REKLAMA

Gazprom zawarł umowę z pięcioma europejskimi koncernami na finansowanie Nord Stream 2

2017-04-24 19:37
publikacja
2017-04-24 19:37
fot. Alexander Demianchuk / FORUM

Spółka "Nord Stream 2" podpisała z pięcioma europejskimi koncernami porozumienia o finansowaniu budowy gazociągu Północny Potok 2. Gazprom poinformował, że kompanie ENGIE, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper i Wintershall zobowiązały się pokryć połowę kosztów, szacowanych łącznie na 9,5 miliarda euro.

Wkład każdego z tych koncernów ma wynieść do 9,5 miliarda euro. Jedynym akcjonariuszem kompanii Nord Stream 2 ma być Gazprom. Rosyjska gazeta "Kommiersant" tłumaczy, że chodzi o finanse na budowę trzeciej i czwartej nitki gazociągu, biegnącego po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec. Podkreśla, że początkowo planowano, iż tak jak w przypadku zbudowanych dwóch pierwszych nitek partnerzy rosyjskiego monopolisty otrzymają po 10 procent udziałów.

Gazprom stworzył nawet spółkę akcyjną, ale - jak czytamy w rosyjskiej gazecie - wykup udziałów przez zagranicznych akcjonariuszy zablokował polski regulator. Gazeta dodaje, że "wtedy postanowiono zmienić schemat finansowania. Do budowy Nord Stream potrzebna będzie zgoda Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/em/wkrz

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~aa
Polska zamiast zyskać, znów straci, bo taki jest jej interes
~Ui
Unijno-lewacka "solidarność".Wszak kapitał nie ma narodowości...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki