Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce

Amerykański koncern Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce - podał w sobotę Reuters. Agencja komentuje, że wbrew oczekiwaniom sektorowi temu nie udało się przekształcić rynku dostaw energii w regionie.

Chevron wycofuje się z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce (fot. Reuters / FORUM)

Chevron w największym zakresie z koncernów zachodnich zaangażował się w Europie Wschodniej - pisze NYT. Oprócz odwiertów próbnych w Polsce i Rumunii podpisał też umowy z Ukraina i Litwą.

Polski oddział tej drugiej co do wielkości firmy paliwowej w USA postanowił zakończyć poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, gdyż kraj nie jest konkurencyjny w porównaniu do innych państw, w których działa firma - napisano w komunikacie Chevronu.

Koncern podał też, że nadal rozważa wyniki uzyskane z odwiertów w Rumunii. Firma wycofała się już z Litwy i choć nadal utrzymuje swoje biuro na Ukrainie, jakiekolwiek działania tam są w impasie.

Jak pisze NYT, "wycofanie się Chevronu z Polski odzwierciedla presję wywieraną na wszystkie firmy naftowe, by ograniczyły wydatki po niedawnym spadku cen ropy o 60 proc. Ale w Europie zabiegi Chevronu pokrzyżowały trudne warunki geologiczne i sztywna opozycja społeczeństwa motywowana racjami ekologicznymi".

Gazeta w tym kontekście dodaje, że wydobycie gazu i ropy z łupków często wymaga kontrowersyjnej techniki szczelinowania hydraulicznego, czyli wtryskiwania pod bardzo dużym ciśnieniem mieszanki wody, piasku i środków chemicznych do odwiertów poziomych. Obrońcy środowiska naturalnego obawiają się, że może ono stwarzać ryzyko dla gleby, wód gruntowych i zdrowia ludzkiego.

W ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Z Polski wycofał się m.in. Exxon, Total i Marathon. Według NYT Chevron jest ostatnią firmą, która wycofała się z Polski.

NYT pisze, że w Polsce wykonano 68 odwiertów, ale żaden według dyrektora polskiego Państwowego Instytutu Geologicznego Grzegorza Pieńkowskiego nie posłużył do celów produkcyjnych.

NYT powołuje się na wywiad z Pieńkowskim, który wskazał na bardzo trudne warunki geologiczne w Polsce: "Inaczej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie formacje łupków są kruche i z łatwością poddają się szczelinowaniu w związku z dużą zawartością węglanu wapnia, polskie łupki są plastyczne i bardzo trudne do szczelinowania. Ponadto część [polskich]struktur łupkowych zawiera materiał gliniasty, który pęcznieje w kontakcie z wodą, zatykając przepływ [gazu]".

Pieńkowski zauważył przy tym - notuje gazeta, że "odwierty wywiercone w Polsce jak dotąd to zaledwie ułamek odwiertów wykonanych w Stanach Zjednoczonych".

Dyrektor Instytutu Geologicznego skonkludował - pisze NYT, że "w najlepszym razie Polska może mieć nieco +odosobnionych+ obszarów wydobycia niż jeden duży pas łupków, na co początkowo była nadzieja". W rezultacie "przemysł dostał +przykrą nauczkę, która kosztowała masę pieniędzy+". (PAP)

kfk/jhp/ son/aszw/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ketchup

typowo Polskie by było wtedy zagranie gdyby sprzedali prawa do wydobycia a okazało by się że nie ma czego wydobywać hehe

! Odpowiedz
0 0 ~Andrzej

taka Nauka - bo czym skorupka za młodu nasiąknie... http://www.almoc.pl/img.php?id=2696

! Odpowiedz
0 0 ~bankier

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 2 ~Leszek

Bardzo dobrze ze zapadla taka wlasnie decyzja.
W dobie technologi odnawialnych i pozyskiwania energi nie jest juz koniecznoscia zatruwanie naszej planety.
Polska musi sie nastawic na technologiczne myslenie z uszanowaniem ekologicznej strony naszej egzystencji . W taki sposob szybciej bedziemy sie liczyc na swiecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~pawelppn

widzieliscie film "Kraj gazem plynacy" - o USA gdzie taka technologia jest powszechna. Polecam - tez sie ucieszycie ze sie wynosza.

! Odpowiedz
4 1 ~Asia

Przeciez tego gazu nigdy tam nie bylo ;) A wy wierzyliscie :D

! Odpowiedz
3 2 ~-edx

POlacy byli i sa latwowierni!!!

! Odpowiedz
6 4 ~marabut1

Bardzo dobrze ze sie wycofali, zdrowiej dla Polski
Te chemikalia ktore wtryskuja pod cisnieniem do ziemi zanieczyszczaja wode gruntowa a ludzie pozniej to pija. Firma zrobi wielkie pieniadze na gazie i ropie a pozniej zostawi martwy teren ktory juz nie nadaje sie dla ludzi na zamieszkanie. W USA juz maja efekty tego typu wydobycia jak trzesienia ziemi i woda w kranie ktora sie zapala od zapalki. Jest bardzo dziwne , ze takie firmy sa gotowe wydac miliony na wiercenia ale sa oporne w inwestowanie tych pieniedzy w czysta energie jaka daje slonce i wiatr. Wlasciciele i szefowie tych firm nie musza sie martwic o zanieczysczenie srodowiska bo ich stac mieszkac w czystych rejonach swiata, to zwykly zjadacz chleba zostaje pozniej z tym calym g....nem. Dlatego zeby przekonac ludzi , ze trzeba wiercic straszy sie ich ciagle brakami gazu i ropy. Spekulacje na gieldzie podnosza ceny i wszyscy zaczynaja wierzyc ze brakuje surowca i wrecz sami domagaja sie wiercenia. Zastanowcie sie czy chcecie zamienic swaja piekna ziemie w martwa chemicznie zanieczyszczona pustynie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 ~AndriejPierdzicienko

I krzyżyk na drogę. Zatruwajcie glebę i wodę gdzie indziej...

! Odpowiedz
4 9 mzawadzki64

Wcale się nie dziwie, że kolejny koncern wycofuje z Polski. Przy wydobyciu gazu łupkowego w Polsce, trzeba spotkać się z taką biurokracją, że się wszystkiego odechciewa. Powinni to zmienić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil