REKLAMA

Amerykański PKB w dół o 32,9 proc. Nowy rekord

Michał Żuławiński2020-07-30 14:30, akt.2020-07-30 14:59analityk Bankier.pl
publikacja
2020-07-30 14:30
aktualizacja
2020-07-30 14:59
Amerykański PKB w dół o 32,9 proc. Nowy rekord
Amerykański PKB w dół o 32,9 proc. Nowy rekord
fot. Corona Borealis Studio / / Shutterstock

W USA wszystko jest wielkie, również recesja. Informacją dnia jest spadek amerykańskiego PKB o blisko 33 proc. Nie znaczy to jednak, że w ciągu kwartału wyparowała jedna trzecia największej gospodarki świata.

Drugi kwartał 2020 r. na zawsze przejdzie do historii amerykańskiej gospodarki. Annualizowana dynamika PKB w USA w II kwartale bieżącego wyniosła -32,9 proc. - podało wstępne szacunki rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). Kwartał wcześniej odnotowano spadek o 5%.

Prognozy analityków przed dzisiejszymi danymi mocno się wahały (od -25 do -40 proc.). Konsensus zakładał annualizowaną dynamikę PKB na poziomie -34,1 proc., co było zbieżne z przewidywaniami Rezerwy Federalnej (-32,1 proc. w prognozie GDPNow Fedu z Atlanty). Można więc uznać, że dzisiejsze dane nie stanowią niespodzianki dla rynku.

Prezentowane dziś dane to zdecydowanie najgłębszy kwartalny spadek PKB w Ameryce od początku prowadzenia kwartalnych rachunków PKB (1947 r.). Poprzedni rekord pochodził z początku 1958 r. (-10 proc.). Obecny krach przyćmiewa także najgorszy kwartał recesji 2007-2009 (-8,4 proc.).

Warto pamiętać, że Amerykanie podają dynamikę PKB w ujęciu annualizowanym. Ujęcie to mówi o tym, w jakim tempie rozwijałaby się tamtejsza gospodarka, gdyby tempo wzrostu w kwartale, w którym dokonano pomiaru, utrzymało się na takim samym poziomie przez cały rok.

Licząc „po europejsku” napisalibyśmy, że dynamika PKB Stanów Zjednoczonych wyniosła w ujęciu kwartalnym -9,5 proc. Dopiero ten odczyt można porównywać np. z danymi z Niemiec (-10,1 proc.).

Trudno jednak oczekiwać, żeby cały rok miał być tak zły, jak drugi kwartał - trwający już trzeci kwartał przyniósł nieco „odmrożenia” w największej gospodarce świata (choć nie ma pewności, że jesienią i zimą „lockdown” nie wróci). Nie zmienia to faktu, że również cały 2020 r. można spisać na straty – odbicie oczekiwane jest dopiero w przyszłym roku, choć wciąż nie wiadomo, czy będzie równie silne co recesja.

Więcej na temat annualizowanego PKB przeczytać można w artykule „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy” autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.

Brak burzliwej reakcji rynków finansowych na historycznie słabe dane z USA tłumaczyć można trafnymi i „skonsumowanymi” przez giełdy już dawno prognozami. W efekcie po 14:55 EUR/USD nadal kształtował się w okolicach 1,175 USD, zaś notowania kontraktów terminowych wciąż wskazywały na spadkowe otwarcie na Wall Street (-1,1 proc. na S&P500). USD/PLN zyskuje 0,34 proc., rosnąc do 3,75 zł, zaś WIG20 spada o 1,7 proc.

Wakacje z PKB

Stany Zjednoczone nie są jedyną dużą gospodarką, z której napłynęły dziś dane o PKB. Przed południem o kondycji gospodarki w drugim kwartale poinformowały Niemcy (-10,1 proc.). Więcej na temat sytuacji za Odrą w artykule „Gwałtowny spadek niemieckiego PKB. Wynik gorszy od oczekiwań”.

Już jutro o skali załamania gospodarczego poinformują statystycy z Francji (07:30), Czech (09:00), Hiszpanii (09:00) i Włoch (10:00). Również w piątek zbiorczy raport dla strefy euro przedstawi Eurostat (11:00).

Na wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące dynamiki polskiego PKB w drugim kwartale poczekać będziemy musieli do 14 sierpnia. Z kolei 27 sierpnia Amerykanie przedstawią zrewidowane dane o swoim PKB w drugim kwartale.

Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (42)

dodaj komentarz
pawel666
na jak kruchych podstawach jest oparty zachodni system ekonomiczny skoro wystarczy 3 tygodnie pandemii by wyłączyć z obiegu światowe gospodarki. Nawet Rosja nie mówiąc już o Chinach jest w lepszej kondycji gospodarczej niż Usa czy UE u nich nie ma tyle zakażeń i zgonów co w Ameryce , porównajmy sobie PKB Usa Chiny ,Chiny notują na jak kruchych podstawach jest oparty zachodni system ekonomiczny skoro wystarczy 3 tygodnie pandemii by wyłączyć z obiegu światowe gospodarki. Nawet Rosja nie mówiąc już o Chinach jest w lepszej kondycji gospodarczej niż Usa czy UE u nich nie ma tyle zakażeń i zgonów co w Ameryce , porównajmy sobie PKB Usa Chiny ,Chiny notują wzrost Usa 25 % spadek w Europie kryzys rozkręcał się jeszcze przed Koronawirusem , Włochy, Niemcy tam była już wcześniej stagnacja , pandemia ją tylko pogłebiła
drzaraza
Dodrukują jeszcze więcej i na jakiś czas starczy. Ciekawe czy to będzie ostatni dodruk przed resetem? Co na to nowa masoneria czyli BIS?
kuba_rzeszowiak
Ale teraz się trudno czyta bankiera. 1 kolumna i olbrzymie litery. Cały układ się nie trzyma kupy na monitorze. Dramat. Chyba trzeba będzie zacząć czytać Money.
ajwaj
Czyli Jankeska gospodarka spada szybciej,
straszono spadkiem 10-20 %, a tu cós takiego 1/3 down
Juz 18.07 BREITBART (a jest gorzej dzis):
______________
""Chiny stają się pierwszą gospodarką, która rozwija się od czasu pandemii wirusów, autor: JOE McDONALDAP Business WriterThe Associated Press
Nieoczekiwanie
Czyli Jankeska gospodarka spada szybciej,
straszono spadkiem 10-20 %, a tu cós takiego 1/3 down
Juz 18.07 BREITBART (a jest gorzej dzis):
______________
""Chiny stają się pierwszą gospodarką, która rozwija się od czasu pandemii wirusów, autor: JOE McDONALDAP Business WriterThe Associated Press
Nieoczekiwanie silny wzrost o 3,2% w ostatnim kwartale po zniesieniu blokad antywirusowych oraz ponownym otwarciu fabryk i sklepów.
„Spodziewamy się ciągłej poprawy w nadchodzących kwartałach” - powiedziała w raporcie Marcella Chow z JP Morgan Asset Management.""

https://www.breitbart.com/news/china-becomes-first-economy-to-grow-since-virus-pandemic/
vacarius
Amerykańska gospodarka wyparowała Europejska giełda za to oberwała.
grzegorzkubik
A co lemingi twierdzicie, że gospodarka spadła o 32,9% czy o 32,9 punktów procentowych. Myślcie lemingi myślcie i nie martwcie się o USA bo tam jest coraz lepiej.
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=pkB5ugK0YDY

cala prawda o "najpotężniejszej gospodarce"........
meryt
talmud "cala prawda"

"Prawda – nazwa gazety codziennej, będącej oficjalnym organem prasowym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego"
daniel_1
Coraz częściej w komentarzach wklejane są "linki".
???

HALO
Jeżeli nie Masz nic do powiedzenie to nie "Komentuj"!

PS
Komentuj=reklama
ajwaj odpowiada daniel_1
nie rozumiesz
nie czytaj

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki