Kto nas zmusi do płacenia abonamentu RTV

Ponad 3 mln abonentów zalega z płatnością za abonament. Ci, którzy mimo wezwań nie zapłacą tego parapodatku, trafią na listę dłużników KRD. Czy w przyszłym roku firmy energetyczne i urzędy skarbowe pomogą Poczcie Polskiej egzekwować opłatę abonamentową?

Czołowe tytuły prasowe donoszą: „nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pracuje nad nowelizacją ustawy medialnej, zgodnie z którą abonament za publiczne media ściągałyby firmy energetyczne” oraz „według KRRiT urzędy skarbowe powinny odgrywać większą rolę w egzekucji zaległego abonamentu za radio i telewizję”. Postanowiliśmy sprawdzić te doniesienia u źródła.

2,07 miliarda złotych zaległości

W Polsce zarejestrowane odbiorniki posiada 6.882.875 abonentów, z tego:
• 6.711.842 to gospodarstwa domowe
• 171.033 to podmioty gospodarki narodowej

Abonentów zwolnionych z opłat jest ponad 2,5 mln, a tylko niecałe 1,28 mln wnosi opłaty terminowo. Oznacza to, że ponad 3 mln abonentów zalega z płatnościami opłat abonamentowych na kwotę ok. 2,07 miliarda złotych.

Kto kontroluje, czy płacimy abonament

Zadania w zakresie pobierania i kontroli opłacania abonamentu należą obecnie do Poczty Polskiej. - Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych przeprowadzane są sukcesywnie na terenie całej Polski przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej. W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika – wyjaśnia nam Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.


Osoby mieszkające we wspólnym gospodarstwie domowym wnoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od liczby posiadanych i używanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Natomiast firmy mają obowiązek rejestracji wszystkich posiadanych i używanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz wnoszenia opłat abonamentowych za każdy odbiornik.


Jeżeli abonent nie uiści opłaty, wysyłane są do niego upomnienia obejmujące okres i kwotę zadłużenia. W przypadku dalszego nieuregulowania zadłużenia przez abonenta egzekwowanie zadłużenia następuje na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do właściwego Urzędu Skarbowego.

Za zaległy abonament trafisz do rejestru dłużników

W lipcu KRRiT, chcąc bardziej zdyscyplinować abonentów, podpisała umowę z Pocztą Polską, na mocy której do 150 losowo wybranych dłużników Poczta miała wysłać upomnienia z informacją, że w przypadku niezapłacenia długu abonent zostanie wpisany do rejestru dłużników. - Obecnie jesteśmy na etapie końcowym negocjowania kolejnej umowy obejmującej 1500 dłużników – potwierdza Katarzyna Twardowska rzeczniczka KRRiT.

Zgodnie z procedurą KRD po wysłaniu zawiadomienia do dłużnika musi minąć co najmniej 30 dni, aby jego dane trafiły do rejestru. Zatem, jeżeli Poczta Polska przesłała już zawiadomienie o zamiarze wpisania dłużników do KRD, pierwsze wpisy pojawią się za około miesiąc. Osoby, które trafią do rejestru, mogą mieć w przyszłości problem z zaciągnięciem kredytu bankowego.

- Dopisanie dłużnika jest prawem, a nie obowiązkiem wierzyciela. To on decyduje, czy jest to zasadne, czy nie. My ze swej strony tego nie oceniamy. Zostaliśmy powołani do tego, aby pomagać wierzycielom odzyskiwać należności i to robimy – komentuje Karolina Gazda-Wojszwiłło z Krajowego Rejestru Długów.

Co nas czeka w przyszłości?

Na pytanie o plany w związku z większą rolą urzędów skarbowych i firm energetycznych w procesie ściągania abonamentu KRRiT odpowiada, że pracuje nad rozwiązaniami poprawiającymi ściągalność abonamentu, ale dopiero po zakończeniu trwających obecnie prac będzie można mówić o szczegółach. Rzeczniczka KRRiT jednocześnie podkreśla, że Rada nie pracuje na wariantem, w którym opłata abonamentowa byłaby pobierana razem z prądem.

Z kolei poproszona o sprostowanie wiadomości na ten temat pojawiających się w mediach Katarzyna Twardowska odpowiada - Udzieliłam Pani odpowiedzi i na razie nie mam nic do dodania. Nie ma więc pewności, że KRRiT jednak nie zrobi nam niedługo nieprzyjemnej niespodzianki.

Zdanie abonentów się nie liczy

Po opublikowaniu przez nas artykułu Czy skarbówka będzie ścigać za niepłacenie abonamentu RTV? na forum Bankier.pl rozgorzała dyskusja na temat sensowności płacenia abonamentu. Zdecydowanie przeważają w niej głosy przeciwników tego parapodatku.

„Abonament to bzdura. W takim razie proponuję wprowadzić też abonament za posiadanie pralki, abonament za posiadanie zmywarki, za każdego laptopa w domu po 20 zł, abonament za konsole do gier i za kolumny głośnikowe” pisze użytkownik o nicku ~yry. Inny użytkownik dodaje: „Brak ambitnych programów, mnóstwo seriali, propaganda... TVP może się utrzymywać z reklam, a nie żądać od nas pieniędzy. Uważam, że jest to złodziejstwo.”

Są też i tacy, którzy uważają, że abonament płacić należy. ~Jola: „Jestem za tym, żeby skarbówka od wszystkich osób przy rozliczaniu PIT za 2011 rok dodała rubrykę Abonament RTV i wszyscy powinni się rozliczać, a nie jak w tej chwili płacą tylko uczciwi”.

Potwierdzają się niestety doniesienia Poczty Polskiej na temat przeprowadzanych przez nich kontroli, ~piotr678 pisze: „dostałem dzisiaj upomnienie z poczty, straszą mnie egzekucją, mam 1600 zł zaległości”. Jeszcze gorszą sytuację przedstawia użytkownik ~okruszka: „Wczoraj mojej mamie zablokowali konta w banku - firmowe i osobiste. Skarbówka weszła na konta z powodu niepłacenia abonamentu – zaległość 1500 zł. Nic nie można zrobić, trzeba zapłacić, nie można się nawet nigdzie odwołać, a konto odblokują po długim procesie”.

Cios poniżej pasa?

Od kilku dni Telewizja Polska między reklamą podpasek a reklamą środka na wzdęcia spamuje nas spotami, w których słynni ludzie zachęcają do płacenia abonamentu. I tak Apoloniusz Tajner namawia nas, abyśmy uiścili tę opłatę za „piękno skoków Małysza”, które mogliśmy oglądać dzięki TVP. Z kolei Włodzimierz Szaranowicz grozi, że nie obejrzymy meczy na EURO 2012, jeżeli nie będzie pieniędzy za abonament.

Telewizja stawia jednak na polskie seriale, w którym występują ciągle ci sami aktorzy, a ich fabuły są coraz bardziej zbieżne. Co gorsza, władze KRRiT już zapowiedziały, że z ramówki TVP1 i TVP2 znikają wszystkie wydania Wiadomości i Panoramy, zostają tylko główne wydania wieczorne (a to przecież głównie serwisy informacyjne ogląda większość widzów TP). Powodem cięć są gospodarstwa domowe i firmy, które nie płacą abonamentów.

Z tego też powodu można oczekiwać, że w przyszłym roku KRRiT zaskoczy nas ciekawymi, nowymi rozwiązaniami dotyczącymi pobierania, jak i metody ściągania zaległych opłat abonamentowych. Wystarczy tylko trochę poczekać.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Lubdam

Dla mnie abonament to głupota. I nikt mnie nie przekona że to potrzebne. Telewizji nie oglądam od 10 lat. A samo urządzenie służy za monitor o komputera. I więc gdzie logika abonamentu. Poza tym KRRiT powinna być rozwiązana z prostego powodu, brać kasę i wydawać każdy debil potrafi. Nie rozumiem dlaczego za korzystanie z urządzenia kupionego za Własne ciężko zarobione pieniądze mam dodatkowo płacić. Gdyby ta w/w rada dawała TV za darmoche to abonament byłby sensowny

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~kris

Tak powinno być bez reklam a nie wiadomości potem reklama po reklamie pogoda i znów przerwa na reklame i co święta kevin sam w domu

! Odpowiedz
1 6 ~normalny_człowiek

Telewizja Publiczna to taka Grecja, wydaje wiecej niż ma, wydaje nie swoje pieniądze, nikogo nie pyta co ma pokazywać, osobiście telewizor słuzy mi do oglądania YouTube, jak coś jest nierentowne to sie to zamyka, kopalnie i stocznie potrafili zamknąc to niech i TVP zamkną, inne telewizje bez abonamentu jakos sobie radzą, w dupie mam TVP i ich pomysły na oglądalność, niech sobie sami ogladają i kręca te bzdety w swoich garażach a nie zmuszaja mnie do płacenia za coś czego nie chce oglądać. Jak chcę bułke to ją sobie kupuję, a jak jej nie chce to nikt mnie do tego zmuszac nie będzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~uta05

NIECH SKOŃCZĄ NADAWAĆ REKLAMY , WTEDY MOŻEMY POMYŚLEĆ O PŁACENIU ABONAMENTU , KIEDYŚ NIE BYŁO REKLAM I TELEWIZJA EGZYSTOWAŁA ....

! Odpowiedz
1 7 ~ANDRZEJ

NIE MA OBOWIĄZKU PŁACENIA ABONAMENTU BO NIE MA USTAWY JA PŁACE I ŻAŁUJE ALE PRZESTANE BO ZA REKLAMY PŁACIĆ NIE MAM ZAMIARU JESZCZE ZA TAKIE REKLAMY PRZY JEDZENIU O PROTEZACH O DUPIE UBIKACJACH PO PROSTU WSTRĘTNE JEŻELI TELEWIZJA UTRZYMUJE SIĘ Z REKLAM TO PO CHOLERĘ IM ABONAMENT PŁACE KABLÓWKĘ I SPOKO KAŻDĄ SPRAWE WYGRAM W SĄDZIE ROZMAWIAŁEM Z ADWOKATEM ZATRUDNIONYM W FIRMIE TELEWIZYJNEJ I NIE MA PODSTAW DO ŚCIĄGANIA ABONAMENTU.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~emeryt

piszecie ...piszecie a jak dostaniecie wezwanie to i tak zapłacicie

! Odpowiedz
2 1 ~OKI

TVP.SA Poczta Polska SA. Jak wynika z nazw przedstawione dwie spółki prowadzo taką samą działalnosc gospodarczą działają na postawie kodeksu handlowego,jak to jest że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, dla jednej z nich ustala i zapewnia przychody , jak podaje KRRiT Nie jest w posiadaniu listy płatników abonametow, posiada ją Poczta Polska, która przesyła na utworzone konto bankowe dla KRRiT sciagnietą opłate ile przesle Poczta to jej tajemnica?.Jak rozumiem Urzedy Skarbowe, z przychodów firm dokonuje rozliczen , dla TVP SA przychody sciąga. inne SA też by tak chciały. Jeżeli opłata abonamentowa , jest formą podatku to rozumiem że wpływa do budżetu Panstwa a nie do prywatnej Spółki Akcyjnej. Jest Ustawa OK, oplate ustala KRRiT Ok Jest to forma podatku Ok,,, wpływ musi trafić do budżetu, ... Panstwo NIE MOŻE FINASOWAĆ SA. Łamie Prawo i OK

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~wkurzona odpowiada ~OKI

I co z tego ,ze Państwo łamie prawo - my szaraczki i tak nie mamy nic do gadania .Wejdą na konto ,ściągną / ukradną/ część mojej emerytury i jakie ja mam atuty żeby się temu przeciwstawić . 40lat pracy - / w tym do dnia dzisiejszego nie wypłacono mi pensji z likwidowanego zakładu - kolejne okradanie mnie / - mam dość tych złodzieji .Tylko ciągle nurtuje mnie jedno pytanie - dlaczego śćiąga się abonament od ludzi starszych ? Niech mi ktoś wytłumaczy - czy ja jestem innym obywatelem niż obecnie młodzi ludzie , którzy kupując telewizor ,radio itp - nawet nie mają zielonego pojęcia co to jest abonament RTV.i nikt ich nie ściga za niepłacenie tego przeżytku PRL. .Od lat nasze ekipy rządzące nie mogą rozwiązać problemu abonamentu - właściwie po co mają rozwiązywać - okradanie staruszków to prosta i łatwa sprawa. Okrada się emerytów na " wnuczka " to i na abonament można - w imię prawa - tylko jakiego prawa pytam????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~ANDRZEJ odpowiada ~wkurzona

NIE MOŻEMY SIĘ DAĆ ABONAMENT I DŁUGI BANKOWE SPRZEDAJĄ FIRMOM WINDYKACYJNYM A CI NASTRASZAJĄ GOGUSIAMI W SKÓRACH W BMW BES KARNIE ALE JEST NA TO PRAWO ŻADNE DÓBKI W SKURACH WAS NE WYSTRASZĄ .

! Odpowiedz
0 8 ~Polka

Czy nasze państwo tylko umie ściągać haracze? Przecież to co pokazuje polska telewizja to woła o pomstę do nieba i za co to płacić. Mało jeszcze zarabiają w telewizji? Niech odadzą część swoich zarobków z miesięcznych poborów to telewizja się utrzyma. Poza tym te okropne reklamy, na ktore jak patrzę to się niedobrze robi. Zgarniają z tego tyle pieniędzy i mają czelność upominać się od ludzi, którzy harują za marne 2000 tys. albo mniej. Powinni zamknąć to dziadostwo (całą tą telewizję) i będzie spokój.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl