REKLAMA

Grupa Azoty utrzymuje produkcję nawozów pomimo rekordowych cen gazu

2021-10-08 21:16
publikacja
2021-10-08 21:16
Grupa Azoty utrzymuje produkcję nawozów pomimo rekordowych cen gazu
Grupa Azoty utrzymuje produkcję nawozów pomimo rekordowych cen gazu
/ Grupaazoty.com

Grupa Azoty utrzymuje produkcję nawozów pomimo rekordowych cen gazu, priorytetem jest zagwarantowanie dostępu do nawozów na rynku krajowym - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

"W związku z obecną sytuacją na rynku nawozowym, Grupa Azoty zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy mamy do czynienia z rekordowymi cenami gazu, a w ostatnich dniach z niespotykaną dotąd dużą zmiennością i dynamiką wzrostu. Pomimo rekordowych cen gazu, Grupa Azoty podejmuje wszelkie możliwe działania, aby nie ograniczać produkcji i tym samym dostarczać polskim rolnikom nawozy niezbędne do ich produkcji rolnej" - napisano w komunikacie.

Jak wskazała spółka, rok temu cena gazu za megawatogodzinę kształtowała się na poziomie w okolicach 15 euro, obecnie oscyluje w okolicy 100 euro za megawatogodzinę, co oznacza wzrost o ponad 660 proc.

"Zaledwie w ciągu ostatnich 10 tygodni cena wzrosła trzykrotnie, z ok. trzydziestu w okolice stu euro za megawatogodzinę. Do tych cen należy również dodać znaczący wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2, które wzrosły o około 80 proc., z 33 euro do 60 euro" - podano.

Gaz oraz ceny uprawnień do emisji CO2 stanowią największą część kosztów przy produkcji nawozów.

"Aby nadal utrzymywać produkcję, nieuniknione jest przenoszenie cen gazu i cen uprawnień do emisji CO2 na cenę nawozów. Grupa Azoty wdraża wszelkie możliwe działania, aby odbywało się to w sposób najmniej bolesny dla ostatecznego klienta" - podała Grupa Azoty.

Spółka wskazała, że przy tym historycznie wysokim poziomie cen gazu, wielu europejskich producentów już zatrzymało lub ograniczyło produkcję, a Grupa Azoty jest obecnie jednym z nielicznych koncernów w Europie produkujących nawozy, który nie zamknął ani istotnie nie ograniczył produkcji w swoich zakładach.

"Priorytetem dla Grupy Azoty jest w tym momencie zagwarantowanie polskim rolnikom dostępu do nawozów, dlatego w ostatnim czasie Grupa podjęła decyzję o ograniczeniu eksportu i przekierowaniu produktów na rynek krajowy, z wyłączeniem kontraktów wieloletnich" - napisano.

"Produkcja nawozów Grupy Azoty działa w 100 proc. Grupa Azoty realizuje dostawy do autoryzowanych dystrybutorów, aby na bieżąco odpowiadać na wysoki popyt na nawozy na krajowym rynku" - dodano. (PAP Biznes)

pel/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lukaszslask
W imieniu Swoim i Polakow,jezeli to prawda i Prezydent Orban podpisal z Prezydentem Putinem umowe na 10 lat z cena 200$za 1000m3 to moze i my sobie zagwarantujmy 80 gr za 1m3 i podpiszmy ta umowe i bedzie spokoj,a jak dolar spadnie to bedzie jeszcze taniej....
3456
czyli jak były podpisane ,wcześniej umowy na dostawę , to co teraz , to za sam gaz wyjdzie więcej jak za nawóz , to lepiej kare zapłacić i zerwać takie umowy .
charnecky
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Grupa Azoty za I półrocze 2021 roku:

Strona 48 z 67:
"Z związku z powyższym, w celu zmniejszenia wpływu dużych zmian cen gazu na rynku bieżącym na koszty gazu płacone przez spółki Grupy Kapitałowej, w I półroczu 2021 roku podejmowano działania mitygujące ryzyko
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Grupa Azoty za I półrocze 2021 roku:

Strona 48 z 67:
"Z związku z powyższym, w celu zmniejszenia wpływu dużych zmian cen gazu na rynku bieżącym na koszty gazu płacone przez spółki Grupy Kapitałowej, w I półroczu 2021 roku podejmowano działania mitygujące ryzyko przez zabezpieczanie cen gazu dla części wolumenu kontraktami terminowymi"

Nic dziwnego, że produkują nadal, skoro cena saletry amonowej już po 3500 zł / tona dla małego rolnika (800 zł / tona rok temu jesienią)... a Grupa Azoty ma zakontraktowany tani gaz.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki