REKLAMA
BADANIE

Węgierska inflacja z nowym rekordem. Już ponad 21%

Krzysztof Kolany2022-11-09 09:29główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-11-09 09:29

Węgierski urząd statystyczny właśnie zaraportował, że inflacja CPI przekroczyła 21%.  Prawdopodobnie niedługo podobne odczyty inflacyjne zobaczymy także w Polsce.

Węgierska inflacja z nowym rekordem. Już ponad 21%
Węgierska inflacja z nowym rekordem. Już ponad 21%
fot. LostintheCity / / Shutterstock

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w październiku były o 21,1% wyższe niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego – podał węgierski Centralny Urząd Statystyczny (KSH). To rezultat zasadniczo zbieżny z oczekiwanymi przez ekonomistów 21% oraz wyższy od 20,1% odnotowanych we wrześniu.

To także najwyższy odczyt inflacji CPI na Węgrzech od 1997 roku, a więc od ćwierć wieku. W ten sposób węgierska inflacja przebiła wyniki odnotowane w Polsce (17,9%) oraz prawdopodobnie przewyższy odczyt dla Czech, gdzie oczekuje się 17,9% wobec 18% we wrześniu. Warto przy tym pamiętać, że węgierski wskaźnik CPI jest sztucznie zaniżany przez wprowadzone przez rząd w Budapeszcie ceny maksymalne paliw (dla osób posiadających miejscowe tablice rejestracyjne) oraz kilku podstawowych produktów żywnościowych. Faktyczna inflacja, czyli skala utraty siły nabywczej pieniądza, jest nawet wyższa, niż by to wynikało z danych oficjalnych.

Drugą różnicą między inflacyjnymi statystykami dla Polski i Węgier jest to, że nasi Bratankowie we wrześniu zdecydowali się „odmrozić” ceny energii dla gospodarstw domowych, przez co energia elektryczna stała się o 28,6% wyższa niż przed rokiem, a gaz ziemny podrożał aż o 121%. U nas od 1 stycznia 2023 roku mają obowiązywać urzędowe ceny maksymalne, ale najprawdopodobniej znikną obniżone stawki VAT, czyli tzw. tarcza antyinflacyjna, co dodatkowo podbije i tak już wysokie ceny paliw i energii.

Za to nad Balatonem znacznie szybciej niż w Polsce drożeje żywność, której ceny w październiku były aż o 40% wyższe niż rok temu (u nas GUS oszacował wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych na 21,9% rdr). Na Węgrzech przez ostatnie 12 miesięcy chleb podrożał o 81,4%, jajka o 87,9%, produkty mleczne o 75,4%, sery o 74,7%, a masło o 58,6%.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ale bardzo szybko rosły ceny także w „bazowych” kategoriach. Węgierscy konsumenci płacili o 14,9% więcej za dobra trwałego użytku, o 19,7% więcej za meble oraz 22,5% więcej za nowe samochody osobowe. Ceny wyrobów alkoholowych wzrosły średnio o 17,7%. Ceny usług poszły w górę o 8,3%, w tym ceny usług taksówkarskich podniosły się o 27,4%, usług remontowych o 29,4%, a stawki w warsztatach samochodowych wzrosły o 21,3%. Takie dane świadczą o tym, że węgierska inflacja napędzana jest nie tylko czynnikami globalnymi, ale przede wszystkim wewnętrznymi.

Skalę węgierskiej inflacji jeszcze lepiej oddaje miesięczny wzrost wskaźnika CPI, który wyniósł 2% wobec 4,1% we wrześniu. Oznacza to, że w ciągu miesiąca realizowany jest całoroczny cel inflacyjny Narodowego Banku Węgier (MNB).

Dodatkowym problemem jest silny wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych, których ceny nie są ujęte we wskaźniku CPI. Według statystyk MNB w II kwartale ceny domów w Budapeszcie poszły w górę ponad o 20% rdr, a w miastach poza stolicą wzrost sięgnął przeszło 30% rdr.

Dlatego też w ostatnich miesiącach węgierska polityka monetarna „odkleiła” się od wzorca z innych krajów regionu. 14 października na niezapowiedzianym posiedzeniu władz Narodowego Banku Węgier zapadła decyzja o drastycznej podwyżce jednej ze stóp procentowych oraz wprowadzeniu nowej, wyższej stawki od depozytów w banku centralnym. Była to awaryjna podwyżka odpowiednika stopy lombardowej aż o 950 pb., do poziomu 25%. Stopa referencyjna została pozostawiona na dotychczasowym poziomie 13 proc. Ruch ten został wymuszony przez rynek walutowy, na którym wcześniej doszło do gwałtownego osłabienia forinta względem euro.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
sterl
Jeżeli forint stoi w miejscu to można ich zasypać tańszymi towarami z UE?
sterl
Widać, że to nie ceny rosna tylko podatki dla sklepów...
faramir_z_gondoru
Ciekawe ile tak naprawdę inflacja wynosi w Polsce, bo to co pokazuje GUS to jakaś kpina z narodu.
endes
I to wszystko dzięki eurokomuchom którzy sami na siebie ukręcili bicz!… kompletne przeciwieństwo jakiejkolwiek mądrości i przyszłościowego myślenia!… a są sprawy o wiele ważniejsze jak np islamizacja Europy!
sterl
Pozbawienie Europy wpływów religijnych na podstawową działalność jest bardzo ważne ale to w Polsce robimy wiele kroków w tył..
sterl odpowiada sterl
To Polsce rozwija się Komuna która niszczy indywidualizm i zabija prawa jednostki..
bha
Sterowalnej rynkowej i nie tylko furtkowo sznurkowej mamonowej nienasyconej wciąż i wciąż i wciąż i etc.bez umiaru. Cóż... w to GRA. Niestety udając jarząbka nie bez celu w wielu krajach za pomocą swoich wszelakich rynkowych, systemowych, Mamonowych naganiaczy. Nic dobrego ta coraz większa zachłanna bez umiaru obłuda i coraz szersze Sterowalnej rynkowej i nie tylko furtkowo sznurkowej mamonowej nienasyconej wciąż i wciąż i wciąż i etc.bez umiaru. Cóż... w to GRA. Niestety udając jarząbka nie bez celu w wielu krajach za pomocą swoich wszelakich rynkowych, systemowych, Mamonowych naganiaczy. Nic dobrego ta coraz większa zachłanna bez umiaru obłuda i coraz szersze krótkowidztwo rządzicielskie i nie tylko nie przyniesie w wielu krajach
jenak
Biedne lemingi. I te zadłużone i te z papierem w czasie hiperinflacji.

Wiktor poszedł nierozważnie, może miał powody, po bandzie ze stopami i inflacja niczym pchła, hyc, i już podskoczyła, olewając jego stopy.


Inflacja, globalna, CHCIANA (częściowo aby oddłużyć West, ale nie tylko), surowcowo-energetyczna, ale też
Biedne lemingi. I te zadłużone i te z papierem w czasie hiperinflacji.

Wiktor poszedł nierozważnie, może miał powody, po bandzie ze stopami i inflacja niczym pchła, hyc, i już podskoczyła, olewając jego stopy.


Inflacja, globalna, CHCIANA (częściowo aby oddłużyć West, ale nie tylko), surowcowo-energetyczna, ale też i wojenna i pandemiczna.

Stopami to se możesz.
eunuchy_z_ue
Litwa Łotwa Estonia Belgia Holandia wszyscy w granicach 17-21%

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki