowy scenariusz „miękkiego lądowania”.

EuroPKB: strefa euro jednak na plusie
EuroPKB: strefa euro jednak na plusie
fot. Marian Weyo / / Shutterstock

W IV kwartale 2022 roku produkt krajowy brutto strefy euro zwiększył się o 0,1% kdk wobec wzrostu o 0,3% kdk odnotowanych kwartał wcześniej – poinformował Eurostat. To rezultat wyższy od prognoz większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał spadek PKB eurolandu o 0,1% kdk. Licząc rok do roku, wskaźnik ten odnotował realny wzrost (tj. po uwzględnieniu inflacji) o 1,9% rdr wobec zwyżki o 2,3% kwartał wcześniej.

Eurostat

Dodatnia kwartalna dynamika eurolandowego PKB jest więc sporą niespodzianką, tym bardziej że raptem dzień wcześniej niemiecki urząd statystyczny zaraportował nieoczekiwany spadek PKB o 0,2% względem poprzedniego kwartału. Taki rezultat zwiększa szanse realizacji scenariusza „miękkiego lądowania” – czyli płytkiej recesji (lub nawet jej braku) i powrotu do wzrostu gospodarczego już pod koniec tego roku.

Nie zmienia to faktu, że Europa w ostatnich miesiącach doświadczyła ostrego spowolnienia gospodarczego po okresie postcovidowego boomu. W III kwartale roczna dynamika PKB strefy euro wyniosła 2,3%, w II kwartale było to 4,3%, a w pierwszym aż 5,5%.

Warto przy tym odnotować, że w sześciu krajach Unii Europejskiej w IV kwartale odnotowano realny spadek PKB względem kwartału poprzedniego. Stało się tak na Litwie (-1,7% mdm), w Austrii (-0,7%), w Szwecji (-0,6%) oraz w Czechach (-0,3%), Niemczech (-0,2%) i we Włoszech (-0,1%). W całej UE kwartalna dynamika PKB wyniosła 0,0% kdk.

Zaznaczmy, że opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek, który będzie podlegał jeszcze dwóm regularnym rewizjom. Pierwsza z nich zostanie ujawniona 14 lutego. Ponadto Eurostat zaprezentował dane dotyczące tylko 12 z 27 krajów UE.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zoomek
Amunicja schodzi ładnie i broń? Tak będziemy recesji unikać? Po trupach?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki