REKLAMA

Orange Polska pracuje nad utworzeniem tzw. spółki światłowodowej

2020-07-30 11:42, akt.2020-07-30 12:50
publikacja
2020-07-30 11:42
aktualizacja
2020-07-30 12:50
Orange Polska pracuje nad utworzeniem tzw. spółki światłowodowej
Orange Polska pracuje nad utworzeniem tzw. spółki światłowodowej
fot. REUTERS/Toby Melville / / FORUM

Orange Polska nadal pracuje nad utworzeniem tzw. spółki światłowodowej (FiberCo), do której prawdopodobnie trafi część obecnej sieci spółki. Prace są na wczesnym etapie, ale firma liczy na to, że niedługo rozpocznie rozmowy z podmiotami zainteresowanymi inwestycją w FiberCo - poinformował prezes Jean-Francois Fallacher.

"Bardzo aktywnie pracujemy nad projektem FiberCo, widzimy przestrzeń w Polsce na większą liczbę światłowodów i szukamy optymalnego sposobu finansowania tego rozwoju, najprawdopodobniej poprzez współpracę z partnerem finansowym, tak by zoptymalizować nasze przyszłe nakłady inwestycyjne" - powiedział prezes podczas konferencji.

"Ostateczna forma tego projektu nie jest jeszcze ustalona, jest on na wczesnym etapie. Prawdopodobnie projekt obejmie część obecnej sieci, ale za wcześnie by powiedzieć jak dużo. Analizujemy też, jak duża rozbudowa sieci światłowodowej będzie optymalna w przyszłości. Mamy nadzieje, że rozmowy z inwestorami rozpoczną się niedługo" - dodał.

Fallacher wyjaśnił, że planowana spółka ma zająć się rozbudową sieci światłowodów, ale również być właścicielem części istniejącej infrastruktury Orange Polska, by stać się bardziej atrakcyjnym podmiotem dla zewnętrznych inwestorów.

"Chcemy stworzyć wehikuł, który z jednej strony będzie zajmował się rozbudową sieci w przyszłości, patrzymy na najbliższe pięć lat - to będzie cel Juliena Ducarroz, który przedstawi nowy strategiczny plan prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Chcemy też, aby ten nowy wehikuł zawierał część obecnej sieci, tak by cały projekt był bardziej atrakcyjny dla inwestorów finansowych. Za wcześnie, by podać szczegóły, pracujemy nad nimi w tej chwili" - powiedział.

Dodał, że celem powstania FiberCo nie jest przyspieszenie tempa inwestycji w sieć światłowodową, a raczej znalezienie rozwiązania, które pozwoli na dalszą rozbudowę infrastruktury, również na potrzeby sprzedaży hurtowej dla innych operatorów.

"Nie chcemy dłużej realizować inwestycji w oparciu o własny bilans" - powiedział prezes.

Prezes potwierdził, że projekt to dla grupy sprawa priorytetowa, a zapowiedziane zmiany w zarządzie - zmiana na stanowisku prezesa oraz odejście z Orange Polska wiceprezesa Mariusza Gacy - nie wpłyną na jego realizację: za projekt FiberCo w Orange Polska odpowiada Maciej Nowohoński, członek zarządu ds. rynku hurtowego i sprzedaży nieruchomości.

Od 1 września nowym prezesem Orange Polska będzie Julien Ducarroz, a Jean-Francois Fallacher obejmie fotel prezesa hiszpańskiej spółki Orange. Wiceprezes Mariusz Gaca przyjął z kolei propozycję objęcia funkcji prezesa Orange Moldova i 31 października odejdzie z zarządu Orange Polska.

W lutym spółka podała, że chce kontynuować inwestycje w sieć światłowodową bez istotnego zwiększania nakładów inwestycyjnych poprzez utworzenie tzw. "spółki światłowodowej" (tzw. FiberCo). Orange Polska zapowiadało poszukiwanie inwestora dla spółki światłowodowej, ale zamierza utrzymać kontrolę nad aktywami.

W połowie lipca agencja Bloomberg podała, że według jej źródeł, Orange Polska analizuje sprzedaż do 50 proc. udziałów w swojej spółce zależnej, w której znajdą się aktywa światłowodowe. Wartość tego pakietu, zdaniem rozmówców agencji, to ok. 1 mld euro. (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
antek10
Premier obiecał że na każdej wiosce bedzie PKS i internet szybki jak błyskawica. 5 lat upłyneło i wyszlo jak zawsze. Szydło z wora.
pimpek01
nie bój się zbijemy Orange do 1 zł i zrepolonizujemy resztę ale oni też zmieniają warunki
and00
Jak coś piszesz to miej o tym pojęcie
O rozbudowie połączeń lokalnych PiS mówił wiosną zeszłego roku, nie 5 lat temu
Różnica spora, i jeszcze epidemia w międzyczasie
Ale pohejtować zawsze miło
Co do internetu to nie wiem o co ci chodzi, ja nie narzekam, nawet jak jestem na grzybach, albo gdzieś nad
Jak coś piszesz to miej o tym pojęcie
O rozbudowie połączeń lokalnych PiS mówił wiosną zeszłego roku, nie 5 lat temu
Różnica spora, i jeszcze epidemia w międzyczasie
Ale pohejtować zawsze miło
Co do internetu to nie wiem o co ci chodzi, ja nie narzekam, nawet jak jestem na grzybach, albo gdzieś nad jeziorem

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki