Interwencja Bankier.pl: jestem pracownikiem Amber Gold, co mnie teraz czeka?

Stało się to, czego każdy śledzący losy Amber Gold się spodziewał: spółka rozpoczęła proces likwidacji. W związku z tym poinformowała ona swoich klientów, że wypowie wszystkie obowiązujące umowy. Klienci są wściekli i już szykują pozew zbiorowy. A co z pracownikami feralnej firmy?

Amber Gold
Źródło: Bankier.pl

Do redakcji Bankier.pl zadzwonił pracownik Amber Gold (dane do wiadomości redakcji). Z jego informacji wynika, że od kilku miesięcy pracownicy nie dostają pieniędzy za nadgodziny i delegacje, a same pensje pracowników pracujących w obsłudze klienta wynosiły 1800 zł brutto. Dodatkowo o likwidacji firmy dowiedzieli się za pomocą SMS-ów, które otrzymali od swoich przełożonych. Była w nich także informacja o tym, że póki co powinni pozostać w domach, ale ich umowy o pracę dalej obowiązują.

Pracownicy zaczęli dzwonić do swoich przełożonych, jednak z nikim nie udało im się skontaktować.

 „Witam, Szanowni Panstwo, z dniem dzisiejszym AG podjela decyzji i likwidacji SP. Z o.o. Proces likwidacji jest rozłożony w czasie. W związku z tym wszystkie umowy o prace dalej obowiazuja”

(treść SMS-a wysłanego do pracowników Amber Gold, pisownia oryginalna)

Pracownik Amber Gold, który do nas zadzwonił jest zdezorientowany i nie wie, co ma teraz zrobić, czego może się spodziewać i czy może teraz złożyć wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem wszystkich dodatków i należnych mu pieniędzy?

Umowy o pracę zachowują ważność

W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że podjęcie decyzji o likwidacji firmy nie powoduje automatycznego rozwiązania umów o pracę ani też nie może być traktowane jako złożenie pracownikom wypowiedzeń przez pracodawcę.

Amber Gold » Amber Gold kończy działalność
Pracownicy Amber Gold powinni się jednak liczyć z tym, że wkrótce stracą oni pracę. Przepisy Kodeksu Pracy mówią, że w takim wypadku okres 3-miesięcznego wypowiedzenia może zostać skrócony do 1 miesiąca. - W takiej sytuacji pracownikowi należy się jednak odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za tę część okresu wypowiedzenia, o którą zostało ono skrócone. Dodatkowo ustawodawca przewidział że, czas o który skrócono okres wypowiedzenia, wlicza się do okresu zatrudnienia – wyjaśnia Grzegorz Gołębiewski, radca prawny w kancelarii prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto w Warszawie.

Jeżeli z kolei Amber Gold zastosuje tzw. zwolnienie grupowe, wówczas wymagane są negocjacje ze związkami zawodowymi lub, jeśli ich nie ma, z przedstawicielami pracowników. - Poza tym, pracodawca może rozwiązać z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia wszystkie umowy o pracę na czas określony, nawet jeśli nie zawierały one klauzuli przewidującej takie wcześniejsze rozwiązanie. Dodatkowo zwolnienie grupowe nakłada na pracodawcę obowiązek wypłacenia zwalnianym pracownikom odpraw w wysokości zależnej od stażu pracy i wynoszących od równowartości 1-miesięcznego wynagrodzenia do 3-miesięcznego wynagrodzenia – dodaje nasz ekspert .

Ile pieniędzy należy się pracownikowi

Pracownikowi, jeżeli jest gotowy do świadczenia pracy, lecz z przyczyn dotyczących pracodawcy jest to niemożliwe, przysługuje za ten okres 60% wynagrodzenia. Nigdy jednak nie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Amber Gold dodatkowo zalega pracownikom z wypłatą świadczeń im należnych, takich jak chociażby wynagrodzenie za nadgodziny. Pracownikom przysługuje więc prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, powołując się na ciężkie naruszenie przez pracodawcę jego obowiązków.

 »Będzie pozew zbiorowy przeciw Amber Gold 

- Może też wypowiedzieć umowę o pracę i nie musi przy tym wskazywać żadnego powodu. Pracownik nie traci wówczas uprawnienia do dotychczas należnego wynagrodzenia - rozwiązanie przez niego umowy nie oznacza, że zrzeka on się roszczeń wobec pracodawcy. Co więcej, pracownik, który rozwiązał umowę o pracę w tzw. „trybie natychmiastowym”, może od pracodawcy dochodzić odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia – mówi Grzegorz Gołębiewski.

Czy pracownicy odzyskają to, co im się należy?

Amber Gold » Wróżbici radzą: rzuć klątwę na Amber Gold
Niestety to, czy pracownikom Amber Gold uda się odzyskać należne im pieniądze, to zupełnie inna kwestia. W teorii ich roszczenia powinny zostać zaspokojone przez pracodawcę w toku postępowania likwidacyjnego. Ponieważ jednak u podłoża likwidacji pracodawcy leżą często jego problemy finansowe, odzyskanie należnych kwot bezpośrednio od pracodawcy może w praktyce okazać się niemożliwe.

- W takim przypadku z pomocą pracownikom może przyjść Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, utrzymywany w części ze składek płaconych przez pracodawców. -  Niestety, nie zawsze pracownik może liczyć na odzyskanie pełnej kwoty. Co do zasady Fundusz zaspakaja roszczenia za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające datę niewypłacalności pracodawcy (ewentualnie rozwiązania stosunku pracy) i dodatkowo wysokość wypłat została przez ustawodawcę ograniczona kwotowo – podkreśla nasz ekspert.

Wypłaty dokonywane są na wniosek pracownika, choć z wnioskiem takim może wystąpić też sam pracodawca. Dodatkowo pracownik może wnioskować o wypłacenie mu zaliczki na poczet niezaspokojonych roszczeń w wysokości nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Tu przeczytasz cały komentarz radcy prawnego Grzegorza Gołębiewskiego.

Komentuje Michał Olesiak, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach

Pracownicy nie mogą rozwiązać umowy o pracę z dnia na dzień

W przypadku ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy, w praktyce ustaje ochrona pracowników przed zwolnieniem. Wypowiedzenia mogą otrzymać np. pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim, kobiety w ciąży, pracownicy w trakcie urlopu macierzyńskiego.

Pomimo rozpoczęcia likwidacji pracodawcy, pracownicy nie mogą rozwiązać umowy o pracę z dnia na dzień – nadal obowiązują ich okresy wypowiedzenia wynikające z zawartych umów. Wyjątkowo natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę będzie dopuszczalne, jeśli pracodawca ciężko naruszy swoje podstawowe obowiązki, np. nie wypłaci wynagrodzenia lub będzie je wypłacał z opóźnieniem.

Jeśli pracodawca nie będzie zapewniał pracy zatrudnionym, to mogą oni podpisywać umowy o pracę z nowymi pracodawcami. Nie ma bowiem zakazu świadczenia pracy w kilku firmach jednocześnie... więcej

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~kokos

przedstawiam ofertę numerów ksiąg wieczystych: ambergold.parabanki.info/viewtopic.php?f=9&t=443

! Odpowiedz
1 0 ~lol

i tak mu nic nie zrobią sąd wyda wyrok ,komornik umorzy sprawę, a prokurator uzna mała szkodliwość czynu i sprawa umorzona ,tak jak zrobiono ze mną ,oszust ma się bardzo dobrze ,a winien jestem ja bo chcę odzyskać swoje pieniądze

! Odpowiedz
1 0 ~piter

to bylo do przewidzenia odwrócił uwage kupujac zrujnowaną posiadlosc w rusocinie a tu teraz likwidacja firmy

! Odpowiedz
0 1 ~foxi

Ludzie ! Ten Plichta wykręcił niezły numer !
Lepszy od PETROLA, ELEKTRIMU czy BIOTONU... Jeżeli rzeczywiście skręcił
50 milionów i to w ciągu 3 lat - no to niezły sukces !
Cudu nie będzie, to cwany gość, już opala się gdzieś na Bahamach
i śmieje się ! Tu w EU czeka go los Grobelnego !
On dobrze o tym wie !
Ciekawe tylko czy obdarowany kościół odda co kradzione ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~win

Tyle jest gadki i biadolenia o Amber Gold,a ja mam tylko jedno pytanie-Dlaczego Glowny winowajca,skazany prawomocnymi wyrokami za oszustwa ( trzy wyroki w zawieszeniu!!!!-to jak TO do diaska dziala?,po to jest w zawieszeniu ze gdy kolejny raz zrobi przekret to powinien byc wyrok odwieszony-jest TAK czy NIE???)jeszcze nie siedzi w pierdlu?

! Odpowiedz
0 1 ~spokio

tusk i tak ostrany po pachy ale te mende z po to gnojstwo z wy zsdzej półki

! Odpowiedz
1 0 ~Czlowiek

W pierwszej kolejności naciągali Klientów bo się nie chce uczciwie pracować, a następnie po sięgają po środki z Świadczeń Gwarantowanych czyli Społecznych.
Moja Żona zastanawiała się czy przyjąć ofertę kuszona wyższym wynagrodzenie, niż na obecnym stanowisku.
Lecz po wstępnej rozmowie, stwierdziła, iż to ... nie może być prawda.
Niechaj do prezesa P. się zgłoszą o należności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~za kratki ich

Nie ma co żałować pracowników!!!! sami namawiali innych do tego by wpłacali kase oszustowi!!Powinni zostać oskarżeni o współudział i namawianie innych!@! Pewnie teraz robią w gacie ze im sie ludzie do tyłka dobiorą wiec zgrywają jeszcze się na ofiary!!
Ludzie nie dostają pieniędzy za uczciwa prace!! A tutaj oszuści się żalą jacy to oni pokrzywdzeni to tak jak drobny złodziejaszek się żalił portalowi ze nie dostał udziału w zyskach od swojego szefa mafii .To SIĘ PYTAM DLACZEGO TO NIBY PRACOWNICY MAJA DOSTAĆ JAKIEKOLWIEK PIENIĄDZE!!Zali CO ZA TO ZE OSZUKIWALI LUDZI I NAMAWIALI ICH DO TEGO BY WPŁACALI OSZCZĘDNOŚCI NA AG!!
Od kiedy to za oszustwa wypłaca się pensje!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~elza86

Amber Gold prezes do wiezięnia za oszukanie ludzi

Polecam http://tracking.novem.pl/z/11664/CD12534

! Odpowiedz
0 1 ~Investor

Głosujcie dalej na POpychadła szatana "Aby wszystkim złodziejom i bandytom zyło sie lepiej"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne