Łupkowa bańka pęka

Łupkowa bańka pęka, oczekiwania były znacznie większe, teraz nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością. Polskiego gazu łupkowego jest mało, a koszty wydobycia są zbyt wysokie. To, zdaniem Andrzeja Szczęśniaka, główne powody wycofania się koncernu Chevron z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce.

Andrzej Szczęśniak: łupkowa bańka pęka (EastNews)

Zdaniem eksperta od rynku paliw, taka decyzja nie może zaskakiwać, zwłaszcza, że dotychczasowe doświadczenia z polskim gazem łupkowym nie nastrajają optymizmem. Jak mówił Andrzej Szczęśniak, nadzieje związane z tym surowcem w Polsce były tak ogromne, że znacząco przewyższały rzeczywistość. A ta jest smutna - do tej pory nie znaleziono w naszym kraju gazu łupkowego w takich ilościach, które usprawiedliwiałyby rozpoczęcie jego eksploatacji.

Andrzej Szczęśniak dodał, że za decyzją Chevronu stoi zapewne też niska cena ropy na światowych rynkach, która wpływa też na spadek cen gazu. To z kolei powoduje, że polski gaz łupkowy staje się coraz mniej konkurencyjny.

Decyzja ma prawdopodobnie związek z publikacją danych na temat kondycji finansowej firmy. Zyski Chevronu w czwartym kwartale ubiegłego roku spadły o niemal 30 procent w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku. Chevron poinformował między innymi o znacznym opóźnieniu budowy terminalu gazu skroplonego LNG w Kanadzie

Chevron to kolejna firma, która rezygnuje z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Wcześniej takie decyzję podjęły Exxon Mobil, Total i Marathon Oil.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/md/to/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~monti

Też mi "ekspert", jak Szczęśniak mówi że to koniec, to oznacza, że będzie kompletnie inaczej.
Andrzej Szczęśniak – fałszywy ekspert rynku i paliw:
http://slomski.us/2014/04/15/10537/

! Odpowiedz
0 6 ~dex

ku...wa gaz tanieje a zlodzieje z EWE energia z miedzyrzecza podniesli cene gazu dla odbiorcow indywidualnych bandyci!!

! Odpowiedz
1 6 ~bankier

Ceny mieszkań powoli spadają. Co dobre dla osób planujących zakup mieszkania, trend ten powinien się utrzymać - czeka nas nadpodaż mieszkań. Obszerny raport o rynku nieruchomości w Polsce jest do przeczytania pod tym linkiem: http://independenttrader.pl/233,rzut_okiem_na_rynek_nieruchomosci.html

! Odpowiedz
10 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 6 ~uff

Chevron i ich metody wydobycia gazu łupkowego to masakra dla środowiska, dobrze że sobie idą:

http://wyborcza.pl/1,76842,14140789,W_Zurawlowie_nie_chca_lupkow_i_Chevronu__Protestuja.html

http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3497925,po-399-dniach-protestow-chevron-opuszcza-zurawlow-chce-szukac-lupkow-w-gm-susiec, id,t.html?cookie=1

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~ojom

No proszę, a już wprowadzili pod tę bańkę podatki od kopalin. Bańka pęka, a polskie górnictwo ledwie zipie. O co chodzi?

! Odpowiedz
21 13 ~jarek

chcialo sie sankcji i putina na kolanach , no i prosze kto mieczem wojuje ten od miecza ginie .(brak oplacalnosci z powodu niskich cen gazu i ropy) iSuuuuper.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~Szpok

W bankier,peel dwa miesiace temu czytalem ze ropa wydobywana z lupkow ponizej $ 82 za barylke jest nieoplacalna. Dzisiaj w onecie czytam ze gaz drozeje a, w bankier tanieje.
Prawda jest taka ze wydobywanie gazu i ropy metada szczelinowa jest nieoplacalne-dzisiaj.

! Odpowiedz
6 11 ~12345674

Andrzej Szczesniak ekspert Bankier.pl ? Czy wy sie z malym na glowy pozamienialiscie? Ten Leszcz Barowy jes cienszy niz Polsilver jesli wiecie co to gimbusy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil