Prezydent Iranu Masud Pezeszkian zapowiedział w sobotnim wystąpieniu telewizyjnym, że Iran przezwycięży trudności, spowodowane ponownym nałożeniem sankcji w mechanizmie "snapback". Wcześniej Rada Bezpieczeństwa ONZ wypowiedziała się przeciwko trwałemu zniesieniu sankcji.


- Nie mogą nas powstrzymać. Mogą zaatakować nasz Natanz lub Fordow (instalacje nuklearne zbombardowane w czerwcu - PAP), ale nie zdają sobie sprawy, że to ludzie zbudowali i odbudują Natanz – powiedział Pezeszkian.
- Nigdy nie poddamy się wygórowanym żądaniom, ponieważ mamy siłę, by zmienić sytuację – stwierdził prezydent Iranu.
Decyzja Rady Bezpieczeństwa zapadła w piątek po tym, gdy Wielka Brytania, Francja i Niemcy rozpoczęły proces ponownego nałożenia sankcji. Oskarżyły Teheran o nieprzestrzeganie porozumienia z 2015 roku zawartego z mocarstwami światowymi, którego celem było uniemożliwienie Iranowi zbudowania broni jądrowej. Iran nieodmienni zaprzecza, jakoby do tego zmierzał, jednak wzbogacał uran do poziomu kilkukrotnie przekraczającego jakiekolwiek cywilne zastosowania, a bliskiego potrzebom militarnym.
Proces ponownego uruchomienia sankcji spowodowałby powrót do dawnych ograniczeń ONZ nałożonych na Iran, chyba że w ciągu około tygodnia zostałoby osiągnięte wstępne porozumienie między Teheranem a kluczowymi mocarstwami europejskimi.
Odmrożenie sankcji oznaczałoby ponowne nałożenie embarga na broń, zakaz wzbogacania i przetwarzania uranu, zakaz działań z użyciem pocisków balistycznych zdolnych do przenoszenia broni jądrowej, globalne zamrożenie aktywów osób i podmiotów z Iranu oraz zakazy podróżowania - przypomniała agencja Reutera.
Irański deputowany Mohsen Zanganeh oświadczył w wywiadzie dla państwowej telewizji, że w czwartek wieczorem Teheran przeprowadził udany test bezpieczeństwa rakiety międzykontynentalnej. - Dwie noce temu przeprowadziliśmy test jednego z najnowocześniejszych pocisków rakietowych w kraju, który do tej pory nie był testowany, i zakończył się sukcesem - powiedział.
Pojawiły się również wypowiedzi grożące wycofaniem się Teheranu z porozumienia z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), a nawet z Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) – przekazał portal Iran International. (PAP)
os/ mal/

























































