REKLAMA

Dane z kart bankowych pokazują skalę spadku konsumpcji

Ignacy Morawski2020-04-03 10:13założyciel SpotData.pl
publikacja
2020-04-03 10:13
Dane z kart bankowych pokazują skalę spadku konsumpcji
Dane z kart bankowych pokazują skalę spadku konsumpcji

Duże banki podają dane oparte na transakcjach z kart bankowych, by zwiększyć zasób informacji na temat bieżącej reakcji gospodarki na społeczną kwarantannę. Z tych informacji można wnioskować, że w kraju „wyparowało” ok. 10-20 proc. konsumpcji. Bardzo trudno o dokładne szacunki, ale sam rząd wielkości pozwala zrozumieć, z jaką skalą mamy do czynienia.

Bank PKO BP podał (na Twitterze), że pod koniec marca wartość zakupów wykonywanych przy pomocy kart spadła o 23 proc. w ostatnim tygodniu marca w porównaniu z początkiem miesiąca. Z danych podawanych przez mBank wynika, że spadek wyniósł ok. 30 proc. Trzeba jednak pamiętać, że większość wydatków konsumpcyjnych jest realizowana przy pomocy gotówki, a nie kart. Intuicyjnie można przypuszczać, że transakcje gotówkowe są realizowane częściej w przypadku dóbr, na które zapotrzebowanie jest bardziej odporne – np. żywności. Dlatego ogólny spadek konsumpcji jest najprawdopodobniej mniejszy niż 20-30 proc. Zarysowany przeze mnie na początku przedział 10-20 proc. jest oparty wyłącznie na intuicji.

fot. / / Twitter/PKOBP

Dużo trudniej będzie szacować reakcję inwestycji na kwarantannę. W pierwszych tygodniach inwestycje zapewne będą realizowane, bo w nich jest większa inercja – są efektem umów podpisywanych wcześniej. Nawet jeżeli część prac inwestycyjnych nie jest realizowana fizycznie, to wydatki na nie mogą być w początkowym okresie kwarantanny utrzymane. Dlatego inwestycje zareagują z pewnym opóźnieniem na wstrząs, ale ich reakcja będzie zapewne głębsza niż w przypadku konsumpcji. Inwestycje są bardziej zmienne niż konsumpcja i w kryzysie spadają mocniej. Podobna będzie zapewne ścieżka zapasów – ich przyrost najpierw utrzyma się na stabilnym poziomie, a później tąpnie.

Patrząc na składniki PKB zostaje jeszcze eksport netto. Ten może być dodatni, bo spadek popytu w większym stopniu dotknie towary importowane niż krajowe.

Składając te wszystkie informacje w całość widać, że w czasie społecznej kwarantanny spadek PKB może być potężny. Późniejsze odbicie będzie powolne ze względu na inercję w inwestycjach i powolne odmrażanie konsumpcji. Do powrotu gospodarki do punktu sprzed epidemii potrzebne będzie powszechne przekonanie, że epidemia jest za nami. Kiedy to nastąpi? Przy pewnej dozie szczęścia oraz sukcesach branży farmaceutycznej dynamiczny powrót może zacząć się od przełomu 2020/2021.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
piotr76
A na co teraz można wydać pieniądze oprócz jedzenia i opłat, skoro wszystko zamknięte?
1zed2
przez internet, wszystko poza zarciem tak teraz kupuję
misiosnechacz
Ja zgodnie z prośbą walę kredytową gdzie mogę teraz wiec ciężko ocenić poza tym racja ze duzo butów i innych rzeczy kupuje się teraz w sieci. Niestety czasy ciekawe.
knl111
Nie, spadek jest większy bo bardzo dużo osób "przeszło" na płatność kartą zamiast gotówką.
ravauw
Ale przecież mnóstwo ludzi robi zakupy w necie, a tam płaci sie najcześciej przelewami.
Sam zrobiłęm przez 3 tyg. tyle zakupów w sieci co normalnie przez 2 msc.
sammler
Ja 95% zakupów w internecie opłacam kartą kredytową. 5% Blikiem lub szybkim przelewem, jeżeli z jakiegoś powodu nie chcę użyć karty.
karbinadel
Nie, w sieci bardzo dużo jeśli nie większość transakcji idzie karta lub blikiem - bo są natychmiastowe, w przeciwieństwie do większości przelewów
zenonn odpowiada karbinadel
Najpopularniejszą formą płatności internetowych w Polsce są przelewy elektroniczne – praktycznie każda osoba posiada bankowość elektroniczną. Dotpay oferuje najszerszy dostęp do przelewów elektronicznych. Wśród nich znajdują się w pełni automatyczne szybkie transfery PayByLink oraz półautomatyczne e-przelewy.
PayU
Najpopularniejszą formą płatności internetowych w Polsce są przelewy elektroniczne – praktycznie każda osoba posiada bankowość elektroniczną. Dotpay oferuje najszerszy dostęp do przelewów elektronicznych. Wśród nich znajdują się w pełni automatyczne szybkie transfery PayByLink oraz półautomatyczne e-przelewy.
PayU itp
Karta wymaga dużo wypełniania, ma ograniczony sens przy powtarzalnych zakupach, gdy jest stale zablokowana a odblokowywana tylko na czas transakcji. Podanie danych karty internetowi to proszenie sie o kłopoty
samsza
To oczywiście ma przełożenie na dochody świetnego budżetu, można teraz codziennie zapewniać beneficjentów zapisanych tam wydatków, że są one świetnie "zabezpieczone".
zenonn
W łikendy zamkniete markety budowlane, to nawet odświeżanie mieszkań zostanie stłamsone.
Handlowa niedziela a castorama sobota niedziela nieczynne.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki