REKLAMA
NIE PRZEGAP

Fabryka szczepionek AstraZeneca w Belgii poddana inspekcji w związku ze sporem z UE

2021-01-28 12:50
publikacja
2021-01-28 12:50
Fabryka szczepionek AstraZeneca w Belgii poddana inspekcji w związku ze sporem z UE
Fabryka szczepionek AstraZeneca w Belgii poddana inspekcji w związku ze sporem z UE
fot. oasisamuel / / Shutterstock

Władze Belgii przeprowadziły inspekcję zlokalizowanej w tym kraju fabryki firmy farmaceutycznej AstraZeneca, aby dowiedzieć się, czy spodziewane opóźnienia w dostawach szczepionki przeciw koronawirusowi wynikają z problemów produkcyjnych - podała agencja AP.

Agencja AP podała, że to Komisja Europejska zwróciła się do rządu belgijskiego o dokonanie inspekcji fabryki w trakcie ostrego sporu między blokiem 27 państw a brytyjsko-szwedzkim producentem szczepionki.

Komisja Europejska nie komentuje tych informacji.

Agencja wskazuje, że urzędnicy UE znajdują się pod ogromną presją polityczną, ponieważ szczepionki trafiają do krajów Unii znacznie wolniej niż do Izraela czy Wielkiej Brytanii.

Kontrola została przeprowadzona w fabryce Novasep w mieście Seneffe. Jest ona częścią europejskiego łańcucha produkcyjnego szczepionki przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Belgijska fabryka jest jednym z czterech zakładów AstraZeneca objętych umową podpisaną przez tę firmę z Komisją Europejską na produkcję szczepionek na rynek unijny.

Rzecznik belgijskiego ministra zdrowia France Dammel powiedział AP, że eksperci z federalnej agencji lekarskiej po inspekcji zakładu będą współpracować z ekspertami holenderskimi, włoskimi i hiszpańskimi nad stworzeniem raportu w nadchodzących dniach.

W środę wieczorem Unia Europejska i AstraZeneca nie porozumiały się na spotkaniu w kwestii opóźnionych dostaw szczepionek Covid-19.

W ubiegłym tygodniu AstraZeneca podała, że dostawy jej szczepionki do krajów Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2021 r. będą mniejsze niż pierwotnie ustalono. W środę UE zwróciła się do brytyjsko-szwedzkiego przedsiębiorstwa, żeby upubliczniło kontrakt, który zawarło ze Wspólnotą na dostawę szczepionek.

Dzień wcześniej prezes firmy Pascal Soriot w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" ujawnił niektóre poufne zapisy umowy. Powiedział m.in., że kontrakt nakłada na jego korporację obowiązek "dołożenia wszelkich starań", jeśli chodzi o szybkie terminy dostaw szczepionki, ale nie zobowiązuje jej do przestrzegania określonego harmonogramu dostaw.

Po środowym spotkaniu przedstawicieli 27 krajów członkowskich UE z kierownictwem firmy komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides napisała na Twitterze: „Ubolewamy z powodu ciągłego braku jasności co do harmonogramu dostaw”, dodając, że UE zażądała od firmy AstraZeneca jasnego planu szybkiego dostarczenia dawek szczepionek, które Komisja Europejska zarezerwowała na pierwszy kwartał.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
Kontrole praworządności rozszerzają się... kiedy Holandia...? :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki