W ogłoszeniach sprzedaży najmniejszych działek budowlanych wciąż można znaleźć przeceny, jednak obserwowana w ostatnich miesiącach korekta straciła na sile – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom. Częściej z obniżką średnich oczekiwań sprzedających mieliśmy do czynienia w ofertach dotyczących większych – kilkunastoarowych parcel.


Mimo to, w większości województw to jednak średnie stawki ofertowe dotyczące najmniejszych działek o powierzchni poniżej 8 arów są niższe niż przed rokiem.
We wrześniu 2022 r. spośród „najdroższych” województw jedynie na Pomorzu byliśmy świadkami obniżki średniej ceny ofertowej w skali miesiąca, która dotyczyłaby działek mniejszych niż 8-arowe. Pomimo ponad 2-procentowej korekty i jednoczesnego wzrostu o blisko 6 proc. zanotowanego na Mazowszu, to w woj. pomorskie średnia stawka ofertowa wciąż była najwyższa.
Po trzech miesiącach z rzędu z obniżkami, wzrost zagościł w Małopolsce (+1,2 proc. m/m). W tych trzech województwach za działki o powierzchni do 8 arów oczekiwano średnio powyżej 500 zł/mkw.
W większości województw średnie oczekiwania sprzedających były jednak niższe niż rok temu. Na Pomorzu obniżyły się o 5,8 proc., na Mazowszu o 5,9 proc., w Małopolsce o 8,1 proc. Z drugiej jednak strony w woj. dolnośląskim średnia cena ofertowa wzrosła w ciągu roku o 25 proc., a w woj. wielkopolskim o 13 proc.
Obniżki w relacji do września 2022 r. zanotowano także w stolicach województw. Głębsze i częściej występujące obniżki w ujęciu miesięcznym zanotowano we wrześniu jednak w ogłoszeniach sprzedaży działek o powierzchni od 8 do 12 a oraz od 12 do 20 a.
Ostatnie miesiące stoją pod znakiem spadku zainteresowania Polaków budownictwem jednorodzinnym. We wrześniu 2022 r. Główny Urząd Statystyczny zanotował 7108 nowych budów - o 4,9 proc. mniej niż w sierpniu i aż o 30,3 proc. mniej niż we wrześniu 2022 r. To najniższy wrześniowy wynik od dekady.
Jeszcze mocniej w ujęciu rocznym spadła liczba uzyskanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. We wrześniu polskie urzędy wydały 6886 pozwoleń - o 40,5 proc. mniej niż rok temu i o 3,6 proc. mniej niż w sierpniu.
Marcin Kaźmierczak