REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

WYKRES DNIAPolska w końcu prześcignęła Chiny

Maciej Kalwasiński2023-01-31 10:30analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-31 10:30

Po raz pierwszy od ponad 40 lat polska gospodarka oficjalnie rosła w pełnym roku kalendarzowym w szybszym tempie niż gospodarka Chin.

Polska w końcu prześcignęła Chiny
Polska w końcu prześcignęła Chiny
fot. Damir Sagolj / / FORUM

Po rozpoczęciu procesu reform i otwarcia na świat pod koniec lat 70. Chiny stały się symbolem szybkiego wzrostu gospodarczego. Pekin regularnie chwalił się wzrostem PKB zbliżonym do 10 proc., a nierzadko tempem dwucyfrowym. W minionej dekadzie dynamika stopniowo hamowała, ale utrzymywała się na wysokim poziomie na tle innych dużych gospodarek. W ostatnich latach na strukturalne spowolnienie nałożyły się szoki - polityka zero Covid, przykręcenie kredytowej kroplówki dla deweloperów czy zaostrzenie regulacji sektora technologii konsumenckich - dodatkowo wstrzymujące wzrost.

W efekcie w 2020 r. oficjalny wzrost PKB wyniósł tylko 2,2 proc., rok później odbił do 8,4 proc., a w minionym roku ponownie znacząco się obniżył - do 3 proc.

Tymczasem - szczególnie w pierwszej połowie roku - rozgrzana pozostawała polska gospodarka. Cały rok PKB Polski zamknął wzrostem o 4,9 proc. - podał w poniedziałek GUS. Oznacza to, że po raz pierwszy od ponad 40 lat produkt krajowy brutto naszego kraju rósł w pełnym roku kalendarzowym szybciej niż komunikowany przez Pekin PKB ChRL.

Bankier.pl na podstawie danych Banku Światowego oraz urzędów statystycznych Polski i ChRL

W bieżącym roku porównanie zapewne odwróci się na korzyść Chińczyków. Polska gospodarka stopniowo hamuje i ekonomiści szacują, że w tym roku urośnie o maksymalnie 1 proc. Natomiast postlockdownowe odbicie za Murem ma napędzić wzrost PKB Państwa Środka do przynajmniej 5 proc.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zestawiając statystyki PKB Polski i Chin, należy wziąć poprawkę na "chińską charakterystykę" danych. Główny wskaźnik makro jest narzędziem propagandy w rękach chińskich władz. Podlega różnego rodzaju manipulacjom - sztucznemu pobudzaniu aktywności gospodarczej, zaniżaniu deflatora czy ordynarnym fałszerstwom. PKB nie jest miarą jakościową, a ilościową. Nie mierzy wyłącznie aktywności produktywnej, czyli mającej ekonomiczny sens. Za Murem PKB nie jest skutkiem działalności, lecz bywa jej przyczyną - chińskie władze wyznaczają liczbowy cel, który gospodarka ma osiągnąć. Akurat w minionym roku - z oczywistych względów - się to nie udało, ale niemal co roku cel jest realizowany.

Problem od lat dostrzegają władze. W 2021 r. Xi Jinping oficjalnie stwierdził, że partia "nie może ślepo dążyć do szybkiego wzrostu bez względu na obiektywne prawa i warunki" oraz musi skoncentrować się na "poprawie jakości wzrostu gospodarczego, promowaniu trwałego i zdrowego rozwoju gospodarczego oraz dążeniu do rzeczywistego, a nie zawyżonego wzrostu PKB".

Dane China Beige Book wskazują, że faktyczny wzrost PKB Chin wyniósł w ubiegłym roku nie 3 proc., a poniżej 2 proc. Natomiast z modelu E. Keroli z Banku Finlandii podważającego wysokość oficjalnego deflatora wynika, że PKB Państwa Środka realnie wzrósł od -0,3 proc. do 1,5 proc.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (59)

dodaj komentarz
podatnik-
Pojawił się długo oczekiwany cud czyli cud prześcignięcia ChRL co na to Dyzma Nikodem Glapiński, który nie będąc ekonomistą ani też bankierem a tylko historykiem myśli ekonomicznej! czyt. nauczał co mówili: Lenin, Marks, Engels i wielu innych im podobnych!
Jedynymi, którzy korzystają są ludzie związani z NBP najpierw powodują
Pojawił się długo oczekiwany cud czyli cud prześcignięcia ChRL co na to Dyzma Nikodem Glapiński, który nie będąc ekonomistą ani też bankierem a tylko historykiem myśli ekonomicznej! czyt. nauczał co mówili: Lenin, Marks, Engels i wielu innych im podobnych!
Jedynymi, którzy korzystają są ludzie związani z NBP najpierw powodują swoim brakiem umiejętności inflację a potem cieszą się zyskiem! Emeryci nic nie zyskają ponieważ nadwyżkę zje im inflacja ta za , którą prezes Glapiński weźmie nagrodę bo u niego nazywa się zyskiem NBP. Czyli w rzymsko-katolickim PRLu bis mamy potwierdzenie przemienienia wody w wino jako pierwszego z 37 opisanych w Ewangeliach cudów Jezusa w okresie jego publicznej działalności. Idąc dalej tym tropem zostały zauważone kolejne cudy: a więc cud przy dystrybutorze, cud w gniazdku, cud palnika gazowego, cud szkółki udającą wyższą oraz na koniec coś słodkiego czyli cukru, który mimo spadku ceny na świecie w PRLu bis podrożał 3 krotnie. Mam nadzieje, ze Nikodem Glapiński Dyzma, członkowie RPP, Zarządu NBP będą odpowiadać karnie za złamanie ustawy o NBP i doprowadzenie do tak wysokiej inflacji poprzez zaniechanie działań! A co do ChRL to możemy ich prześcignąć (PRL bis jest miejscem cudów) tylko po co skoro już niewolnik w PRLu bis jest tańszy!
jezykminimalny
Ekonomia to sztuka, nie nauka.
andrettoni
Hahaha. Jak kupie dom na kredyt za milion i będę go spłacał 30 lat, to też będę bogatszy od sąsiada, który ma 10 domów, ale akurat w tym roku żadnego nie kupił? Gospodarka napędzana długiem to g... nie gospodarka. Możemy się porównywać jedynie do innych podobnych gospodarek dłużnych. O ile wzrosło nasze zadłużenie? Jaki mamy deficyt Hahaha. Jak kupie dom na kredyt za milion i będę go spłacał 30 lat, to też będę bogatszy od sąsiada, który ma 10 domów, ale akurat w tym roku żadnego nie kupił? Gospodarka napędzana długiem to g... nie gospodarka. Możemy się porównywać jedynie do innych podobnych gospodarek dłużnych. O ile wzrosło nasze zadłużenie? Jaki mamy deficyt w handlu zagranicznym? Przecież niepracujący uchodźcy działają jak stały zrzut pieniędzy od państwa.. Zwycięzcą to my możemy być tylko moralnym, bo o gospodarce nie ma mowy.
arzab
Ale propaganda sukcesu ! Mamy uwierzyć, że w Chinach non stop manipulują danymi a u nas same kryształy podają dane ?
itso_battlestar_point_g
mam wrażenie ze wzrost pkb to tylko budżetówka się chwali reszta uznaje ten wskaźnik za nic niewart
itso_battlestar_point_g
kaczyslaw_ 2023-01-31 11:16

Balcerowicz rządził w Chinach?
itso_battlestar_point_g
offen nierozumie tych prognoz z niskim PKB nie wydaje mi się żeby było tak tragicznie jak to nas uświadamiają
podatnik-
Dyzma Nikodem Glapiński nie jest ekonomistą ani też bankierem on jest historykiem myśli ekonomicznej! czyt. nauczał co mówili: Lenin, Marks, Engels i wielu innych im podobnych!
Jedynymi, którzy korzystają to są ludzie związani z NBP najpierw powodują swoim brakiem umiejętności inflację a potem cieszą się zyskiem! Emeryci nic
Dyzma Nikodem Glapiński nie jest ekonomistą ani też bankierem on jest historykiem myśli ekonomicznej! czyt. nauczał co mówili: Lenin, Marks, Engels i wielu innych im podobnych!
Jedynymi, którzy korzystają to są ludzie związani z NBP najpierw powodują swoim brakiem umiejętności inflację a potem cieszą się zyskiem! Emeryci nic nie zyskają ponieważ nadwyżkę zje im inflacja ta za , którą prezes Glapiński weźmie nagrodę bo u niego nazywa się zyskiem NBP. Czyli w rzymsko-katolickim PRLu bis mamy potwierdzenie przemienienia wody w wino jako pierwszego z 37 opisanych w Ewangeliach cudów Jezusa w okresie jego publicznej działalności.Idąc dalej tym tropem zostały zauważone kolejne cudy: a więc cud przy dystrybutorze, cud w gniazdku, cud palnika gazowego, cud szkółki udającą wyższą oraz na koniec coś słodkiego czyli cukru, który mimo spadku ceny na świecie w PRLu bis podrożał 3 krotnie. Mam nadzieje, ze Nikodem Glapiński Dyzma, członkowie RPP, Zarządu NBP będą odpowiadać karnie za złamanie ustawy o NBP i doprowadzenie do tak wysokiej inflacji poprzez zaniechanie działań! A co do ChRL to możemy ich prześcignąć (PRL bis jest miejscem cudów) tylko po co!
itso_battlestar_point_g
jak to po co żeby sie bogacili kosztem niskiej płacy/pracy ludu, to im sie po prostu należy
iluminata_4
Gratulacje na Mychajło znaczy się Andrzeja Dudy!

Powiązane: Polska i Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki