REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Ceny paliw znowu w górę. Drożała zwłaszcza benzyna - jest najdroższa od października

Krzysztof Kolany2023-02-03 11:46główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-02-03 11:46

Przełom stycznia i lutego przyniósł dalszy wzrost detalicznych cen paliw w Polsce. Podrożała zwłaszcza benzyna Pb95, która w skali całego kraju jest najdroższa od października.

Ceny paliw znowu w górę. Drożała zwłaszcza benzyna - jest najdroższa od października
Ceny paliw znowu w górę. Drożała zwłaszcza benzyna - jest najdroższa od października
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

W mijającym tygodniu średnia krajowa cena benzyny bezołowiowej 95 wyniosła 6,69 zł/l i była o 5 gr/l wyższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. To trzeci z rzędu tygodniowy wzrost średniej ceny tego paliwa, w wyniku czego jest ono najdroższe od końcówki października Olej napędowy tankowano przeciętnie po 7,66 zł/l, czyli o grosz na litrze drożej niż przed tygodniem.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

Piąty tydzień z rzędu drożał autogaz. W tym tygodniu o 2 gr/l, osiągając średnią krajową cenę na poziomie 3,22 zł/l. Tak wysokie ceny tego paliwa obserwowano w sierpniu. Ponadto już od pięciu miesięcy mamy do czynienia z nieobserwowaną nigdy wcześniej sytuacją, w ramach której ON jest o przeszło złotówkę na litrze droższy od Pb95.

Jest też znacznie drożej niż rok temu, gdy władze obniżyły stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Benzyna Pb95 jest przeciętnie o 1,48 zł/l (czyli o 28,4%) droższa niż na początku lutego 2022 roku. Olej napędowy przez poprzednie 12 miesięcy podrożał aż o 2,40 zł/l (o 45,6% rdr), a LPG o 52 gr/l (wzrost o 19,3% rdr).

Paliwa nie powinny już tak drożeć

Po grudniowej i noworocznej zwyżce od kilkunastu dni obserwujemy wyraźne spadki cen paliw na giełdach światowych, którym dodatkowo towarzyszy osłabienie dolara względem złotego. Jeszcze 23 stycznia tona oleju napędowego w Londynie kosztowała ponad tysiąc dolarów. Teraz niespełna 850 USD. W tym samym okresie kontrakty terminowe na benzynę w Nowym Jorku zostały przecenione z przeszło 2,70 USD/galon do ok. 2,45 USD. Równocześnie kurs dolara obniżył się z ok. 4,32 zł do niespełna 4,29 zł w piątek przed południem.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zmiany na rynkach globalnych od kilku dni zaczynają być widoczne także w cennikach polskich rafinerii. 3 lutego PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper95 po 5 311 zł/m3, czyli po ok. 6,53 zł/l po doliczeniu 23% VAT (akcyza, opłata paliwowa i inne parapodatki są już wliczone w cenę hurtową).  To o 16 gr/l mniej niż tydzień temu i zarazem niemal tyle samo co dwa tygodnie temu. Oznacza to, że przy stabilnej sytuacji na giełdach światowych detaliczne ceny benzyny w Polsce nie powinny już rosnąć.

Bardzo mocno potaniał za to olej napędowy, który w płockiej rafinerii w piątek oferowany był po 5890zł/m3, a więc po ok. 7,24 zł/l po doliczeniu VAT-u. To najniższa cena hurtowa od niemal roku. Mamy też do czynienia z sytuacją, gdy ON w hurcie jest o przeszło 40 groszy na litrze tańszy niż przeciętnie w detalu. Taki układ taje szansę na spadek cen diesla także przy dystrybutorach.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia przywrócono „stare” stawki VAT (wzrost z 8% do 23%) oraz akcyzy na paliwa. Jednakże ze względu na „specyficzną” politykę cenową PKN Orlen (który w grudniu utrzymywał sztucznie zawyżone ceny, aby nie podnosić ich gwałtownie od 1 stycznia), przy dystrybutorach nie dało się zauważyć bezpośredniego efektu wyższych podatków. Nie zmienia to faktu, że w dłuższym terminie ceny detaliczne paliw dostosują się do 23-procentowego VAT-u i finalnie zapłacimy za tankowanie więcej, niż gdyby nadal obowiązywała stawka 8%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (65)

dodaj komentarz
vacarius
To ze aktualnie jest droższa ropa od benzyny. A benzynę się robi z ropy a nie na odwrót. To chyba efekt sprzedaży Rafinerii Gdańskiej arabom przez PIS. Trzeba o tym pamiętać podczas głosowana bo tyle 500 plusów, 13 i 14 emerytur nie dostałem. Co już nadpłaciłem im o 1zł więcej niż za bezczynne. A kupiłem se disla bo miało być taniej To ze aktualnie jest droższa ropa od benzyny. A benzynę się robi z ropy a nie na odwrót. To chyba efekt sprzedaży Rafinerii Gdańskiej arabom przez PIS. Trzeba o tym pamiętać podczas głosowana bo tyle 500 plusów, 13 i 14 emerytur nie dostałem. Co już nadpłaciłem im o 1zł więcej niż za bezczynne. A kupiłem se disla bo miało być taniej na paliwie! Nie dość ze drożej za mechaników to drożej na paliwie.
ministerprawdy
A ropa na minimach. Podobnie jak z gazem czy prądem. Ceny w kraju odkleiły się od światowych i państwowi monopoliści motorem inflacji.
300_pala
Ale podateczki na maksimach …0
gruking
Mr kolany to dla Pana. https://www.orlen.pl/pl/dla-biznesu/hurtowe-ceny-paliw#paliwa-archive
Od tygodnia ceny spadają. Czuwaj.
300_pala
A na stacjach rosną…. Cud jak uMejzy
jarekzbyszek
Tak zafałszowanych cen paliw jak za Obajtka nigdy nie mieliśmy. Nie wiemy co produkują, z czego i za ile. Ten mistrz kłamstwa nigdy nie powie: że z lekkiej ropy np Aramco jest więcej benzyny niż rosyjskiej Ural. Ale z rosyjskiej jest więcej diesla. Sprzedaż Lotosu Arabom pogłębiła tylko problemy z ON.
benq1979
Przed plandemią było wszystko. Teraz na całym świecie dziwnym trafem wszystkiego brakuje? Kryzys za kryzysem. Globalna komuna tworzy sztucznie te kryzysy żeby nas okraść i wziąć za ryj.
300_pala
Orlen największym importerem Ruskiej ropy w UE
felek543
Przy cenie 50 a nie 85 za baryłkę. To są marże!
kaczyslaw_
Obajtek! Ropa poniżej 80 dolarów. Baryłka WTI wyrażona w PLN 320 zł. Ceny paliw powinny być poniżej 6 zł za litr. Gdzie to jest? Zbierasz na ***owską kiełbasę wyborczą?

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki