REKLAMA

Fed nie ogłasza rozpoczęcia „taperowania”, ale przyspiesza plany podwyżek stóp

Krzysztof Kolany2021-09-22 20:00, akt.2021-09-22 20:48główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-22 20:00
aktualizacja
2021-09-22 20:48

Federalny Komitat Otwartego Rynku (FOMC) nie zdecydował się na zmianę stóp procentowych. Ogłoszono jednak, że możliwe jest ograniczenie skupu aktywów (QE) w bliżej nieokreślonej przyszłości. Równocześnie przybliżyła się w czasie pierwsza podwyżka stopy funduszy federalnych.

Fed nie ogłasza rozpoczęcia „taperowania”, ale przyspiesza plany podwyżek stóp
Fed nie ogłasza rozpoczęcia „taperowania”, ale przyspiesza plany podwyżek stóp
fot. Maxx-Studio / / Shutterstock

Po zakończonym dziś posiedzeniu FOMC przedział stopy funduszy federalnych zgodnie z oczekiwaniami rynku pozostał bez zmian na poziomie 0-0,25 proc. Więcej o oczekiwaniach rynku pisaliśmy w artykule zatytułowanym „Dziś decyzja Fedu. Gra na zwłokę kontra konkrety”.

Stan ten obowiązuje od marca 2020 roku. Niemal zerowe stopy procentowe mają być utrzymane tak długo, aż nieuzyskane zostaną cele pełnego zatrudnienia oraz 2-procentowej inflacji. Mowa rzecz jasna o średnim okresie, ponieważ obecnie inflacja w USA przekracza 5 proc.

- Dodatkowo Rezerwa Federalna będzie kontynuowała zwiększanie stanu posiadania obligacji skarbowych o przynajmniej 80 mld dolarów miesięcznie oraz agencyjnych obligacji hipotecznych o przynajmniej 40 mld dolarów miesięcznie, dopóki niedokonany zostanie znaczący postęp w kierunku osiągnięcia zakładanych przez Komitet celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen - czytamy we wrześniowym komunikacie FOMC. Od początku marca 2020 roku Fed wykreował w ten sposób ponad 4,29 biliona dolarów.

We wrześniowym komunikacie pojawiło się jednak nowe zdanie. „Gospodarka poczyniła postępy w kierunku realizacji tych celów. Jeśli postęp ten będzie podążał w oczekiwanym tempie, to Komitet uważa, że ograniczenie tempa skupu aktywów wkrótce może być uzasadnione” – czytamy w komunikacie FOMC.

Rezerwa Federalna

Drugą nowością jest zmiana układu głosów w łonie FOMC. Z układu tzw. fedokropek wynika, że jeszcze przed końcem 2022 roku połowa członków Komitetu gotowa byłaby zagłosować za podwyżką stóp procentowych. W tym trzech decydentów optowałoby za dwiema podwyżkami po 25 pb. każda. Na koniec 2023 roku stopa funduszy federalnych miałaby wzrosnąć do 1,0% oraz do 1,8% rok później. To istotna zmiana względem deklaracji z czerwca, gdzie nie było większości za jakąkolwiek podwyżką do końca 2022 roku. A jeszcze w marcu nie było woli podniesienia stopy funduszy federalnych przed 2024 rokiem.

Wraz z wykresem kropkowym Komitet przedstawił nowe prognozy makroekonomiczne swoich członków. Wyraźnemu obniżeniu uległy prognozy dla wzrostu PKB w tym i w przyszłym roku. Mediana prognoz na rok 2021 zakłada wzrost PKB o 5,9% (wobec 7,0% w czerwcu) oraz 3,8% w 2022 r. (względem 3,3%). Rewizji w górę uległa także stopy bezrobocia (z 4,5% do 4,8%) na koniec tego roku.

Rozkład pożądanego przez członków FOMC środka przedziału stopy funduszy federalnych na koniec danego roku. Stan z września 2021 r. (Rezerwa Federalna)

Ale jeszcze bardziej podniosły się prognozy dla inflacji PCE: z 3,4% do 4,2% w tym oraz z 2,1% do 2,2% w przyszłym roku. Mediana prognoz dla bazowego inflacji PCE wzrosła z 3,0% do 3,7% w 2021 r. i z 2,1% do 2,3% w 2022 r. Oznacza to, że nawet najbardziej „oczyszczona” ze wszelkich efektów podażowych inflacja konsumencka (PCE core) w całym okresie prognozy (tj. do końca 2024 roku) według większości członków FOMC utrzyma się powyżej 2-procentowego (ale od niedawna „symetrycznego” ) celu Rezerwy Federalnej.  

Skrajnie ekspansywna polityka Rezerwy Federalnej utrzymywana jest od marca 2020 roku. Wtedy to w odpowiedzi na krach finansowy wywołany antycovidowym zamknięciem gospodarki bank centralny USA w trybie awaryjnym ściął stopy procentowe do zera i rozpoczął bezprecedensowe oraz nieograniczone w czasie i wielkości operacje skupu papierów wartościowych (QE).  

Zakończenie procesu ograniczania programu skupu obligacji (tzw. tapering) możliwe jest w połowie 2022 roku – powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Kolejne regularne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zaplanowane jest na 2-3 listopada. Według rynkowych spekulacji to właśnie na tym posiedzeniu może zapaść decyzja o rozpoczęciu ograniczania programu skupu aktywów (QE).

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (18)

dodaj komentarz
mararok
Najprościej wydaje się czyjeś pieniądze !!! W tym wypadku to jest bezprecedensowy skandal !!!
Bo wydaje się pieniądze ludzi, którzy jeszcze się nawet nie urodzili !!!

Oddajesz swój czas za pieniądze... Czasu nikt Ci nie wróci, ludzie którzy nie potrafią tego pojąć i uszanować nigdy nie powinni móc dysponować władzą do
Najprościej wydaje się czyjeś pieniądze !!! W tym wypadku to jest bezprecedensowy skandal !!!
Bo wydaje się pieniądze ludzi, którzy jeszcze się nawet nie urodzili !!!

Oddajesz swój czas za pieniądze... Czasu nikt Ci nie wróci, ludzie którzy nie potrafią tego pojąć i uszanować nigdy nie powinni móc dysponować władzą do zarządzania wpływami z podatków !!!
the_mind_renewed
Cóż obecnie to korporacje żądzą światem. Potrafią nawet przymusić rządy do powszechnych przestępstw finansowych przeciwko ludzkości aby z stoickim spokojem dokonywały rozwadniania naszych środków finansowych zwiększając tym samym niestabilność świata. Tak dobrze czytasz. Rządy są obecnie potulnymi wykonawcami poleceń korporacji. Cóż obecnie to korporacje żądzą światem. Potrafią nawet przymusić rządy do powszechnych przestępstw finansowych przeciwko ludzkości aby z stoickim spokojem dokonywały rozwadniania naszych środków finansowych zwiększając tym samym niestabilność świata. Tak dobrze czytasz. Rządy są obecnie potulnymi wykonawcami poleceń korporacji. Tak twoje głosowanie w wyborach nie ma znaczenia..
3456
ale jaki teraz będzie atak na szczepienia , a matryce już czerwone na 3 zmiany jadą z tym zielonym.
kimdzongtusk
Najważniejsze, żeby rynki były zadowolone a bezosom&co. żyło sie coraz lepiej.
Pseudo polityka pienięzna fed-u ( to jest organizacja prywatna!) potęguje tylko nierówności i doprowadza do powolnego upadku dolara - podstawy potęgi USA ( chyba już odchodzącej w przeszłosć). 15% nowo wykreowanego pieniądza idzie do realnej gospodarki
Najważniejsze, żeby rynki były zadowolone a bezosom&co. żyło sie coraz lepiej.
Pseudo polityka pienięzna fed-u ( to jest organizacja prywatna!) potęguje tylko nierówności i doprowadza do powolnego upadku dolara - podstawy potęgi USA ( chyba już odchodzącej w przeszłosć). 15% nowo wykreowanego pieniądza idzie do realnej gospodarki reszta do tłustych kotów. Póżniej zdziwko, że 1% najbogatszych ubermenschen ma ponad połowę majątku USA.
the_mind_renewed
Innymi słowy: Pompowanie inflacji i zubożenie społeczeństwa, w myśl maksymy -Nic nie będziesz posiadał i będziesz szczęśliwy.
bha
Kiedy trwała Bessa niech ta Parodia pozorowania rozwoju już się skończy. Dług ogólny goni non stop kolejne bilionowe Rekordy, a tu nadal zgrywają się i udają jarząbków. Obłęd na Maxa krótkowidztwa oraz zachłanności ponad wszystko.
czyznie
Czyli po staremu zostają zerowe stopy i "luzowanie ilościowe". FED wywoła pewnie krótkotrwały skutek podniesienia stóp bez podnoszenia stóp. Gospodarka raczej będzie w coraz gorszym stanie, więc podniesienie stóp i normalizacja polityki fiskalnej zostanie odwleczone na świętego nigdy.
neuelukas
Jeśli Fed podniesie stopy szybciej niż Glapinski to za dolara będziemy płacić minimum 4.5 zł a za ropę na stacji benzynowej nie mniej niż 7 zł
friedens
Rynek postawił już krzyżyk na złotym. NBP na wielu nie sprawia już wrażenia poważnej instytucji. 7 pln za benzynę będziesz płacił w listopadzie. Zobacz jak leci na pysk złoty.
obiektywny_komentator odpowiada friedens
Taka jest koncepcja rządu i NBP -słaby złoty, wysoka inflacja, w imię narodowych interesów. Racja stanu tego wymaga, która to racja jest ponad interesem jednostek - tak ci panowie kombinują i żyją w spokoju sumienia. I z przekonaniem dobrze spełnionego obowiązku.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki