REKLAMA

XTB "zatopiło" sWIG80. Spadki JSW

2020-07-29 18:10
publikacja
2020-07-29 18:10
XTB "zatopiło" sWIG80. Spadki JSW
XTB "zatopiło" sWIG80. Spadki JSW
fot. Krystian Maj/ /

Główne indeksy warszawskiej GPW nie zanotowały w środę większych zmian. Wyjątkiem był sWIG80, na którego notowaniach negatywnie odbiły się gwałtowne spadki XTB.

Spadkiem o 0,1 proc. zakończył sesję WIG20. Podobny wynik uzyskał mWIG40, WIG z kolei stracił 0,2 proc. Na największych spółkach było widać wyczekiwanie na wieczorną decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która może wpłynąć na przyszły układ na rynkach. W oczekiwaniu na Fed drożeją z kolei amerykańskie akcje, S&P500 o godzinie 18 zyskiwało 0,8 proc.

Wśród polskich indeksów wyróżniał się dziś sWIG80. Ten zdecydowanie najmocniejszy w tym roku spośród czwórki głównych indeksów, dziś stracił aż 2,8 proc. Problemem sWIG-u okazało się to, co do tej pory było jego siłą. Spółki odporne na koronawirusa.

fot. / / Bankier.pl

Kluczową rolę odegrało tutaj XTB. Świetne wyniki za I kwartał i wzrost liczby klientów w związku z koronawirusem sprawiły, że notowania spółki gwałtownie w ostatnim czasie rosły. Wczoraj po sesji XTB zaprezentowało szacunkowe wyniki za II kwartał, który również był fenomenalny. Tyle że nie na tyle, by zadowolić napompowane oczekiwania. W efekcie notowania XTB tąpnęły dziś o 31 proc. Więcej na temat wyników XTB i problemu z ich interpretacją pisaliśmy w artykule "Pułapka koronawirusowej hossy".

XTB pociągnęło za sobą także spadki na innych koronawirusowych spółkach. Global Cosmed stracił 15 proc., Sanwil 11 proc., PCC Exol 8 proc., Cormay 7,7 proc., Delko 6,1 proc. Teoretycznie spółki te zupełnie nie są powiązane z XTB i wyniki tego ostatniego nie powinny wpływać na ich notowania, jednak wspominane grono spółek postrzegane jest jako grupa odpornych na koronawirusa. Słabsze wyniki jednego z komponentów grupy, popsuły także nastroje akcjonariuszy innych.

Wśród największych spółek GPW negatywnie wyróżniało się JSW (-9,5 proc.). Spółka zakończyła testy na utratę wartości bilansowej aktywów. Wyniki testów wskazują na utratę wartości bilansowej aktywów trwałych w segmencie węgiel majątku Kopalni Węgla Kamiennego "Jastrzębie-Bzie" w wysokości 430,9 mln zł.

Spadki w WIG20 kontynuował także energetyczny duet, który wyprzedawano już wczoraj po rozczarowującym rozstrzygnięciu w sprawie restrukturyzacji PGG. Tauron stracił dziś 4 proc., PGE z kolei 4,3 proc. Po wzrostowej stronie znów wyróżniało się LPP, którego notowania poszły aż o 7,2 proc. w górę. Analitycy DM BOŚ, w raporcie z 19 lipca, podnieśli rekomendację dla LPP do "kupuj" ze "sprzedaj". Zdaniem analityków wyniki LPP za drugi kwartał mogą okazać się lepsze od wcześniejszych oczekiwań.

Aż 6,3 proc. zyskał Budimex. Grupa odnotowała w I półroczu 110,6 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 72,1 mln zł przed rokiem. Przychody netto wyniosły w tym czasie 3,73 mld zł w porównaniu do 3,25 mld zł rok wcześniej. Portfel zamówień grupy ma wartość 11,56 mld zł.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wrzesniak
LPP chyba wychodzi z kryzysu

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki