REKLAMA

Tańsze działki wyparowały z ogłoszeń sprzedaży. „Promocje” można znaleźć tylko tu

Marcin Kaźmierczak2023-01-03 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-03 06:00

W listopadzie średnie ceny ofertowe działek budowlanych położonych poza stolicami województw wyraźnie wzrosły – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom. Nietrudno odnieść wrażenie, że na tak wyraźne „podwyżki” wpłynął brak w ofercie tańszych działek dostępnych jeszcze w październiku.

Tańsze działki wyparowały z ogłoszeń sprzedaży. „Promocje” można znaleźć tylko tu
Tańsze działki wyparowały z ogłoszeń sprzedaży. „Promocje” można znaleźć tylko tu
fot. GaudiLab / / Shutterstock

Ceny ofertowe działek budowlanych - województwa

Z tego też powodu średnie kwoty oczekiwane przez sprzedających parcele w niektórych województwach wzrosły względem października o kilkadziesiąt procent. Taka sytuacja miała miejsce również w najdroższych województwach.

W przypadku najmniejszych działek o powierzchni poniżej 8 arów z korektą (drugi miesiąc z rzędu) mieliśmy do czynienia jedynie w woj. dolnośląskim. W zupełnie innym kierunku powędrowała średnia wycena najmniejszych parcel oferowanych w woj. małopolskim (+38,7 proc. m/m), łódzkim (+37,6 proc. m/m), mazowieckim (+29,9 proc. m/m) oraz pomorskim (+30,8 proc. m/m), w którym za działki mniejsze niż 8-arowe oczekiwano średnio powyżej 950 zł/mkw., najwięcej w Polsce.

Tak drastycznego wzrostu średniej wyceny nie zanotowano na Pomorzu w przypadku większych parcel o powierzchni od 8 do 12 oraz od 12 do 20 arów. Średnia cena ofertowa wzrosła odpowiednio o 3,9 proc. i 5,7 proc. Inaczej wyglądała jednak sytuacja na Mazowszu, gdzie wspomniane metraże wyceniano średnio o 27,6 proc. oraz o 35,1 proc. wyżej niż w październiku, a średnia wycena znalazła się w pobliżu 400 zł/mkw. W porównaniu z listopadem 2021 r. działki budowlane o powierzchni poniżej 20 arów, które oferowano w woj. mazowieckim, były wyceniane średnio o przeszło 100 proc. wyżej.

Ceny ofertowe działek budowlanych - miasta wojewódzkie

Z tak drastycznym wzrostem średnich stawek ofertowych nie mieliśmy do czynienia w samej Warszawie oraz innych stolicach województw. Pozostając jednak przy Warszawie, analizowane wyżej metraże (0-8 a, 8-12 a oraz 12-20 a) wyceniano w listopadzie 2022 r. średnio od 0,3 proc. do blisko 4 proc. wyżej niż miesiąc wcześniej.

Średnia kwota dyktowana za najmniejsze działki o powierzchni poniżej 8 arów była zresztą o blisko 10 proc. niższa niż w listopadzie 2021 r. Z obniżką w relacji rocznej mieliśmy do czynienia jeszcze w Opolu, Rzeszowie, Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Olsztynie i Poznaniu. Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim nie zanotowano żadnej oferty sprzedaży parceli o powierzchni poniżej 8 arów.

Grudzień w stolicach województw przyniósł dominację obniżek (w ujęciu miesięcznym) również średnich cen ofertowych większych, kilkunastoarowych gruntów. W skali roku oczekiwania sprzedających poszły jednak w górę, przy czym w przypadku gruntów o powierzchni od 12 do 20 arów był to z reguły wzrost średniej wyceny o kilkadziesiąt procent.

Ruch na budowach wygasa

Jak na tym tle wypada zainteresowanie Polaków budową domów jednorodzinnych? Dane Głównego Urzędu Statystycznego, które przytaczaliśmy w artykule „Mieszkaniówka w kryzysie. Po budowlanej hossie nie ma już śladu”, pokazują, że mizernie.

W listopadzie inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 4528 domów, co oznaczało spadek o 27,5 proc. w relacji miesięcznej oraz o 39,3 proc. w ujęciu rocznym. Wyłączając styczeń 2022 r., był to najgorszy miesiąc od końca 2019 r. Od początku roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli prace nad budową 79 323 domów (-21,2 proc. r/r).

Mniej niż w październiku 2022 r. oraz listopadzie 2021 r. odnotowano także wydanych pozwoleń na przyszłe budowy domów. W listopadzie 2022 r. inwestorzy indywidualni uzyskali 5652 takie dokumenty (-11,5 proc. m/m i -40,7 proc. r/r). Był to najniższy wynik od stycznia 2016 r., czyli od blisko siedmiu lat.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (24)

dodaj komentarz
zgadujzgadula
dzialka jest mniej problemowa niz mieszkanie i mniej zachodu w utrzymaniu. W Dobrej lokalizacji kupiona za rozsadne pieniadze moze zyskac kilkaset % w okresie 5lernim sprobuj tak na miwszkaniu...
jas2
Na zdjęciu typowe polskie działki. ;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomkooo
ty masohista - nadal na forum ?
ej_czy_nie odpowiada tomkooo
Poważne portale już dawno zlikwidowały pseudo fora a tu dalej forum trwa i trwa mać
tomkooo odpowiada ej_czy_nie
jest proste rozwiazanie, nie wchodz na ten niepowazny portal masohisto ;)
trolley odpowiada ej_czy_nie
lol, a tak btw. naganiacze takie jak ty z branży nieruchów mało nie pękli z dumy jacy to oni mądrzy, jacy rzutcy, jacy przebojowi, zarabiający ciężką kasiore, normalnie elita narodu- którą wuj strzelił tego samego dnia kiedy stopy ruszyły w góre XDXDXD- wasze ego pękło niczym bania na nieruchach i stąd twoje płacze na forum bo nie lol, a tak btw. naganiacze takie jak ty z branży nieruchów mało nie pękli z dumy jacy to oni mądrzy, jacy rzutcy, jacy przebojowi, zarabiający ciężką kasiore, normalnie elita narodu- którą wuj strzelił tego samego dnia kiedy stopy ruszyły w góre XDXDXD- wasze ego pękło niczym bania na nieruchach i stąd twoje płacze na forum bo nie możesz żdzierżyć że się aż tak pomyliłeś i ktoś ci to przypomina muehehehehe a całe te twoje wielkie biznesy to tylko w warunkach zerowych stóp i kredytów dla ninja bo bez tego to jesteś cienki jak polsilver XDXDXD
somatico
To efekt promocyjnych kredytów 2% Sprzedający myśla że zrobią interes życia.
trolley
Wyparowały tanie. Teraz drogie stanieją. Wyparują. I tak się powoli żyje z tymi spadkami XD

Powiązane: Bankier.pl i Otodom.pl - raport z rynku nieruchomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki