REKLAMA

NBP: ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym to zagrożenie dla stabilności systemu finansowego

2021-10-04 08:24
publikacja
2021-10-04 08:24

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym stanowi zagrożenie dla stabilności systemu finansowego - napisał NBP w opinii do projektu ustawy.

NBP: ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym to zagrożenie dla stabilności systemu finansowego
NBP: ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym to zagrożenie dla stabilności systemu finansowego
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

Sejm przyjął w piątek ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego. Ustawa jest częścią pakietu rozwiązań Polskiego Ładu.

Ustawa przewiduje, że wkład własny kredytobiorców biorących udział w programie będzie gwarantował Skarb Państwa.

"Polski ład", czyli wielka redystrybucja dochodu

Policzyliśmy, kto zyska, a kto straci

"Niektóre z zaproponowanych w projekcie ustawy rozwiązań mogą skutkować powstaniem lub intensyfikacją negatywnych tendencji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i w systemie finansowym. Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację na rynku nieruchomości, należy zauważyć, że wspieranie zakupów mieszkaniowych osób, które nie mają odpowiedniego wkładu własnego, wykreuje dodatkowy popyt" - napisał NBP.

"Rodzi to ryzyko dalszego zwiększenia presji cenowej na już bardzo dynamicznym rynku mieszkań, na którym obecnie podaż może nie być w stanie podążać za wciąż rosnącym zapotrzebowaniem" - dodano.

NBP uważa, że możliwość oferowania kredytu na cele mieszkaniowe w kwotach powyżej limitów ostrożnościowych LTV stoi w sprzeczności z celem wprowadzenia limitów przez Komisję Nadzoru Finansowego.

"Należy liczyć się z możliwością powstania niezamierzonych przez ustawodawcę konsekwencji w postaci osłabienia w dłuższym okresie stabilności systemu finansowego" - napisał NBP. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
neuelukas
NBP ostrzega PIS buhahhaahaha a kto niby nimi rządzi jak nie PIS ?? Glapa dostanie w łape i będzie cichutko i posłusznie gadał co mu prezes każe a ceny ?? Ceny go nie będą obchodzić jak 3x dostanie 40% podwyżki
po_co
Każde ułatwienie finansowania inwestycji kredytem sprawia, że ceny nieruchomości idą w górę.

Zastanawia mnie natomiast coś innego - para zarabiająca minimalną krajową czyli dysponująca budżetem ok. 4 tys. zł miesięcznie jest w stanie wynegocjować kredyt na kwotę ok. 350 tys. zł, a dzięki decyzji KNF ja z 5 dzieci nie mam żadnej
Każde ułatwienie finansowania inwestycji kredytem sprawia, że ceny nieruchomości idą w górę.

Zastanawia mnie natomiast coś innego - para zarabiająca minimalną krajową czyli dysponująca budżetem ok. 4 tys. zł miesięcznie jest w stanie wynegocjować kredyt na kwotę ok. 350 tys. zł, a dzięki decyzji KNF ja z 5 dzieci nie mam żadnej zdolności kredytowej mimo, że zarabiam wielokrotność dochodów tej pary i miesięcznie mogę bez większego problemu odłożyć 5 tys. zł ;-)

To jest zabawne. Później nie ma się co dziwić, że gdy tej parze urodzi się potomek to mogą oni zapomnieć o nowym mieszkaniu. Z pętlą kredytową na szyi i brakiem zdolności oraz cenami które przez lewarowanie kredytem w okresie kilku następnych lat wzrosną.

Zamiast zastanawiać się nad tym jak ułatwić ludziom zaciąganie zobowiązań na których ich nie stać w końcu mógłby się ktoś zastanowić jak produkować nieruchomości na które stać większość bez potrzeby zaciągania kredytu.

W Polsce żyje 38 mln osób, a dostępnych mieszkań jest 15 milionów, średnia powierzchnia 71 mkw. Więc z powodzeniem każdy powinien znaleźć lokal dla siebie. Jeżeli brakuje tych lokali z różnych powodów to należy tak skonstruować przepisy budowlane aby każdy mógł zbudować sobie altanę albo pałac w zależności na co go stać bez konieczności angażowania w ten proces setek urzędników i nie swoich pieniędzy.

PS. To nie jest tylko problem Polski.
gordon_geko
Ale tu nie chodzi o to żeby dać polakowi mieszkanie.
Tylko oto żeby pozyskać nowego niewolnika na 30 lat.
uqdqser
Im droższe mieszkania tym więcej się ich buduje - i to jest chyba jedyny powód zapychania miast biurowcami, tak - biurowcami.
Rozwiązania są proste - budowa kompleksów biurowców przy autostradach, stacjach kolejowych, węzłach komunikacyjnych + rozbudowa sieci transportu między okolicznymi miastami. Niestety to trochę kosztuje,
Im droższe mieszkania tym więcej się ich buduje - i to jest chyba jedyny powód zapychania miast biurowcami, tak - biurowcami.
Rozwiązania są proste - budowa kompleksów biurowców przy autostradach, stacjach kolejowych, węzłach komunikacyjnych + rozbudowa sieci transportu między okolicznymi miastami. Niestety to trochę kosztuje, a Polak i tak kupi pluskwę, czy patodeweloperkę, gdy wszyscy kupują. Więc politycy postawią mieszkania za pieniądze tych nieszczęśników, napędzając PKB zgarniając premie i procenty poparcia, a potem oddadzą stery następnym, i tak się już żyje w tym kraju nad Wisłą...
Jednak istnieją rozwiązania tego problemu - problemu natury bardziej inżynierskiej, niż życiowej
po_co odpowiada gordon_geko
Dlatego stale powtarzam, że prawo powinno być upraszczane. W tym, a może przede wszystkim prawo budowlane.
Większość problemów wynika z niepotrzebnego komplikowania życia. Ludziom nie trzeba wszystkiego zabraniać i mówić jak ma wyglądać ich lokal. Ludzi trzeba nauczyć odpowiedzialności i świadomości, a prawo należy egzekwować.
Dlatego stale powtarzam, że prawo powinno być upraszczane. W tym, a może przede wszystkim prawo budowlane.
Większość problemów wynika z niepotrzebnego komplikowania życia. Ludziom nie trzeba wszystkiego zabraniać i mówić jak ma wyglądać ich lokal. Ludzi trzeba nauczyć odpowiedzialności i świadomości, a prawo należy egzekwować. To naprawdę wystarczy.

Jestem tego pewien, że większość problemów mieszkaniowych można by rozwiązać gdyby prawo pozwalało zarządzać wykupioną działką w sposób swobodny i nie zabraniało budowania właścicielowi tego co wpadło mu do głowy.

Ja rozumiem, że teraz każdy się oburzy bo przecież kupując las można zrównać go z ziemią. Tylko, że w obecnej sytuacji prawnej nie ma z tym żadnego problemu. Każdy kto ma pieniądze zrówna las, a nawet puszczę z ziemią i zrobi to w zgodzie z prawem. Nie zrobi tego ktoś kto stara się zbudować wiatę dla swojej rodziny na tym polega różnica.
Co więcej bardzo prosto uchronić się przed taką sytuacją, skoro właścicielem lasów jest skarb państwa to wystarczy, że nie będzie on prowadził sprzedaży i nagle okaże się, że problemu nie ma, a to co jest w rękach prywatnych może zostać wykorzystane w pełni. Cudownie zniknęło tysiące stron bezużytecznego prawa.

To samo dotyczy nieruchomości, uwielbiam te tłumaczenia o warsztacie w garażu sąsiada albo o sklepie osiedlowym. Ludzie, przecież to można zrobić zgodnie z prawem, ponownie uiszczając odpowiednie opłaty i uzyskując zgody. Tyle, jak ktoś będzie chciał postawić zakład utylizacji obornika to zrobi to za waszymi plecami.

Minęły 32 lata od zmiany ustroju, a w ludziach wciąż tkwi głęboko przekonanie, że mogą żyć i robić tylko to na co pozwala im państwo. Dorośnijmy w końcu jako społeczeństwo i zacznijmy brać odpowiedzialność za swoje działania.
Prostsze prawo i brak sztucznych ograniczeń pozwala się rozwijać.

Tak zgadzam się nie unikniemy problemów, zdarzy się że ktoś wybuduje potworny dom w okolicy, komuś zawali się szopa na głowę, a ktoś inny kopiąc za ropą przebije rurę kanalizacyjną. Tylko, że dziś też może się to zdarzyć, a jedyna różnica polega na tym, że bezsensowne przepisy blokują setki ktosiów którzy mogliby na tym skorzystać.

Dlaczego w Europie i w Polsce od 100 lat nie powstała żadna wielka światowa firma? Właśnie dlatego, że prawo zamyka drogi dostępu do ścieżki rozwoju. Ludziom wydaje się to cudowne ale tak nie działa życia o czym za kilka lat przekonamy się brutalnie, jak Azja wkroczy do Europy z kapitałem który budowała bez hamulców prawnych.
men24a
Skończy się tak jak PiS dawał kredyty frankowie. Mieczysław z Halinką będzie krzyczeć, że nie zrozumieli umowy (i tu ich rozumiem) a potem że Tusk im nic nie dał.
A żeby ulżyć sobie beznadziejnej sytuacji życiowej, będą za podsycaniem konfliktu na granicy Polsko Białoruskiej.
tigerbonzo
To się pasożyty z NBP obudziły, gdy ustawa przeszła przez głosowanie. Ziomek Jarozbawa z Porozumienia Centrum Glapiński (ojcowie chrzestni dojnej zmiany, wypompowali forsę z FOZZ, uwłaszczyli na majątku RSW Prasa Książka Ruch- dziś Srebrna) nie mógł wcześniej uzmysłowić tego ignorantowi z Żoliborza?
marek1964
Nareszcie rzetelny pogląd. Przecież kredyty nawet na 120% wartości nieruchomości już były. W tych kredytach chodzi tylko o elektorat i Banki
po_co
Raczej o przejęcie majątku elektoratu za jego własne pieniądze.
scuti1986
Kiedyś może i byłaby coś warta opinia NBP. Dziś jest to banda niewiarygodnych klaunów zależnych całkowicie od PiS, która czasami dla zachowania pozorów skrytykuje swoją matczyną partię. Komuna 2.0

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki