REKLAMA

Fed przyspiesza redukcję QE. Trzy podwyżki stóp w 2022 roku

Krzysztof Kolany2021-12-15 20:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-15 20:00

Rezerwa Federalna zdecydowała się przyspieszyć tempo ograniczania skupu aktywów, co de facto oznacza szybsze zacieśnienie polityki monetarnej w USA. Stopa funduszy federalnych pozostała bez zmian na poziomie bliskim zera, ale w 2022 roku członkowie FOMC widzą już trzy podwyżki.    

Fed przyspiesza redukcję QE. Trzy podwyżki stóp w 2022 roku
Fed przyspiesza redukcję QE. Trzy podwyżki stóp w 2022 roku
fot. MDOGAN / / Shutterstock

Federalny Komitat Otwartego Rynku (FOMC) podjął decyzję o ograniczeniu skupu obligacji skarbowych o 20 mld USD miesięcznie oraz obligacji zabezpieczonych hipotekami (MBS) o 10 mld USD miesięcznie. Oznacza to, że skala ilościowego poluzowania polityki monetarnej  (ang. quantitative easing – QE) od stycznia została zmniejszona ze 90 mld USD  do 60 mld USD miesięcznie. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami większości analityków.

FOMC zakłada też, że dalsze redukcje QE "zapewne będą właściwe" także w kolejnych miesiącach, ale zastrzega, że przyszłe decyzje będą uzależnione od perspektyw gospodarczych. Grudniowa decyzja zapadła jednogłośnie.

Rezerwa Federalna

Od początku marca 2020 roku Fed wykreował w ten sposób ponad 4,5 biliona dolarów. „Drukowanie pieniędzy” – jak potocznie nazywa się działania banku centralnego USA – nie odbywa się dosłownie. Technicznie rzecz biorąc Fed po prostu zwiększa salda banków komercyjnych, kreując tzw. nadmiarowe rezerwy bankowe. Ograniczenie QE (tzw. tapering) oznacza, że suma bilansowa Rezerwy Federalnej wciąż będzie rosła. Tyle że już nieco wolniej niż w poprzednich miesiącach. Nadal jest to jednak skrajnie ekspansywna polityka pieniężna.

Bez zmian pozostała za to cena pieniądza. Przedział stopy funduszy federalnych utrzymany został na poziomie 0-0,25 proc. Stan ten obowiązuje od marca 2020 roku. Niemal zerowe stopy procentowe mają być utrzymane tak długo, aż nieuzyskane zostaną cele pełnego zatrudnienia oraz 2-procentowej inflacji. Mowa rzecz jasna o „średnim okresie”, ponieważ inflacja w USA sięga niemal 7 proc. i jest najwyższa od prawie 40 lat.

- Przy inflacji przekraczającej przez jakiś czas 2% Komitet oczekuje, że byłoby właściwe utrzymać obecny przedział stopy funduszy federalnych dopóki warunki na rynku pracy nie osiągną poziomów uznawanych przez Komitet za stan pełnego zatrudnienia – ta nowa fraza w komunikacie FOMC jasno sugeruje, że Fed nie ma zamiaru podejmować zdecydowanych działań nawet w obliczu inflacji przeszło trzykrotnie przekraczającej 2-procentowy cel.

Skrajnie ekspansywna polityka Rezerwy Federalnej utrzymywana jest od marca 2020 roku. Wtedy to w odpowiedzi na krach finansowy wywołany antycovidowym zamknięciem gospodarki bank centralny USA w trybie awaryjnym ściął stopy procentowe do zera i rozpoczął bezprecedensowe oraz nieograniczone w czasie i wielkości operacje skupu papierów wartościowych (QE).  

Stopy w górę w przyszłym roku

Zmianie uległa za to perspektywa ewentualnych podwyżek stopy funduszy federalnych. Z układu tzw. fedokropek wynika, że jeszcze przed końcem 2022 roku większość członków Komitetu gotowa byłaby zagłosować za trzema podwyżkami stóp procentowych po 25 pb. każda. To spora zmiana względem września, gdy fedokropki pokazywały większość głosów tylko dla jednej podwyżki. W efekcie środek przedziału stopy funduszy federalnych na koniec 2022 roku miałby sięgnąć 0,875%, by podnieść się do 1,625% rok później oraz 2,125% na koniec 2024. To nieco bardziej stroma ścieżka podwyżek niż zaprezentowana we wrześniu.

Rozkład pożądanego przez członków FOMC środka przedziału stopy funduszy federalnych na koniec danego roku. Stan z grudnia 2021 r. (Rezerwa Federalna) ()

Dzisiejsza decyzja o szybszym ograniczeniu QE jest drugim krokiem na drodze do normalizacji polityki monetarnej w USA. W listopadzie FOMC zdecydował o ograniczeniu skupu obligacji o 15 mld USD miesięcznie w listopadzie i drugie tyle w grudniu. Zakładając kolejne takie posunięcia na kolejnych posiedzeniach program skupu obligacji może zostać wygaszony już w marcu. A to oznacza, że od maja Fed będzie miał pole do pierwszej podwyżki stóp procentowych. Rynek spodziewa się pierwszej takiej decyzji już na majowym posiedzeniu FOMC – wynika z danych FedWatch Tool. Do końca 2022 roku rynek wycenia podniesienie stopy funduszy federalnych do 0,75-1,00%.

Wraz z wykresem kropkowym Komitet przedstawił nowe prognozy makroekonomiczne swoich członków. Względem września obniżeniu uległy prognozy dla wzrostu PKB w tym oraz w 2023 roku. Podwyższono za to (z 3,8% do 4,0%) oczekiwania względem dynamiki PKB w roku 2022. Bardzo mocnej rewizji w górę uległy prognozy FOMC dla bazowej inflacji PCE: z 4,2% do 5,3% w tym roku, z 2,3% do 2,7% w roku przyszłym oraz z 2,2% do 2,3% w 2023 r. Oznacza to, że zdaniem większości członków Komitetu nawet najbardziej zaniżana miara inflacji cenowej w USA utrzyma się powyżej 2-procentowego celu w całym horyzoncie prognozy.

Za to stopa bezrobocia już w przyszłym roku ma spaść do 3,5%, czyli do poziomu z lutego 2020 roku – ostatniego miesiąca sprzed rujnującej gospodarkę polityki lockdownów. Jeszcze we wrześniu decydenci z Fedu sądzili, że taki stan (pełnego zatrudnienia?) osiągnięty zostanie dopiero w roku 2023.

To już prawdopodobnie ostatnie spotkanie kierownictwa Fedu w 2021 roku. Kolejne regularne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zaplanowane jest na 28-29 stycznia.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (52)

dodaj komentarz
lorelie
gdy forumowicze krytykują Bidena, trzaskowskiego, Tuska.. bankier po prostu usuwa komentarze...
szprotkafinansjery
A na wGospodarce też usuwają? Łon napisał ostatnio coś nowego? A może Antycypowicz?
3456
a jak knują coś nowego ,jak walną jakim nowym wirusem , a już wliczają w wycenę .
szprotkafinansjery
Czy jeszcze jakiś czas temu nie pisano, że ograniczenie QE to spadki na giełdzie bo będzie mniej pustego dolara?
A Wall Street rośnie chyba bez względu na wszystko. Jest QE - rośnie, będzie ograniczanie - rośnie...
robbo2kpl
Zmniejszenie QE nie powoduje spadku giełdy "ot tak". To jakbyś oczekiwał wynurzenia TItanica bo zamiast 5tys ton wody nabiera 2tys ton wody. Ciągle jednak tonie.

Nawet zerowe QE niczego nie zmieni. Dopiero podbicie stóp procentowanych do 2% i emisja obligacji na 3% wywróci giełdę ale do tego nie dojdzie. czasy
Zmniejszenie QE nie powoduje spadku giełdy "ot tak". To jakbyś oczekiwał wynurzenia TItanica bo zamiast 5tys ton wody nabiera 2tys ton wody. Ciągle jednak tonie.

Nawet zerowe QE niczego nie zmieni. Dopiero podbicie stóp procentowanych do 2% i emisja obligacji na 3% wywróci giełdę ale do tego nie dojdzie. czasy gdy stopy dorównywały inflacji to już historia. Każdy dzień ze stopami poniżej inflacji to "zysk dla władzy". Utrzymają inflacje powyżej 5% ale poniżej 10% bo wszyscy dzisiaj to kredyciarze i wszystkim na rękę jest taka inflacja. Obecne ruchu maja tylko powstrzymać inflacje poniżej 10%
szprotkafinansjery odpowiada robbo2kpl
Czyli kierunek dla giełd jeden - tylko góra!
kimdzongtusk
Ten "fedowski" bełkot przypomina mi ten po kolejnych Plenach PK PZPR za Gom€lki...zero treści i merytoryki. Był taki kawał, żeby podnosić wysoko nogi bo woda się leje :-)
FED pali głupa na całego, no ale wiadomo: najwazniejsze , zeby Wał Street było zadowolone,1% najbogatszych ubermenschen miało jeszcze większe majątki
Ten "fedowski" bełkot przypomina mi ten po kolejnych Plenach PK PZPR za Gom€lki...zero treści i merytoryki. Był taki kawał, żeby podnosić wysoko nogi bo woda się leje :-)
FED pali głupa na całego, no ale wiadomo: najwazniejsze , zeby Wał Street było zadowolone,1% najbogatszych ubermenschen miało jeszcze większe majątki a na resztę 99% leszczy zostanie nałożony podatek inflacyjny
przemek_opinia
Gdzie są ci pseudoanalitycy z youtuba pokroju tradera21, którzy mówili, że podniesienie stóp procentowych jest niemożliwe, bo obsługa długu będzie zbyt droga??? Panie Tomaszu Gessner w imię zachwalania metali szlachetnych sugerowałeś bardzo mocno, że stopy nie pójdą w górę. Gdzie teraz jesteście WY wszyscy "wiedzący"? Gdzie są ci pseudoanalitycy z youtuba pokroju tradera21, którzy mówili, że podniesienie stóp procentowych jest niemożliwe, bo obsługa długu będzie zbyt droga??? Panie Tomaszu Gessner w imię zachwalania metali szlachetnych sugerowałeś bardzo mocno, że stopy nie pójdą w górę. Gdzie teraz jesteście WY wszyscy "wiedzący"? No, tak na tych samych miejscach i dalej będziecie pokazywać swoją "mądrość".
demeryt_69
Jak można ufać komuś, kto się nazywa Gessner?

the_mind_renewed
Pokaz klauna.

Każdy. Pojedynczy. Dzień.

Zepsuty kraj. Zepsuty świat.

Wszyscy socjopaci.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki