RPP

Korekta na rynku małych działek osłabła. Pomorze wciąż „droższe” od Mazowsza

2022-10-28 06:00
publikacja
2022-10-28 06:00

W ogłoszeniach sprzedaży najmniejszych działek budowlanych wciąż można znaleźć przeceny, jednak obserwowana w ostatnich miesiącach korekta straciła na sile – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom. Częściej z obniżką średnich oczekiwań sprzedających mieliśmy do czynienia w ofertach dotyczących większych – kilkunastoarowych parcel.

Korekta na rynku małych działek osłabła. Pomorze wciąż „droższe” od Mazowsza
Korekta na rynku małych działek osłabła. Pomorze wciąż „droższe” od Mazowsza
/ Shutterstock

Mimo to, w większości województw to jednak średnie stawki ofertowe dotyczące najmniejszych działek o powierzchni poniżej 8 arów są niższe niż przed rokiem.

We wrześniu 2022 r. spośród „najdroższych” województw jedynie na Pomorzu byliśmy świadkami obniżki średniej ceny ofertowej w skali miesiąca, która dotyczyłaby działek mniejszych niż 8-arowe. Pomimo ponad 2-procentowej korekty i jednoczesnego wzrostu o blisko 6 proc. zanotowanego na Mazowszu, to w woj. pomorskie średnia stawka ofertowa wciąż była najwyższa.

Po trzech miesiącach z rzędu z obniżkami, wzrost zagościł w Małopolsce (+1,2 proc. m/m). W tych trzech województwach za działki o powierzchni do 8 arów oczekiwano średnio powyżej 500 zł/mkw.

W większości województw średnie oczekiwania sprzedających były jednak niższe niż rok temu. Na Pomorzu obniżyły się o 5,8 proc., na Mazowszu o 5,9 proc., w Małopolsce o 8,1 proc. Z drugiej jednak strony w woj. dolnośląskim średnia cena ofertowa wzrosła w ciągu roku o 25 proc., a w woj. wielkopolskim o 13 proc.

Obniżki w relacji do września 2022 r. zanotowano także w stolicach województw. Głębsze i częściej występujące obniżki w ujęciu miesięcznym zanotowano we wrześniu jednak w ogłoszeniach sprzedaży działek o powierzchni od 8 do 12 a oraz od 12 do 20 a.

Ostatnie miesiące stoją pod znakiem spadku zainteresowania Polaków budownictwem jednorodzinnym. We wrześniu 2022 r. Główny Urząd Statystyczny zanotował 7108 nowych budów - o 4,9 proc. mniej niż w sierpniu i aż o 30,3 proc. mniej niż we wrześniu 2022 r. To najniższy wrześniowy wynik od dekady.

Jeszcze mocniej w ujęciu rocznym spadła liczba uzyskanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. We wrześniu polskie urzędy wydały 6886 pozwoleń - o 40,5 proc. mniej niż rok temu i o 3,6 proc. mniej niż w sierpniu.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jpelerj
Straszne zybertoły. Ceny życzeniowe i tak spadły rdr, ludzie nie kupują, bo od wiosny przestali budować (głównie wykańczają albo starają sie sprzedać stan surowy zamknięty). Nowych działek wstawia sie dużo mniej, bo jak się skończył boom na domki, to przestali parcelować pola i zamieniać je na działki (od pola mniejszy podatek). Straszne zybertoły. Ceny życzeniowe i tak spadły rdr, ludzie nie kupują, bo od wiosny przestali budować (głównie wykańczają albo starają sie sprzedać stan surowy zamknięty). Nowych działek wstawia sie dużo mniej, bo jak się skończył boom na domki, to przestali parcelować pola i zamieniać je na działki (od pola mniejszy podatek). Ciekawe, co tym razem usłyszymy od tutejszych dwóch tradycyjnie naganiających nicków, to może być zabawniejsze niż cały ten artykuł.
trolley
Czemu duzi deweloperzy są w głebokiej d.? Skąd to lamentowanie i biadolenie w KNFie? :) Bo cały biznesplan, pozyskiwanie kapitału z giełdy, emisja obligów, kredyty i ich zabezpieczenia itd itp były prorokowane na podstawie 30% marż i dobrej sprzedaży. A tu lipa. Kredyt zdechł -70% r/r i o tyle sprzedaż padła :) Tzn. oficjalnie nie Czemu duzi deweloperzy są w głebokiej d.? Skąd to lamentowanie i biadolenie w KNFie? :) Bo cały biznesplan, pozyskiwanie kapitału z giełdy, emisja obligów, kredyty i ich zabezpieczenia itd itp były prorokowane na podstawie 30% marż i dobrej sprzedaży. A tu lipa. Kredyt zdechł -70% r/r i o tyle sprzedaż padła :) Tzn. oficjalnie nie spadła dzięki kreatywnej sprzedaży w postaci rezerwacji XD i upychania po spółkach córkach :D Zapraszam do dyskusji :) To jedna z niewielu okazji podyskutować pod każmierczakowym tematycznym artem o nieruchach bo kolejny znowu o śmieciach :)
trolley
ps. w kolejnych wydaniach każmierczakowego naganiania będziemy typować który duży dew zdechnie pierwszy i nie od dewa tylko od jego syndyka będziecie kupować nierucha ;)
ej_czy_nie
Lamentujesz tylko ty tutaj rusek a przeceny na nieruchach jak nie było tak ni ma
szprotkafinansjery odpowiada trolley
Właśnie trolley, podrzucisz jakieś linki do nominalnych przecen o 30%?
Bo szukam i znaleźć nie mogę, ale ja jestem tylko prosta szprotka. Taki wyjadacz nieruchowy jak ty na pewno ma jakieś oferty w zanadrzu
ej_czy_nie odpowiada szprotkafinansjery
Rusek zaprosił nas do dyskusji po czym się zmył po 2 postach. Klasyka
szprotkafinansjery odpowiada ej_czy_nie
Mozę tych promocji tyle, że robi całe zestawienie! :O
exio
"Kredyt zdechł -70% r/r i o tyle sprzedaż padła :)"

Dużo mieszkań było kupowanych w zeszłym roku za gotówkę i to chyba nawet więcej niż z kredytu ale nie chce mi się dokładnych danych szukać. W każdym razie spadek udzielanych kredytów o 70% r/r nie powoduje spadku całkowitej sprzedaży o 70%.
tomkooo odpowiada exio
pytanie co to dokladnie znaczy "za gotowke" czy to 100% gotowki czy jakas kreatywna ksiegowosc np. refinansowanie kredytu, sprzedaz jednego mieszkania i kupno drugiego itp.
exio odpowiada tomkooo
Za gotówkę to znaczy za gotówkę mimo małych niuansów. Bo pisanie, że jak spadła ilość udzielanych kredytów o 70% to pociągnęło to za sobą spadek sprzedaży o 70% jest po prostu kłamliwe.

Powiązane: Bankier.pl i Otodom.pl - raport z rynku nieruchomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki