REKLAMA
PIT 2023

Dolnośląskie branżą IT stoi. Oto ile zarabiają programiści, testerzy czy architekci

2021-08-27 06:00
publikacja
2021-08-27 06:00

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój sektora informatycznego w stolicy Dolnego Śląska. Sprawdzamy, jaka jest obecna sytuacja branży IT we Wrocławiu i kto w niej pracuje. Co czeka firmy informatyczne w kolejnych latach - czy w dalszym ciągu będą zwiększać zatrudnienie?

Dolnośląskie branżą IT stoi. Oto ile zarabiają programiści, testerzy czy architekci
Dolnośląskie branżą IT stoi. Oto ile zarabiają programiści, testerzy czy architekci
fot. Wierzchu / / Shutterstock

Jaka jest sytuacja branży IT we Wrocławiu?

Rynek informatyczny w stolicy Dolnego Śląska wciąż się rozwija. Zauważają to obecni na nim gracze oraz firmy zajmujące się jego analizą, a także nowe przedsiębiorstwa. Do podobnych wniosków można dojść, analizując wyniki badań rynku. To, że branża IT we Wrocławiu ma się coraz lepiej, potwierdza m.in. opublikowany w 2019 roku szczegółowy raport „Wrocławski sektor IT”, który powstał w oparciu o badanie ankietowe wśród niemal 120 firm i wywiady pogłębione udzielone przez 15 menedżerów. Jego twórcy podkreślają, że Wrocław jest obecnie „jednym z najważniejszych ośrodków rozwoju technologii w Polsce”, a firmy działające w mieście cieszą się międzynarodową renomą. To sprawia, że w największej dolnośląskiej aglomeracji pojawiło się wielu ekspertów, również z innych krajów, a swoje biura otwierają kolejne firmy. 

Wyniki badania wskazują na fakt, że rynek informatyczny to jeden z ważniejszych sektorów gospodarki w stolicy Dolnego Śląska, zatrudnia on bowiem ok. 36 tys. pracowników. Praca we Wrocławiu znajdzie się zarówno dla doświadczonych pracowników, jak i juniorów, jednak to pozyskanie tych pierwszych stanowi sporą trudność dla firm z branży. O zatrudnienie najłatwiej jest pracownikom posiadającym różnorodne kompetencje - nie tylko z zakresu IT, ale również m.in. ekonomii czy matematyki. Mogą oni znaleźć pracę w mniejszych przedsiębiorstwach lub międzynarodowych firmach. Aż 95 proc. przedsiębiorstw z sektora informatycznego podkreśla, że planuje rozwijać swoją działalność w zakresie oferowanych produktów oraz usług, zaś 84 proc. badanych firm ma w planach przyjmowanie nowych pracowników. Chcąc wcielić w życie te plany, przedsiębiorcy muszą być innowacyjni - to pozwoli im wyróżnić się na rynku.

Warto przeczytać także:

Ze względu na charakter branży IT jej rozwoju nie zahamował kryzys związany z pandemią COVID-19 - za sprawą przeniesienia się działalności wielu firm z innych sektorów niektórym przedsiębiorstwom informatycznym udało się wręcz zanotować wzrost przychodów. Warto nadmienić, że mimo sytuacji epidemicznej firmy informatyczne we Wrocławiu są zainteresowane wynajmem biur - według raportu „Office Occupier: Rynek biurowy we Wrocławiu” aż 57 proc. transakcji zawartych w 2020 to umowy podpisane z przedsiębiorstwami z sektora IT (w 2019 roku stanowiły one 15 proc. wszystkich transakcji). 

Kogo zatrudnia sektor informatyczny?

O popularności sektora informatycznego we Wrocławiu świadczyć może m.in. fakt, że w 2019 roku spośród 112 tys. studentów uczelni w stolicy Dolnego Śląska aż 15 tys. zdobywało wiedzę na kierunkach powiązanych z IT. Młodzi poszukują pracy w stabilnej branży z ogromnym potencjałem. Choć mieszkańcy są zainteresowani zatrudnieniem w sektorze informatycznym, aż 59 proc. firm nie zgadza się z twierdzeniem, że nie mają one problemu z pozyskiwaniem kandydatów. Sporą część przedsiębiorców stanowią ci, którzy korzystają z zewnętrznych pracowników. To pokazuje, że wciąż potrzebni są specjaliści. 

Kogo zatrudnia branża IT we Wrocławiu i kto może szukać w niej pracy? 

Największy odsetek pracowników sektora informatycznego stanowią zatrudnieni zajmujący się rozwojem oprogramowania: architekturą, programowaniem, testowaniem, analizą biznesową oraz zarządzaniem projektem i usługami. Potrzebne są również osoby zajmujące się doradztwem, tj. business intelligence, bezpieczeństwem, audytem i wdrożeniami systemów, a także product managerowie. Pozostałą część rynku informatycznego stanowią pracownicy administracji - w zakresie ich obowiązków znajduje się administrowanie systemami, sieciami, bazami danych oraz storage, udzielanie wsparcia technicznego i zarządzanie usługami. 

Doświadczenie badanych przedsiębiorstw pokazuje, że najłatwiej jest pozyskać pracowników na stanowiska juniorskie (65 proc. firm nie ma z tym problemu), a najtrudniej jest o osoby posiadające 7-10 lat doświadczenia (aż 87 proc. ankietowanych deklaruje, że ciężko jest znaleźć kandydatów spełniających ten wymóg). To właśnie doświadczeni seniorzy oraz osoby pracujące w IT od 2-7 lat najszybciej znajdą zatrudnienie, gdyż firmy stawiają na specjalistów. Wyjątek stanowią start-upy. W ich strukturze większość pracowników stanowią seniorzy (36 proc.), architekci (23 proc.) oraz juniorzy (21 proc.). 

Najpopularniejsze języki skryptowe, znaczników i programowania na wrocławskim rynku informatycznym to obecnie JavaScript, HTML/CSS, Java, SQL i C++. Szacuje się, że pozostaną one na obecnych pozycjach, choć w ciągu kolejnych lat będą mniej popularne, zwiększy się natomiast zainteresowanie następującymi językami: R, Ruby, C, Bash/Shell/PowerShell i TypeScrip.

Zatrudnieni w sektorze IT powinni posiadać pewne kompetencje, które uznawane są za kluczowe dla branży. Dodatkowe umiejętności szczególnie przydadzą się w sektorze BPO/ITO/SSC - aż 85 proc. firm działających w tych obszarach deklaruje, że poszukuje wszechstronnych pracowników. Dzięki zatrudnianiu osób zaangażowanych o odpowiednich kompetencjach miękkich, np. znajomości języków obcych, cechach koordynatora czy też odpornych na stres, firmy poszerzają zakres realizowanych przez siebie projektów. Pracodawcy cenią również pracowników zorientowanych na cele, chętnych do ciągłego rozwoju, skupionych na pracy i dbających o jej jakość oraz odpowiedzialnych.

Przydatne okazuje się także posiadanie tzw. złożonych kompetencji, czyli wiedzy w zakresie IT oraz innej dziedziny nauki. Aż 59 proc. wrocławskich firm informatycznych stawia na zatrudnianie tego rodzaju pracowników, a kolejne 5 proc. jest w trakcie poszukiwań takich kandydatów. Umiejętności złożone, które są najbardziej cenione przez przedsiębiorców działających na wrocławskim rynku informatycznym, to - poza wiedzą z obszaru technologii i informatyki - znajomość ekonomii (szczególnie w małych i mikroprzedsiębiorstwach) czy matematyki (w średnich firmach). Cenione jest również połączenie znajomości IT z automatyką, mechaniką, naukami humanistycznymi oraz przyrodniczymi.

Dane zebrane przez firmę ALTEN Polska wskazują, że w 2021 roku na wrocławskim rynku informatycznym najbardziej pożądani będą następujący pracownicy: 

 • Cloud Engineer, 

 • Cloud Architect, 

 • Cloud Security Engineer, 

 • Cloud Network Engineer. 

Firmy będą poszukiwać również Java Developerów, Embedded Software Engineerów i Testerów Automatyzujących (Python). 

Warunki zatrudnienia pracowników na wrocławskim rynku informatycznym

Warto zwrócić uwagę na innowacyjność, jaką wyróżnia się branża IT - Wrocław jest tego świetnym przykładem. Według raportu „Wrocławski sektor IT” w 2019 roku 62 proc. firm informatycznych zatrudniało pracowników zdalnych. Sytuacja epidemiczna oraz nadchodzące zmiany sprawiają, że odsetek ten staje się coraz wyższy. Co więcej, cenieni są specjaliści IT z innych krajów (w 2019 roku stanowili oni 48 proc. wszystkich zatrudnionych). Większość firm działających na terenie stolicy Dolnego Śląska jako powód decyzji o zatrudnianiu zagranicznych specjalistów podaje problem ze znalezieniem ekspertów IT (lub ogólnie - pracowników) w Polsce, a także doświadczenie oraz kompetencje kandydatów spoza kraju. 

Na jakie pensje mogą liczyć pracownicy branży IT we Wrocławiu? Wynagrodzenia brutto oferowane pracownikom sprawdziła agencja Randstad Polska. Wyniki analizy przeprowadzonej w 2019 roku wskazują, że pensja pracownika zależna jest od zajmowanego przez niego stanowiska. Oto zarobki osób zajmujących się rozwojem oprogramowania: 

 • testerzy oprogramowania - wykonujący testy manualne: 4400-9600 zł, automatyczne: 5600-12800 zł, 

 • deweloperzy - .NET: 8800-17600 zł, Java: 8800-18000 zł, 

 • analitycy - systemów: 8000-14400 zł, biznesowi: 8000-14400 zł, 

 • architekci - 12800-17600 zł.

Pensje często poszukiwanych pracowników managementu według Randstad Polska wynosiły ok. 8000-9000 zł (product owner) do nawet 32000 zł (CIO/CTO). Osoby zajmujące się danymi, ich przetwarzaniem w chmurze i bazami danych zarabiały od 8800 zł (administratorzy baz danych i analitycy danych) do 28899 zł (architekci), zaś SAP - od 4000 zł (analitycy systemów) do 19200 zł (project managerowie). Pracownicy dbający o bezpieczeństwo oraz infrastrukturę otrzymywali wynagrodzenia wynoszące od 4000 zł (obsługa helpdesk/servicedesk) do 22400 zł (kierownicy ochrony). 

Największe firmy informatyczne we Wrocławiu

Eurostat zauważa, że województwo dolnośląskie, tuż po mazowieckim i małopolskim, jest jednym z największych rynków informatycznych w Polsce. W całym regionie pracuje ponad 45 tys. specjalistów z branży IT, zaś w samym Wrocławiu - około 36 tys. Dyrektor Centrum Doskonałości Infor, Artur Sawicki, zauważa, że stolica Dolnego Śląska jest dobrym miejscem do prowadzenia firmy informatycznej, gdyż zamieszkuje ją wiele młodych, chętnych do nauki osób, które są zainteresowane ciągłym rozwojem. Kolejni ważni gracze na rynku decydują się na otwarcie oddziałów właśnie w województwie dolnośląskim, licząc na możliwość zatrudnienia nowych, wykwalifikowanych pracowników. Jak pokazują statystyki, 63 proc. dużych firm działających we Wrocławiu stanowią filie międzynarodowych przedsiębiorstw. 

Jakie są największe firmy IT we Wrocławiu? Należą do nich m.in.:

 • AB S.A.,

 • Google,

 • ALTEN, 

 • IBM, 

 • Ceneo,

 • Volvo IT, 

 • Gigaset, 

 • FrameLogic, 

 • Brand24,

 • Zone IT, 

 • InsERT, 

 • Ryanair Travel Labs, 

 • Nokia, 

 • Monterail.

To tylko część dużych przedsiębiorstw działających na terenie stolicy Dolnego Śląska. Należy podkreślić, że we Wrocławiu wciąż dokonuje się kolejnych inwestycji - w 2021 roku swoje siedziby otworzyły m.in. Klika Tech, start-up z Miami, oraz LeverX Group, firma posiadające filie także w Austrii, Rosji, USA i Uzbekistanie oraz na Ukrainie.

Powstawanie oddziałów kolejnych firm jest pozytywnym zjawiskiem, które powinno cieszyć specjalistów z branży oraz obecnych i przyszłych absolwentów studiów na kierunkach okołoinformatycznych. Nowe biura oraz rozwój sektora IT sprawiają, że czeka na nich pewna praca. Ogłoszenia zamieszczane przez pracodawców są bardzo obiecujące. Ewa Gumula, Managing Director ALTEN Polska, w rozmowie z portalem Wroclaw.naszemiasto.pl przyznaje, że obecnie, w dobie cyfryzacji, zwiększa się zapotrzebowanie na ekspertów w IT. 

Czym zajmują się przedsiębiorcy na wrocławskim rynku IT?

Statystyki pokazują, że aż 20 proc. firm IT z Wrocławia w swojej pracy zajmuje się sztuczną inteligencją (AI). Wiele z nich współpracuje z kontrahentami z innych państw, co pozwala nie tylko na zwiększenie zarobków, ale również realizowanie ambitnych, atrakcyjnych projektów. 34 proc. klientów, których wskazują firmy z branży IT w stolicy Dolnego Śląska, pochodzi z Polski, 41 proc. - z Europy, zaś pozostałe 25 proc. - z pozostałych rejonów świata.

Firmy działające na rynku informatycznym we Wrocławiu oferują różnego typu usługi. Osoby wypełniające ankiety w ramach raportu „Wrocławski sektor IT” najczęściej określały, że ich przedsiębiorstwa zajmują się tworzeniem aplikacji oraz stron internetowych (48 proc.), doradztwem technologicznym (29 proc.), rozwojem systemów i aplikacji (28 proc.). Wśród obszarów działalności dużych przedsiębiorstw wymienia się głównie analitykę dużych zbiorów danych (30 proc.), zarządzanie systemami ERP/CRM oraz projektami (26 proc.), analitykę biznesową, rozwiązania chmurowe i wirtualizację (22 proc.), a także rozwój e-commerce oraz tzw. Internet Rzeczy (19 proc.). 

Wśród firm informatycznych we Wrocławiu można wyróżnić przedsiębiorstwa, które specjalizują się w następujących dziedzinach: 

 • BPO/SSC/ITO, czyli centra usług wspólnych, które pracują najczęściej nad następującymi obszarami: Service desk/User support, Service management, Applications/Tools, a ich kontrahentami są głównie firmy z branż: IT, finanse i produkcja; 

 • produkcja oprogramowania, czyli firmy działające najczęściej w obszarach: Other software development, Web development, User support/Service Desk, Research & Development, których klientami są przedsiębiorstwa z branż: finanse, handel, produkcja, transport i logistyka, telekomunikacja, internet, kablówka;

 • Software house/IT consulting, tj. przedsiębiorstwa działające głównie w obszarach: Web development, IT consulting, Mobile app development, z których usług korzystają podmioty z branż: finanse, IT, handel, produkcja, usługi medyczne, transport i logistyka;

 • start-upy, zajmujące się w dużej mierze następującą działalnością: Web development, Artificial Intelligence, E-commerce development, których kontrahentami są głównie firmy z sektorów: edukacja, produkcja, handel, IT i energetyka.

Opracowanie własne na podstawie danych pochodzących z raportu „Wrocławski sektor IT” (GoWork)

Jacy są najczęstsi kontrahenci przedsiębiorstw informatycznych z Wrocławia? Wśród nich wymienia się firmy działające w następujących branżach: 

 • finanse - 47 proc.,

 • IT - 43 proc.,

 • produkcja - 31 proc.,

 • handel - 28 proc.,

 • transport, logistyka - 23 proc.,

 • telekomunikacja, internet, kablówka itp. - 18 proc.,

 • usługi medyczne - 18 proc.,

 • edukacja - 14 proc.,

 • energetyka - 12 proc.,

 • media - 12 proc.,

 • inne usługi - 12 proc.

Wysoki udział branży IT jako docelowego odbiorcy oferowanych rozwiązań wskazuje, że wiele przedsiębiorstw z sektora informatycznego oferuje produkty, które znajdują zastosowanie w branży informatycznej, część z nich pełni zaś rolę podwykonawców.

Prognozowane kierunki rozwoju wrocławskiego sektora IT

Eksperci uważają, że w najbliższych latach możliwe jest zmniejszenie rynku rozwiązań dla urządzeń mobilnych na rzecz Progressive Web App, tj. aplikacji internetowych. Firmy obserwują, jak zmienia się branża IT we Wrocławiu, w Polsce i na świecie. Już w 2019 roku ponad 75 proc. przedsiębiorców przewidywało, że w czasie kolejnych trzech lat zmienią się stosowane przez nich technologie. Właśnie dlatego domeną firm z sektora IT powinna być umiejętność adaptowania się do cechującego się dużą dynamiką rozwoju i zmian rynku. 

Duże przedsiębiorstwa działające w branży informatycznej we Wrocławiu zauważają, że jest tu wielu wykwalifikowanych specjalistów. Jak pokazują wyniki raportu „Wrocławski sektor IT”, Wrocław to miasto chętnie wybierane przez przedsiębiorców i uznawane przez nich za dobre miejsce do prowadzenia swojej firmy z sektora technologii informatycznych. Mimo dużej liczby specjalistów problemem jest znalezienie pracownika posiadającego co najmniej kilkuletnie doświadczenie oraz działającego w niszowej specjalizacji, a także spełnienie wysokich oczekiwań finansowych kandydatów. 

Główne mocne strony Wrocławia to różnorodny rynek, który pozwala ambitnym pracownikom na zdobywanie kwalifikacji oraz kompetencji z różnych dziedzin, rozpoznawalność miasta w Polsce i za granicą, a także dostępność komunikacyjna stolicy Dolnego Śląska. Zdaniem przedsiębiorców Wrocław powinien aktualnie skupić się na inwestycjach, które pozwolą na poprawę komunikacji miejskiej. 

Według firm działających na wrocławskim rynku informatycznym w branży panuje zdrowa konkurencja, najbardziej odczuwalna w obszarze pozyskiwania osób zatrudnionych. Stolica Dolnego Śląska ma duży potencjał biznesowy i jest miejscem, które chętnie wybiera się do życia oraz pracy. Żeby nie zahamować dalszego rozwoju rynku IT we Wrocławiu, należy podkreślać te cechy w Polsce oraz poza nią, promując miasto. Jak zauważa Piotr Poprawski z Head of Capgemini Software Solutions Center, firmy informatyczne w największej dolnośląskiej aglomeracji już teraz działają na zasadzie „kuli śnieżnej” - otwierają swoje siedziby z uwagi na obecność konkurencji oraz wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem lub osób młodych - absolwentów kierunków związanych z nowymi technologiami. 

Opracowanie własne na podstawie danych pochodzących z raportu „Wrocławski sektor IT” (GoWork)

Wśród największych wyzwań dla rynku IT we Wrocławiu przedsiębiorcy wymieniają m.in. trudności w pozyskaniu doświadczonych specjalistów, wysokie koszty ich pracy oraz istnienie wielu konkurentów. Innego zdania są start-upy - tylko 25 proc. z nich uważa, że problemem jest znalezienie osób chętnych do pracy. W ich przypadku (zdaniem 41 proc.) problemem jest pozyskanie środków na inwestycje. 

Ważną dla wrocławskiego rynku IT rolę odgrywa stowarzyszenie ITCorner, łączące firmy informatyczne z województwa dolnośląskiego. Dzięki niemu łatwiej jest dzielić się wiedzą oraz podejmować działania biznesowe. Pomocna jest także działalność lokalnych władz, m.in. Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Zdaniem małych oraz średnich firm istnienie Wrocławskiego Parku Technologicznego nie jest wystarczające - według nich miasto potrzebuje „miejskiego coworkingu” albo „hubu innowacji”. 

Do dalszego rozwoju sektora IT w stolicy Dolnego Śląska potrzebna jest ścisła współpraca przedsiębiorców z uczelniami. Studenci często decydują się na podjęcie pracy jeszcze przed opuszczeniem murów uczelni, dzięki czemu absolwenci szkół wyższych mają niejednokrotnie już kilkuletnie doświadczenie w branży oraz ugruntowaną pozycję na lokalnym rynku pracy. 

By wrocławski rynek informatyczny odnotowywał dalszy rozwój, niezbędna jest innowacyjność, która sprawi, że firmy dotrą do nowych kontrahentów i zwiększą swoje przychody. Dzięki niej specjaliści będą chcieli pracować w stolicy Dolnego Śląska - obecnie ważne są dla nich nie tylko zarobki, ale również ciekawe projekty. Średnie i duże firmy muszą nauczyć się elastyczności, z kolei kluczem do rozwoju małych przedsiębiorstw jest posiadanie specjalistycznych kompetencji. Szansą jest również poznanie oczekiwań klientów i świadczenie usług doradczych oraz wdrażanie rozwiązań, które będą aktualne za kilka-kilkanaście lat. 

Wyniki badania „Wrocławski sektor IT” wskazują, że w najbliższych latach firmy będą musiały postarać się o konkurencyjne ceny, a potrzeby ich klientów będą ulegać dynamicznym zmianom. Dużą rolę w działalności przedsiębiorstw będą odgrywać nowe technologie, tj. uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, systemy chmurowe czy zaawansowana analiza danych. Firmy już przygotowują się do nadchodzących zmian. 

52 proc. badanych firm z wrocławskiego rynku IT deklarowało, że ich strategią jest wzrost sprzedaży oraz dalsza ekspansja. Wkraczanie na nowe rynki planuje 15 proc. małych i mikroprzedsiębiorstw, a także 11 proc. dużych firm. 22 proc. wszystkich badanych wskazuje, że niezbędne będzie zadbanie o usprawnienie procesów wewnętrznych. Na innowacje stawia 19 proc. małych i mikrofirm oraz 7 proc. największych graczy na rynku - średnie przedsiębiorstwa skupiają się na ekspansji. 

Wyniki raportu wskazują, że branża IT we Wrocławiu nie podąża w jednym kierunku - firmy mają różne strategie oraz plany na rozwój. Niemal wszystkie mają jednak wysokie ambicje dotyczące rozwoju portfolio usług i produktów - aż 96 proc. badanych zgadza się z tym twierdzeniem, a pozostałe 4 proc. nie jest przekonanych. 

Martyna Piotrowska, redaktor HR i EB w GoWork.pl

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (13)

dodaj komentarz
xiven
absurdalna przepaść między zarobkami w normalnych zawodach ma swoje powody

rząd światowy dotuje cały sektor aby wpędzać ludzi w cyfryzacje, ta z kolei jest niezbędna aby skutecznie i dokładnie inwigilować każdego

informatycy są teraz tym czym służby bezpieczeństwa były za komuny, konstruują machinę terroru i utrzymują
absurdalna przepaść między zarobkami w normalnych zawodach ma swoje powody

rząd światowy dotuje cały sektor aby wpędzać ludzi w cyfryzacje, ta z kolei jest niezbędna aby skutecznie i dokładnie inwigilować każdego

informatycy są teraz tym czym służby bezpieczeństwa były za komuny, konstruują machinę terroru i utrzymują ją przy działaniu

oni muszą być obrzydliwie wręcz przepłacani żeby pękali z przejedzenia, ich praca ma strategiczne znaczenie dla NWO tylko syci nie będą kwestionować sensu swojej pracy, za dużo mają do stracenia

tymczasem prawdziwe problemy jak zapaść w energetyce, koniec ery węgla, niewydolna energia odnawialna, brak rozwoju w kierunku zimnej fuzji, tutaj nie idą żadne pieniądze, balansujemy na granicy blackoutów, a to koszty energii blokują spadek cen mieszkań, spadek cen transportu, to jest ważniejsze od jakiejś tam cyfryzacji a mimo to priorytetowe jest powiększanie mocy obliczeniowej komputerów i rozrastająca się kasta informatyków systemowych pomagierów
grzegorzkubik
Ładne zarobki w branży IT. Trzeba tylko znaleźć tanie lokum do kupienia i da się żyć.
300_pala
Spokojnie w przyszłym roku 9 procent składki wyrówna w dół
blind-oln odpowiada 300_pala
Przejdą na etat korzystając z 50% kosztów. Przy podwyższeniu progu i kwoty wolnej etat znowu zacznie się opłacać.
brownie
popularność będą zdobywać „R, Ruby, C, Bash/Shell/PowerShell i TypeScrip” ???
Nie macie pojęcia o czym piszecie.
Dobry specjalista zarabia obecnie 30k+ i pracuje zdalnie za firm z zachodu, północy lub krajów arabskich.
Pandemia zwiększyła rynek zdalnej pracy, a „byle lepsi” programiści mają branie od zaraz. W polskich
popularność będą zdobywać „R, Ruby, C, Bash/Shell/PowerShell i TypeScrip” ???
Nie macie pojęcia o czym piszecie.
Dobry specjalista zarabia obecnie 30k+ i pracuje zdalnie za firm z zachodu, północy lub krajów arabskich.
Pandemia zwiększyła rynek zdalnej pracy, a „byle lepsi” programiści mają branie od zaraz. W polskich kontraktorniach i softhałsach zostają leniwi, słabi i marnie opłacani.
daniel_1
"AI" wciągnie nosem tych specjalistów.
Ostatnie pokolenie tak teraz pracuje.
Za 20-30 lat dzisiejsi programiści, będą jak teraz cieć na stróżówce.
ravauw odpowiada daniel_1
jeszcze daleko do tego, ale warto zwrocic uwage, ze w latach 90tych najbardziej oplacalnym i pozadanym zawodem byl: pracownik banku. Teraz po 30 latach sa juz malo potrzebni...
januszbizensu odpowiada daniel_1
Programista oferuje np. coś czego maszyna posiadać nie może, zrozumienie, logikę i świadomość. Na twoim przykładzie bezmyślności gdyby taka fantastyka była możliwa to wtedy każda praca będzie jak cieć na stróżówce.
daniel_1 odpowiada januszbizensu
Łatwo operować na cudzym przykładzie, za co dziękuję.
Mam jednak nadzieję, że następcy Chopina nie będą się jednak kierowali się w życiu logiką i świadomością.
januszbizensu odpowiada daniel_1
Jakbyś znał podstawy architektury jakiejkolwiek technologii byś nie uwierzył w taką fantastykę. To bajeczki wymyślane przez biznes od kiedy pojawił się kalkulator, AI, smart, think to są marketingowe hasełka.

Powiązane: Zarobki w IT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki