Najpopularniejsze historie Polaków za granicą 2015 [TOP10 Tam mieszkam]

Malwina Wrotniak2015-12-30 17:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2015-12-30 17:00

Już od ponad pięciu lat opisujemy na łamach Bankier.pl historie Polaków mieszkających za granicą. Tylko w tym roku czytelnicy mogli posłuchać relacji rodaków mieszkających m.in. w Chinach, Katarze, Los Angeles czy na Lazurowym Wybrzeżu. Przypominamy 10 najpopularniejszych w 2015 roku wywiadów na temat życia na emigracji.

Od początku projektu "Tam mieszkam" na łamach Bankier.pl ukazało się do tej pory blisko 150 rozmów z Polakami, którzy wyprowadzili żyją w innych krajach. Tylko w ubiegłym roku opublikowaliśmy blisko 20 nowych odcinków z tej serii, goszcząc na niemal wszystkich kontynentach.

Podglądaliśmy jak pracuje się w katarskim banku, sprawdzaliśmy, co grozi europejskiemu przedsiębiorcy w Nigerii, oglądaliśmy chińskie miasta przez opary smogu. Na zakończenie 2015 roku przypominamy rozmowy, które najbardziej przypadły czytelnikom do gustu.

10. Polski naukowiec z Melbourne, o którym będzie głośno

Zajmuje się badaniami z genetyki, w przyszłości chce hodować ludzkie organy. Studiuje w Szkocji, ale ten rok spędza w Australii. Dalia Gala to jeden z młodych, obiecujących naukowców, którzy wyjechali rozwijać się za granicą. Czy wrócą? Czytaj więcej »

/ fot. Dalia Gala /
9. Oto jeden z najbogatszych regionów na świecie

Jeden z najmniejszych krajów w Azji. Suchy i pustynny, zdominowany przez muzułmanizm. Niech nikogo nie zwiodą jednak pozory. Słynny na całym świecie jako siedziba telewizji Al-Dżazira Katar to dziś jeden z najbogatszych regionów na świecie. O życiu w kraju bez podatków, bez świadczeń socjalnych i składek na emeryturę opowiadała redakcji Bankier.pl mieszkająca tam Agnieszka Loosen. Czytaj więcej »

/ FORUM

8. "Szwecja nie jest łatwym kierunkiem emigracji"

Trudny język, chłód wobec obcych, narodowa zazdrość, wysokie podatki – Szwecja nie jest łatwym kierunkiem emigracji. Jak każdy kraj, ma swoje grzechy. Czy w domach nadal nie zamyka się drzwi na klucz, jakie są konsekwencje wychowywania dzieci w bezkresnej wolności, na jakie przyjemności wydaje się tu pieniądze? O życiu w Sztokholmie opowiada Monika Henriksson*, mieszkanka gminy okrzykniętej najlepszą w całej Szwecji. Czytaj więcej »

7. Polacy duszą się w chińskim smogu

Jest stałym tematem rozmów i tym, co więzi ludzi w ich własnych domach. Jednym odbija się na zdrowiu, innym pozwala zarabiać. Mieszkający w Chinach Polacy przyznają: o smogu wiedzieli, ale zaskoczyła ich jego skala. – To cena życia w Państwie Środka, w zamian za liczne zalety życia w tym kraju – mówią. Czytaj więcej »

/ fot. Ewa Beruś /

6. Nigeria. O tym Polaku coraz częściej mówią afrykańskie media

Porwania Boko Haram, wirus ebola, skrajna bieda? Poznajcie Nigerię - kraj, w którym 40 milionów osób korzysta z internetu, głównie w telefonie, i gdzie w ubiegłym roku powstało najwięcej hoteli na świecie. Duży internetowy biznes rozwija tu Marek Zmysłowski - Polak, o którym coraz chętniej mówią afrykańskie media. Czytaj więcej »

/ fot. Marek Zmysłowski /

5. Polka rozkręca duży biznes w Stanach. "Nietrudno tu coś osiągnąć"

Do USA pojechała bez znajomości języka angielskiego i konkretnego pomysłu na siebie. Poślizgnęła się na pierwszym biznesie, ale o jej nowym przedsięwzięciu – Give Back Box – mówią dziś najpopularniejsze amerykańskie media. Monika Wieła twierdzi, że Stany Zjednoczone to kraj pełen możliwości, gdzie my Polacy za granicą sprzedajemy się zbyt tanio. Czytaj więcej »

/ fot. Give Back Box /

4. Arktyka. Polka o codzienności na Spitsbergenie

Jest takie miejsce w Europie, gdzie społeczeństwo jest młode, dobrze wykształcone i gdzie prawie każdy ma pracę. Podatki są tu niższe niż w innych częściach kraju, znacznie mniej płaci się też za alkohol i papierosy. Prawie nie ma chorób, bo nie ma zarazków. Czytaj więcej »

/ fot. Ilona Wiśniewska /

3. Polak o życiu w Pekinie: Są korzyści, ale to też udręka

Stolica Chin ma ambicje stać się supermiastem. Na razie jest miejscem, gdzie słoneczne dni to towar luksusowy, woda nie nadaje się do picia, a powietrze jest tak brudne, że czasami nie widać aut na parkingu pod blokiem. Mimo to, wiele osób codziennie spędza 5-6 godzin na dojazdach do i z pracy w centrum. O życiu w stolicy Chin w rozmowie z Bankier.pl opowiada mieszkający tam Polak - Krzysztof Achinger. Czytaj więcej »

/ fot. arch. pryw. Krzysztof Achinger /

2. W Polsce był PR-owcem, dziś pokazuje turystom Lazurowe Wybrzeże

Wyjechałem z Polski, kraju supernowoczesnego w porównaniu do Francji – mówi Tomasz Bobrowski, znany w branży finansowej były rzecznik prasowy jednej z firm IT, który dziś mieszka i próbuje swoich sił w turystyce na Lazurowym Wybrzeżu. Czytaj więcej »

/ fot. Tomasz Bobrowski /

1. Jedyna Polka w największym banku Kataru: To zupełnie inny świat

Takiego standardu w Polsce nigdy nie widziałam – mówi o arabskich luksusowych usługach private banking jedyna Polka pracująca w największym banku na Bliskim Wschodzie. Przeinwestowane placówki, mało popularne jeszcze zjawisko cięcia kosztów i typowy dla tej części świata dress code to tylko niektóre znaki rozpoznawcze tutejszej bankowości. Nie każdy jednak będzie miał szansę znaleźć tu zatrudnienie, a większość zmęczy się po pięciu latach. Czytaj więcej »

/ fot. fot. Aneta Stefanowicz-Borysławska /

Więcej wywiadów z Polakami za granicą na www.bankier.pl/tam-mieszkam

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna portalu Bankier.pl. Z firmą związana od 2008 roku, od 2014 r. jako zastępca redaktora naczelnego i szef działu "Twoje finanse/Biznes". W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~misiopysio
Na emigracji najlepsze są "polaczki". Można ich także nazwać "alkopolaczkami", konsumpcja około 310-340 dni w roku. 40% popijane bro, gdyż inaczej już nie "klepie" Z założenia mają rację. Wszyscy są ch*****, lecz nie oni. Dziury w mózgu od picia. Dobry Szwed to martwy Szwed mawiają. Dziwne,Na emigracji najlepsze są "polaczki". Można ich także nazwać "alkopolaczkami", konsumpcja około 310-340 dni w roku. 40% popijane bro, gdyż inaczej już nie "klepie" Z założenia mają rację. Wszyscy są ch*****, lecz nie oni. Dziury w mózgu od picia. Dobry Szwed to martwy Szwed mawiają. Dziwne, Szwedzi są naprawdę otwarci, pomocni, przyjacielscy. Bardziej pozytywni od Polaków. 85% opinii o polaczkach za granicą to niestety prawda. Syf za granicą robią polaczki, pijaczki. Jest ich masa. Można by długo pisać. Spotkał ktoś może?
~Iwa
Ano sa,jak zreszta wszedzie.Ale jest tez mnostwo wspanialych ludzi.Jak wszedzie...

Powiązane: Tam mieszkam

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki