Minimalna płaca w UE. Jak wypada Polska?

2019 rok - w 22 z 28 państw członkowskich obowiązuje minimalne wynagrodzenie za pracę. Jak wypada Polska? Jesteśmy ósmym krajem od końca listy. Mniej od nas zarabiają tylko Bułgarzy, Łotysze, Rumuni, Węgrzy, Czesi, Chorwaci i Słowacy. 

(fot. Paweł Sonnenburg / FORUM)

Minimalne wynagrodzenie w Polsce wypada dość blado w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej. Wynik 523,09 euro miesięcznie plasuje nas w ogonie Europy. Niewiele więcej od Polaków otrzymują Estończycy (540 euro) i Litwini (555 euro).

(Eurostat)

Tylko w Danii, Włoszech, na Cyprze, w Austrii, Finlandii i Szwecji nie obowiązuje minimalne wynagrodzenie za pracę. Jak wynika z informacji Eurostatu kraje można podzielić na trzy główne grupy na podstawie poziomu wynagrodzeń. Miesięczne minimalne płace ogólnie poniżej 600 euro charakteryzują wschód i powyżej 1400 euro północny zachód. W pięciu innych państwach członkowskich położonych na południu UE wynagrodzenia minimalne wahały się między 650 euro a nieco ponad 1000 euro miesięcznie: Grecja (684 euro), Portugalia (700 euro), Malta (762 euro), Słowenia (887 euro) i Hiszpania(1 050 euro).

Najwyższe płace minimalne odnotowano w Wielkiej Brytanii, Francji,Niemczech, Belgii, Holandii, Irlandii i Luksemburgu. 

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 18 kolumb1234

Wyższa płaca minimalna wyższy ZUS i o to chodzi

! Odpowiedz
19 20 karbinadel

Sam pomysł ustanawiania płacy minimalnej jest bezsensowny. Prowadzi do równych patologii i ogranicza legalne zatrudnienie

! Odpowiedz
3 32 mba_tomy

To są niestety kwoty brutto. Po odjęciu podatków, ubezpieczeń i dołożeniu wolnej kwoty od podatku, czyli to co realnie otrzymujemy do ręki, te wyniki mogą być całkiem inne. Zrobi się większą przepaść między krajami bogatymi, a Polską i być może zamiast, ósmego miejsca od końca, zajmiemy trzecie/czwarte?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 hfjdj

I bardzo dobrze. Nie powinno byc zadnej placy minimalnej.

! Odpowiedz
51 72 do_niczego

I POmyślcie POlacy że na przykład litr benzyny w LUKSEMBURGU kosztuje mniej niż w Polsce bo w przeliczeniu 4,70 zł cena z przed kilku dni a płaca minimalna w przeliczeniu na złotówki to około 8,500zł. BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ jak to kiedyś mawiał D.TUSK ale ci POlitycy okradają polskie społeczeństwo. TUSK się śmieje w Brukseli z POlaków tyle z niego mamy tam pożytku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
38 63 hfjdj

Rozumiem ze 50 lat kominizmu podczas ktorych Polska stala w miejscu a Luksemburg aie rozwijal nie ma tutaj zadnego znaczenia. Czy jest jakis polityk na swiecie ktory tak rzadzil krajem ze 50 lat dorobku przeskoczyl i jego kraj jest tak bogaty jak Luksemburg?

! Odpowiedz
32 92 h-b odpowiada hfjdj

30 lat już mija od zmiany ustroju !!! ,A my nie możemy dogonić nawet najbiedniejszy ogon zachodniej Europy ,więc o czym tu gadać???..

! Odpowiedz
29 50 hfjdj odpowiada h-b

Nawet Berlin wschodni zachodniego nie dogonil. Wiec o czym ty mowisz?

! Odpowiedz
22 35 hfjdj odpowiada h-b

No tak. Ustawowo nadgonmy w 30 lat 80 lat.

! Odpowiedz
23 34 1984 odpowiada h-b

Piszesz poważnie? Chcesz gonić zachód ustawami zwiększajacymi płacę minimalną? Porównaj średnią, została wypracowana nie uchwalona. Jesteśmy powyżej Łotwy i Litwy, na poziomie Portugalii.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne