REKLAMA

KNF zablokuje screen scraping

2014-08-16 05:03
publikacja
2014-08-16 05:03
fot. Comstock / Thinkstock / Thinkstock

Komisja Nadzoru Finansowego zablokowała stosowanie screen scrapingu, jednej z innowacyjnych usług bankowych - informuje "Gazeta Wyborcza".

To nowinka, którą w różnej skali wykorzystują już trzy banki: mBank, Alior oraz Idea Bank. Polega ona na automatycznym zasysaniu danych klienta z kont w innych bankach, np. w celu zbadania zdolności kredytowej. Operację przeprowadza specjalny "robak", czyli program komputerowy odpowiedzialny za ściąganie danych i ich sprowadzenie do wspólnego mianownika. Aby automat mógł zassać dane, klient musi mu podać loginy i hasła do swoich kont bankowych.

Jednak KNF wydała zalecenie, by z racji zagrożenia bezpieczeństwa bankowości elektronicznej nie stosować tej nowinki. (PAP)

sto/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~KP
Screenscraping od lat funkcjonuje na innych rynkach. Liderzy branży tacy jak www.yodlee.com obsługują większość Banków w US i UK. Ale screenscraping to dość prymitywna metoda. Może warto aby Banki zastanowiły się nad wystawianiem API nie tylko dla Klientów korpo?
~Maciej
Maciej: Klient absolutnie nie podaje żadnych haseł i loginów.Sam brałem w ten sposób kredyt.Doradca odwraca monitor w moją stronę i sam wpisuję login i hasło następnie klikam sam dalej więc nawet doradca nie widzi loginu.A po wyjściu z banku zmieniłem hasło i po problemie :)
~kacha
a na tym kompie był sobie program, który zczytuje dane klawiatury. Zanim wróciłeś do domu mogłeś mieć konto już czyste
~DoDo odpowiada ~kacha
Ahha... Bo w bankach mają takie programy bo wcale nikt tego nie sprawdza i nie kontroluje. A banki chcą kraść kasę z naszych kont bo mało zarabiają. Proszę was nie piszcie bzdur bo ktoś w to uwierzy i będzie marnował swoje pieniądze w skarpetce bo wszędzie czają się złodzieje... Pff... Najlepiej to nic nie róbmy Ahha... Bo w bankach mają takie programy bo wcale nikt tego nie sprawdza i nie kontroluje. A banki chcą kraść kasę z naszych kont bo mało zarabiają. Proszę was nie piszcie bzdur bo ktoś w to uwierzy i będzie marnował swoje pieniądze w skarpetce bo wszędzie czają się złodzieje... Pff... Najlepiej to nic nie róbmy w sprawie bankowości i zostańmy w wiekach ciemnych.
~Term
Tylko jest jedna kwestia nie podajesz loginu i hasła innemu bankowi ..... sam wpisujesz to na stronie internetowej. Tak jak płacisz przez PayU to też przekierowuje Cię na stronę banku i wpisujesz login i hasło
~Wiedząca
A gdy korzysta się z bankomatu innego banku niż swój też podaje się dane i informacja (o stanie konta) leci dalej. Po co bank miałby szkodzić klientowi? Ja tu widzę tylko ułatwienie.
~Dorota
KNF powinna zabronić a nie wydać zalecenie! Banki nie powinny stosować robaków i innych metod "hakerskich". Skoro wydruki z systemów bankowości elektronicznej nie wymagają podpisu to dlaczego inne banki nie mogą się na nich opierać?
~JaJan
"hakerskich"?! W jakich czasach żyjemy? Dane klienta są chronione. Wątpię aby tak działalność zbierała jakieś większe informacje o nas. Z tego co wyczytałem i wypytałem tu podobno chodzi o obrót. Z drugiej strony mi osobiście wygodniej było by załatwić to w szybki sposób. Ale to moja opinia. "hakerskich"?! W jakich czasach żyjemy? Dane klienta są chronione. Wątpię aby tak działalność zbierała jakieś większe informacje o nas. Z tego co wyczytałem i wypytałem tu podobno chodzi o obrót. Z drugiej strony mi osobiście wygodniej było by załatwić to w szybki sposób. Ale to moja opinia. Pozdrawiam.
~Zkąta
Nie ma żadnych dat. Gdybanie to jest jak na razie. Na zachodzie działa coś takiego i wszyscy są zadowoleni a u nas chcą tylko utrudniać nam dostęp do kredytów. Niech się KNF wypowie!
~aaa
Sorry ale jeśli klient ujawni swoje dane do konta innemu bankowi, traci tym samym prawo do wszelkich reklamacji.Więc jest to totalna głupota.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki